Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 806/12

POSTANOWIENIE

Dnia 3 lipca 2012r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Alicja Bochenek

Protokolant: Elżbieta Szewczyk-Kwiecińska

przy udziale Prokuratora Prok. Apel. Tomasza Janeczka

po rozpoznaniu w sprawie M. Z.

skazanego za przestępstwa z art. 280 §1 kk i inne

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie

z dnia 9 maja 2012r., sygn. akt III Kow 725/12

w przedmiocie odwołania warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw i art. 15 § 1 kkw

p o s t a n a w i a

uchylić zaskarżone postanowienie i umorzyć postępowanie wykonawcze w przedmiocie odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia udzielonego M. Z. postanowieniem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 24.11.2009r., sygn. akt VII Kow 2486/09/wz.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 9 maja 2012r. Sąd Okręgowy w Częstochowie odwołał warunkowe przedterminowe zwolnienie udzielone skazanemu M. Z. postanowieniem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 24 listopada 2009r., sygn. akt VII Kow 2486/09 (uprawomocnionym w dniu 2 grudnia 2009r.) oraz zarządził wykonanie reszty nieodbytej kary.

Postanowienie to zaskarżył skazany, który w piśmie stanowiącym jego uzupełnienie podniósł, że jest jedynym żywicielem rodziny.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie skazanego jest niezasadne i nie zasługuje na uwzględnienie, jednak zaskarżone postanowienie podlega uchyleniu, a postępowanie w przedmiocie odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia umorzeniu.

W myśl art. 160 §1 pkt 1 kkw sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego okoliczności uzasadniające odwołanie warunkowego zwolnienia muszą zaistnieć w okresie próby, natomiast postanowienie o odwołaniu warunkowego zwolnienia może być wydane również po upływie tego okresu, z tym, że musi ono zapaść i uprawomocnić się najpóźniej w okresie 6 miesięcy po zakończeniu okresu próby (por. postanowienie SN z dnia 1.02.1995r., III KRN 203/94).

Skoro zatem z dniem 2 czerwca 2012 r. upłynął termin w okresie, którego można było odwołać skazanemu warunkowe przedterminowe zwolnienie, to w istocie zachodzi brak formalnej przesłanki z art. 160 §1 pkt 1 kkw umożliwiającej odwołanie warunkowego zwolnienia. Brak ten stanowi przeszkodę w merytorycznym rozpoznaniu niniejszej sprawy i jest jednocześnie przyczyną wyłączającą postępowanie w przedmiocie odwołania warunkowego zwolnienia w rozumieniu art. 15§1 kkw.

Powyższe okoliczności powodują, iż nie zachodzi potrzeba merytorycznego odniesienia się do okoliczności powołanych przez skarżącego w treści środka odwoławczego.

Mając na uwadze powyższe należało orzec jak na wstępie.

Z. o treści postanowienia zawiadomić skazanego

Katowice, dnia 3.07.2012r.