Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ko 348/19

POSTANOWIENIE

4 grudnia 2019 r.

S ąd Okręgowy w Łomży II Wydział Karny

Przewodniczący: SSO Jolanta Małachowska

po rozpoznaniu w sprawie skazanego K. K.

wniosku Sądu Rejonowego w Łomży II Wydziału Karnego

w przedmiocie rozstrzygnięcia sporu o właściwość

na podstawie art. 38 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w. w zw. z art. 3 § 1 k.k.w.

p o s t a n a w i a:

rozstrzygnąć spór kompetencyjny w ten sposób, że stwierdzić, iż sądem właściwym miejscowo do rozpoznania wniosku kuratora sądowego o zamianę kary grzywny na zastępczą karę pozbawienia wolności wobec K. K. skazanego wyrokiem Sądu Rejonowego w Łomży 20 września 2017 r. w sprawie sygn. akt II K437/17 jest Sąd Rejonowy w Łomży.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Sokółce - nadzorujący wykonywanie pracy społeczno użytecznej orzeczonej w zamian za niewykonaną przez K. K. grzywnę, na którą to karę skazano go wyrokiem Sądu Rejonowego w Łomży w sprawie sygn. akt II K 437/17 - wyrokiem z dnia 20 września 2017 r. uznał swoją niewłaściwość na podstawie art. 35§1k.p.k. w zw. z art.1§2k.k.w.

Natomiast Sąd Rejonowy w Łomży, któremu przekazano sprawę jako miejscowo właściwemu, postanowieniem z dnia 26 listopada 2019 r. (II Ko 1814/19) wszczął spór z Sądem Rejonowym w Sokółce o właściwość i zwrócił się o jego rozstrzygnięcie do Sądu Okręgowego w Łomży.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Kwestię właściwości sądu w postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia reguluje art. 3 § 1 k.k.w., zgodnie z którym sądem właściwy do wykonania orzeczenia jest sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, chyba, że ustawa stanowi inaczej. Jedno z odstępstw od powyższej zasady dotyczy właściwości sądu w zakresie nadzoru nad wykonywaniem kary ograniczenia wolności oraz orzekania w sprawach dotyczących wykonania tej kary. Zgodnie z treścią art. 55 § 1 k.k.w. właściwy w takim przedmiocie jest sąd rejonowy, w którego okręgu kara ograniczenia wolności jest lub ma być wykonywana. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale w składzie 7 sędziów z dnia 28 września 1972 r., VI KZP 46/72, OSNKW 1972, nr 12, poz. 185, LEX nr 18507 sąd ten jest również właściwy do wydania i wykonania orzeczenia w przedmiocie kary zastępczej w stosunku do skazanego, który uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności.

Oczywiste jest, że stosownie do treści w art. 45 § 2 k.k.w. przepisy art. 53-58 k.k.w. i art. 60 k.k.w. stosuje się odpowiednio do pracy społecznie użytecznej, a zatem powołany uprzednio art. 55 § 1 k.k.w. ma tu również odpowiednie zastosowanie Wskazać jednak należy, że wniosek kuratora nie dotyczy pracy społecznie użytecznej lecz grzywny, gdyż to ona, a nie zastępcza forma jej wykonania określona przepisem art. 45 § 1k.k.w., może ulec zamianie na zastępczą karę pozbawienia wolności. Jest to zatem sytuacja odmienna niż w przypadku kary ograniczenia wolności. Rozpoznanie wniosku kuratora nie byłoby orzekaniem w sprawach dotyczących wykonania tej kary czyli pracy społeczno użytecznej, ale kary grzywny. Tymczasem do wykonania orzeczenia w zakresie kary grzywny właściwy jest sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, czyli Sąd Rejonowy w Łomży.

Kierując się powyższymi względami postanowiono jak na wstępie.

SSO Jolanta Ma łachowska