Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2003/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 grudnia 2019 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

sędzia Teresa Kalinka

Protokolant

Ewa Grychtoł

po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2019 r. w Gliwicach

sprawy A. G. (G.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o wysokość emerytury

na skutek odwołania A. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 27 września 2019 r. nr (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu prawo do rekompensaty.

(-) sędzia Teresa Kalinka

Sygn. VIII U 2003 / 19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27 września 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił A. G. prawa do ponownego przeliczenia emerytury, ponieważ zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych rekompensata przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948 roku, jeżeli przed dniem 1 stycznia 2009 roku ma okres pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynoszący najmniej 15 lat i nie ma ustalonego prawa do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych , jak też nie ma ustalonego prawa do emerytury pomostowej. Zdaniem organu rentowego ubezpieczony do dnia 31 grudnia 2008 roku nie udowodnił wymaganego okresu pracy szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy ,zatem brak podstaw do przyznania rekompensaty .

Ubezpieczony w odwołaniu domagał się zmiany zaskarżonej decyzji, ponieważ organ rentowy bezzasadnie nie zaliczył mu okresu pracy w szczególnych warunkach w latach od 15 sierpnia 1990 roku do 30 czerwca 2002 roku.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Organ rentowy podtrzymał swoje stanowisko wskazując, że do pracy w szczególnych warunkach nie został zaliczony okres zatrudnienia obejmujący od 15 sierpnia 1990 roku do 30 czerwca 2002 roku, ponieważ (...) Klienta nie jest następcą prawnym (...) Energetycznego G., a jedynie przechowawcą przekazanej dokumentacji, zaś świadectwo pracy winien wystawić zakład pracy lub jego następca prawny.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

A. G. w dniu 18 lipca 2019 roku złożył wniosek o prawo do emerytury, a w dniu 27 sierpnia 2019 roku złożył wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalnego przedkładając świadectwo pracy wystawione przez T. z dnia 27 sierpnia 2019 roku oraz świadectwo wykonywania prac szczególnych warunkach z tej samej daty, z którego wynika że:

- w okresie od 1 lipca 2002 roku do 31 grudnia 2008 roku pracował na stanowisku elektromontera uniwersalnego, które to stanowisko jest tożsame z ze stanowiskiem elektromontera instalacji i urządzeń elektroenergetycznych wymienionym wykazie A dziale II pozycja 1 na rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze,

- w okresie od 1 stycznia 2009 roku do 28 czerwca 2019 roku na stanowisku elektromontera uniwersalnego tj. na stanowisku wymienionym w pkt 17 wykazu prac o szczególnym charakterze stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych .

Dnia 11 września 2019 roku ubezpieczony ponowił wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalnego załączając świadectwo pracy w szczególnych warunkach wystawione przez (...) z dnia 10 września 2019 roku i potwierdzające zatrudnienie w szczególnych warunkach w okresie od 15 sierpnia 1990 roku do 30 czerwca 2002 roku na stanowiskach:

- młodszego elektromontera instalacji elektrycznych niskich napięć w okresie od 15 sierpnia 1990 do 30 czerwca 1991 roku;

- elektromontera urządzeń stacyjnych i rozdzielczych w okresie od 1 lipca 1991 do 30września 1990 roku;

- elektromontera od 1 października 1992 roku do 31 grudnia 1994 roku;

- starszego elektromontera sieci średnich i niskich napięć w okresie od 1 stycznia 95 do 30 czerwca 2002 roku, które to stanowiska są wymienione w wykazie prac w szczególnych warunkach i których wykonywanie uprawnia do niższego wieku wykaz A dział II - w energetyce- prace przy wytwarzaniu i przesyłaniu energii elektrycznej i cieplnej oraz przy montażu remoncie i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych i cieplnych stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze

Organ rentowy zaskarżoną decyzją odmówił przyznania prawa do rekompensaty i twierdząc że 15-;etni okres pracy szczególnych warunkach wnioskujący musiałby uzyskać do dnia 31 grudnia 2008 roku. Nie uwzględnił pracy w szczególnych warunkach wykonywanej w okresie od 15 sierpnia 1990 roku do 30 czerwca 2002 roku, ponieważ (...) Klienta spółka S.A. nie jest następcą prawnym pracodawcy .

. Ubezpieczony w okresie od 15 sierpnia 1990 roku do 31 lipca 1995 roku był pracownikiem zakładu (...), od 1 sierpnia 1993 roku do 31 grudnia 1994 roku (...) SA G. rejon Energetyczny G., od 1 stycznia 1995 roku do 30 czerwca 2002 roku(...) Energetycznego G. (...).

Do dnia przejścia na emeryturę pracował w tym samym miejscu, wykonywał taką samą pracę. Następowała jedynie zmiana nazwy pracodawcy. Prace wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Zawsze była to praca w szczególnych warunkach z uwagi na narażenie porażenia prądem wykonywanie prac na wysokości.

Sąd ustalił stan faktyczny na podstawie akt organu rentowego, a zwłaszcza świadectw pracy szczególnych warunkach, akt osobowych ubezpieczonego w z okresu zatrudnienia od 15 sierpnia 1990 roku do 30 czerwca 2002 roku , przesłuchania ubezpieczonego ( k. 14 a.s.). Dowodom tym dał wiarę . Uznał że bezsporne , ze ubezpieczona pracował jako elektromonter na stanowisku wymienia w wykazie A dział II załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. a a od 1 stycznia 2009 roku wykonywał pracę szczególnym charakterze wymienioną w załączniku numer do 2 poz. 17 do ustawy o emeryturach pomostowych.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie. Bezsporne w sprawie jest że organ rentowy nie zakwestionowały świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach okresie od 1 lipca 2002 roku do 28 sierpnia 2019 roku, a więc w wymiarze przekraczającym 15 lat.

Zdaniem Sądu nieuprawnione jest stanowisko organu rentowego że piętnastoletni okres pracy w szczególnych warunkach k o którym mowa w art. 21 ustawy o emeryturach pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 roku należy osiągnąć do dnia wejścia w życie tej ustawy, to jest do dnia 1 stycznia 2009 roku.

Na błąd w rozumowaniu organu rentowego wskazuje w treści art. 22 tej ustawy w którym określono sposób obliczania rekompensaty. W ust. 2 określono w jakiś sposób należy obliczyć współczynnik X określający jaka część wymogów do wcześniejszej emerytury została spełniona do dnia 31 grudnia 2008 roku, a więc już z treści tego przepisu należy wnioskować, że część wymogów można spełnić po tej dacie. Zdaniem Sądu wynika to jasno symbolu Sw, Który to symbol oznacza okres wykonywania przed dniem 1 stycznia 2009 roku o pracy szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Gdyby konieczne było udowodnienie stażu pracy w szczególnych warunkach w wymiarze 15 lat do dnia 31 grudnia 2008 roku, to zbędny byłby składnik obliczania ułamka Sw:15 , o którym mowa z art. 22 ust. 2 ustawy , bo zawsze wynosiłby 1 i pozostawałby bez wpływu na wysokość ustalanej rekompensaty. Co więcej, z ust. 3 powołanego przepisu wynika, że jeżeli wartość któregokolwiek z ułamków o których mowa w ust. 1 przekroczy 1, to przyjmuje się że wartość ta wynosi 1. Tym samym Sąd uznał , że warunkiem przyznania prawa do rekompensaty jest udowodnienie wymaganego 15-letniego okresu pracy szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy do dnia nabycia prawa do emerytury. A taki warunek ubezpieczony spełnia nawet w sytuacji nie uwzględnienia kwestionowanej pracy w szczególnych warunkach okresie od 15 sierpnia 1990 roku do 30 czerwca 2002 roku. Sposób obliczania współczynnika X , o którym mowa w ust. 1 i 2 art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych wskazuje wprost na to, że 15-letni okres pracy szczególnych warunkach można wykazać zatrudnieniem po dniu 31 grudnia 2008 roku., w przeciwnym wypadku obliczanie składnika Sw byłoby zbędne. Zdaniem Sądu spór w niniejszej sprawie może dotyczyć wyłącznie sposobu ustalania rekompensaty, a nie prawa do tego świadczenia. W związku z tym ubezpieczony przy ustalaniu prawa do rekompensaty winien zwrócić uwagę , czy ustalając współczynnik przyjęto jedynie okres pracy szczególnych warunkach od 1 lipca 2002 roku, czy 15 lat ( przyjmując, ze ubezpieczony wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 15 sierpnia 1990 roku. ).

Przyjmując, że ubezpieczony do dnia nabycia prawa do emerytury udowodnił co najmniej 15 lat pracy szczególnych warunkach w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych wynoszący co najmniej 15 lat zaskarżoną decyzję zmieniono przyznając ubezpieczonemu prawo do rekompensaty. Zgodnie z art. 32 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych za pracowników zatrudnionych szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Bezsporne w niniejszej sprawie jest że praca elektromontera, którą ubezpieczony wykonywał przez cały okres zatrudnienia do takich prac należy. Ustawa o emeryturach i rentach nie ogranicza pojęcia pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze wyłącznie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, ale obejmuje również wykaz prac w szczególnych warunkach w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. wyrok wydano na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c.

(-) SSO Teresa Kalinka