Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 40/14

WYROK

W IMIENIU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28.02.2014 r.

Sąd Okręgowy / Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy

Wydział VII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący-Sędzia : SSO Monika Kiwiorska-Pająk

Protokolant :st. sekretarz sądowy Magdalena Karaś

przy udziale - - -

po rozpoznaniu w dniu 28.02.2014 r. w Świdnicy

sprawy Z. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

o świadczenie przedemerytalne

na skutek odwołania Z. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

z dnia 07.10.2013 r. Nr (...)

I.  oddala odwołanie;

II.  nie obciąża wnioskodawczyni kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej.

Sygn. akt VII U 40/14

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni Z. S. odwołała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia 07.10.2013 r., odmawiającej prawa do świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu odwołania wnioskodawczyni wskazała, że do okresów składkowych organ rentowy nie zaliczył jej 6 lat związanych z wychowaniem dzieci. Ponadto wskazała, że Powiatowy Urząd Pracy w Ś. przy wydawaniu decyzji o przyznaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych zaliczył jej 11 lat składkowych.

Strona pozwana Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. wniosła o oddalenie odwołania, ponieważ ubezpieczona nie spełnia jednego z zasadniczych warunków nabycia spornego prawa, albowiem do dnia rozwiązania z nią stosunku pracy zamiast 30- letniego okresu zgromadziła liczący 29 lata, 3 miesiące i 2 dni okres uprawniający do emerytury.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni Z. S., ur. (...) ostatnio zatrudniona była w (...)w J. w okresie od 05.02.2011 r. do 29.12.2012 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 §1 pkt 2 k.p.) z powodu likwidacji stanowiska pracy. W okresie od 30.12.2012r. do 17.01.2013r. wnioskodawczyni została objęta ubezpieczeniem społecznym rolników.

Wnioskodawczyni została zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ś. jako osoba bezrobotna od dnia 25.01.2013 r., a w okresie od dnia 02.02.2013 r. do 01.08.2013 r. pobierała zasiłek bezrobotnych, tj. przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wydany przez Powiatowy Urząd Pracy dokumentu poświadczający 6 - miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych pochodzi z dnia 02.09.2013 r.

W dniu 10.09.2013 r. ubezpieczona złożyła wniosek o świadczenie przedemerytalne. Wraz z wnioskiem złożył kwestionariusz okresów składkowych i nieskładkowych. W oparciu o powyższą dokumentację do daty rozwiązania stosunku pracy z ostatnim pracodawcą, tj. 29.12.2012 r. organ rentowy uznała za udowodnione:

- okresy składkowe w wymiarze 9 lat, 2 miesiące, 5 dni;

- okresy nieskładkowe w wymiarze 3 lata i 21 dni, które stanowią 1/3 okresów składkowych / wnioskodawczyni posiada łącznie 5 lat, 4 miesiące , 1 dzień okresów nieskładkowych/ ;

- okresy uzupełniające w wymiarze 17 lat i 6 dni, które stanowią pracę w gospodarstwie rolnym rodziców, okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rodziców.

Łączny okres uprawniający wnioskodawczynię do emerytury wynosi 29 lat, 3 miesiące i 2 dni.

Decyzją z dnia 07.10.2013 r. organ rentowy odmówił wnioskodawczyni prawa do świadczenia przedemerytalnego, w związku z tym, że nie udowodniła wymaganego 30-letniego stażu ubezpieczeniowego.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 i 5 ustawy z dnia 30.04.2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 170 t.j.) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy dnia 20.04.2004 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 674 t.j.) o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zwanej dalej „ustawą o promocji zatrudnienia”, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 w/w ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

-

jest nadal zarejestrowana jako bezrobotna

-

w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia,

-

złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6- miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Bezsporne jest, że powódka do dnia rozwiązania umowy o pracę z zakładem, w którym była zatrudniona powyżej 6 miesięcy, z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy, ukończyła 55 lat. Natomiast sporne było między stronami, czy powódka posiadała na dzień ustania stosunku pracy 30 lat okresów wymaganych do emerytury. Strona pozwana uznała za uwodniony okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze 29 lat, 3 miesiące i 2 dni.

W oparciu o art. 116 ust. 5 ustawy z dnia 17. 12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 t.j.) do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości. Także przepis art. 3 i 232 k.p.c. zobowiązują odwołującego do udowodnienia swojego stanowiska i przedstawienia na tę okoliczność wiarygodnych dowodów. Jednakże zarówno z akt ZUS jak i zeznań powódki wynika, że organ rentowy dokonał prawidłowych wyliczeń okresów składkowych i nieskładkowych do dnia 29.12.2012 r., tj. do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, bowiem po tej dacie okresy zatrudnienia nie są zaliczane. Natomiast w zakresie kwestionowanej przez powódkę liczby okresów nieskładkowych związanych z wychowywaniem dzieci, należy wskazać, że okresy nieskładkowe mogą być zaliczone jedynie w wymiarze 1/3 okresów składkowych / art.5 ust. ustawy o emeryturach i rentach z FUS/. Tym samym okresu opieki nad dziećmi nie można było powódce zaliczyć w całości, wymagał on bowiem ograniczenia do 1/3 udowodnionych okresów składkowych, co też prawidłowo obliczyła strona pozwana.

Zgodnie z art. 233 k.p.c. Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania i na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. W związku z czym Sąd ocenił, iż brak jest podstaw do przyznania powódce świadczenia przedemerytalnego z uwagi na to, że nie spełniła ona jednego z zasadniczych warunków nabycia spornego prawa, albowiem nie udokumentowała co najmniej 30- letniego okresu zatrudnienia. Jednocześnie wnioskodawczyni nie przedstawiła żadnych dowodów , które wskazywałyby , iż posiada więcej udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych , niż to wynika z wyliczeń organu rentowego.

Zatem mając powyższe rozważania na uwadze Sąd w myśl art. 477 14 §1 k.p.c. oddalił odwołanie powódki.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 102 k.p.c. mając na uwadze sytuację finansową powódki.