Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 846/20

UZASADNIENIE

wyroku w całości

Decyzją z 16.01.2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił B. C. prawa do wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia prawa do renty socjalnej. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że wnioskodawca był wezwany do uzupełnienia wniosku o rentę socjalną w zakresie zaświadczenia o stanie zdrowia wystawionego przez lekarza prowadzącego, którego w wyznaczonym terminie ubezpieczony nie uzupełnił.

/decyzja k. 8 akt ZUS/

Uznając powyższą decyzję za krzywdzącą wnioskodawca złożył od niej odwołanie, wnosząc o jej zmianę i rozpoznanie jego wniosku o rentę socjalną.

/odwołanie – k. 3,7, 14/

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie podtrzymując zajęte stanowisko.

/odpowiedź na odwołanie – k. 5,12 /

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 12.08.2019 r. B. C. złożył własnoręcznie sporządzony wniosek o rentę socjalną. Wnioskodawca nie załączył do wniosku zaświadczenia o stanie zdrowia wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie (druk OL-9), a jedynie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z 12.08.2013 r.

/niesporne, wniosek k. 1 akt ZUS, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności k. 2 akt ZUS/.

Organ rentowy pismem z dnia 2.09.2019 r., które wnioskodawca odebrał 9.09.2019 r. kwitując to własnoręcznym podpisem, wezwał odwołującego do uzupełnienia wniosku poprzez złożenie wniosku o rentę socjalną oraz zaświadczenia o stanie zdrowia wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie OL-9 – załączając druki, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje wydanie decyzji o odmowie wszczęcia postępowania

/pismo z 2.09.2019 r. k. 4 akt ZUS, z.p.k. k. 6 verte akt ZUS/.

Skarżący nie odpowiedział na powyższe wezwanie i nie przedłożył żądanego dokumentu w zakreślonym terminie.

/niesporne/

Pismem z 29.11.2019 do wnioskodawcy ZUS wysłał ponowną korespondencję, która wróciła do organu rentowego jako nieodebrana

/przesyłka w aktach ZUS/

Wobec nieusunięcia braków formalnych wniosku z dnia 12.08.2019 r. ZUS wydał zaskarżoną decyzję z dnia 16.01.2020 r., mocą której odmówił wnioskodawcy wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia uprawnień do renty socjalnej

/decyzja k. 8 akt ZUS/.

Powyższych ustaleń Sąd Okręgowy dokonał w oparciu o załączone akta organu rentowego i zawarte tam dokumenty, których wartości dowodowej nie kwestionowała żadna ze stron.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie wnioskodawcy nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268 z póź. zm.) renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

1)przed ukończeniem 18 roku życia;

2)w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;

3)w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej,

przy czym osobie, która spełnia powyższe warunki przysługuje renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała albo renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa, która przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z kolei w myśl art. 5 cyt. ustawy ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu, na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 116 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 z późn. zm.) postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego chyba, że ustawa stanowi inaczej. Do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 128a ustawy - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. Nr 237, poz. 1412) bliżej określa jakie dokumenty należy złożyć.

W § 10 ust. 1 powołanego rozporządzenia ustawodawca skonkretyzował dokumenty, które zainteresowany winien przedłożyć wraz z wnioskiem o świadczenie rentowe. Jeżeli ubezpieczony nie dołączy do wniosku o rentę zaświadczenia o stanie zdrowia musi liczyć się z tym, że ZUS wezwie go do przedłożenia takiego zaświadczenia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania pod rygorem wydania decyzji o odmowie wszczęcia postępowania (§ 4 ust. 1 rozporządzenia). Jeżeli zainteresowany nie usunął braków, mimo pouczenia, o którym mowa w ust. 4, organ rentowy wydaje decyzję o odmowie wszczęcia postępowania (§ 4 ust. 6 rozporządzenia).

Wnioskodawca pomimo otrzymania wezwania do złożenia stosownego dokumentów w postaci wniosku o rentę socjalną i zaświadczenia wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie (druk OL-9) w zakreślonym terminie 14 dni, do którego to wezwania ZUS dołączył stosowne druki - nie uzupełnił jednak wniosku o rentę socjalną o wymagane dokumenty. Należy podkreślić, iż twierdzenie odwołującego, że organ rentowy nie załączył stosownych druków stanowi jedynie nie popartą żadnymi dowodami polemikę. Nadto trzeba zauważyć, że skarżący miał wystarczająco dużo czasu, żeby wystosować do organu rentowego pismo z prośbą o przedłużenie terminu, wyjaśniając swoją sytuację, czy o ponowne przesłanie stosownych druków, czego również nie uczynił. Nie podjął żadnych działań w tym zakresie. Trzeba bowiem zauważyć, że wniosek został złożony w sierpniu 2019 roku, zaś sporna decyzja zapadła w styczniu 2020 roku. Poza tym organ rentowy w każdym z pism wskazywał numer telefonu, pod który można się kontaktować w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości. Z tej możliwości odwołujący również nie skorzystał.

W tej sytuacji zasadnie organ rentowy na podstawie powołanego §4 ust. 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 2011 r,. Nr 237, poz. 1412) wydał decyzję o odmowie wszczęcia postępowania. Dokument w postaci zaświadczenia o stanie zdrowia wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie druk OL -9 jest bowiem niewątpliwie konieczny do rozpatrzenia prawa wnioskodawcy do spornego świadczenia. ZUS załączył do wezwania formularz wniosku o rentę socjalną i druk zaświadczenia OL-9. Brak jest zatem jakichkolwiek podstaw uzasadniających przyjęcie, że ubezpieczony pozbawiony był obiektywnej możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia, a także złożenia wniosku na urzędowym formularzu, który otrzymał wraz z wezwaniem. Cała argumentacja zawarta w pismach procesowych skarżącego złożonych w n/n sprawie stanowi wyłącznie polemikę z bezbłędnym stanowiskiem ZUS-u.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy, na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie wnioskodawcy.

ZARZĄDZENIE

odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć za pośrednictwem Dyrektora AŚ wnioskodawcy wraz z pouczeniem, iż ma on prawo wniesienia apelacji od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem Sądu Okręgowego w Łodzi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem.

A.P.