Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VII K 486/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

T. F.

w nocy z 6/7 grudnia 2018r w godz. 18:50-24:15 w P. przy ul. (...) woj. (...) na terenie niestrzeżonego parkingu przy sklepie (...) wspólnie i w porozumieniu z D. F. dokonali włamania do samochodu osobowego marki H. (...) o nr rej (...) (...)po uprzednim pokonaniu zamka w drzwiach przednich od strony kierowcy i kradzieży w celu przywłaszczenia torebki podręcznej materiałowej z zawartością portfela koloru czarnego z obramówką koloru pomarańczowego firmy (...) wartości 80zł oraz dokumentów w postaci dowodu osobistego, prawa jazdy kat B, karty bankomatowej banku (...), karty bankomatowej M. C., karty bankomatowej B. V., książki, rękawiczek damskich koloru czerwonego wartości 10zł, ładowarka do telefonu komórkowego marki iPhone o wartości 80 złotych, oraz pieniędzy w kwocie 500zł powodując straty w wysokości 670zł czym działał na szkodę K. J. przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej roku kary pozbawienia wolności będąc uprzednio skazanym za umyślne przestępstwo podobne

tj. o czyn z art. 279 § 1 kk w zb. z art. 278 § 5 kk w zb. z 275 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 2 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 06.12.2019 roku około godz.18:50 pokrzywdzona K. J. zaparkowała swój pojazd m-ki H. (...) o nr rej (...) (...) na terenie niestrzeżonego parkingu przy sklepie (...) w P. przy ul. (...) woj. (...). Po wyjściu z auta pokrzywdzona zamknęła pojazd z kluczyka, gdyż pojazd nie posiada alarmu. W samochodzie w/w pozostawiła na przednim siedzeniu od strony pasażera swoja torebkę materiałową z myszką miki z zawartością portfela czarnego z pomarańczową oblamówką logo formy (...) wartości 80zł oraz dokumentów w postaci dowodu osobistego, prawa jazdy kat B, karty bankomatowej banku (...), karty bankomatowej M. C., karty bankomatowej B. V., książki, rękawiczek damskich koloru czerwonego wartości 10zł oraz pieniędzy w kwocie 500zł. Po zamknięciu pojazdu K. J. udała się do sklepu (...) w/w, gdzie pracowała i wykonywała inwentaryzację, a który znajduję ok.15 metrów. Przy sklepie (...) znajduje się monitoring należący do dawnego Hotelu (...).

Około godz. 22::07: 15 na w/w parking przyjechał samochodem oskarżony T. F. wraz z pasażerką, którą był D. F.. Oskarżony podchodzi do pojazdu m-ki H. (...) o nr rej (...) (...) wyjmuje coś z kieszeni spodni wkłąda w zamek pojazdu od strony kierowcy, przekręca, pociąga za klamkę, po czym odchodzi do swojego auta. Wtedy od strony pasażera wysiada kobieta - D. F., która po krótkiej chwili wraca do pojazdu i pojazd o godz. 22:14:odjeżdża z parkingu. Następnie o godz. 22:15:42 pojazd z oskarżonym T. F. i D. F. powraca na w/w parking, wtedy oskarżony o godz.22:18:22 wysiada ze swego auta, z narzuconym na głowę kapturem i w czarnych rękawiczkach na dłoniach, paląc papierosa podchodzi o godz.22:19:49 do pojazdu H. (...) w/w od strony pasażera i otwiera drzwi, zagląda do środka, następnie zabiera z wnętrza m.in. torebkę, ponownie siada do swego auta i o godz. 22:20:30 pojazd odjeżdża z parkingu,

Około godz.00:15 do pojazdu m-ki H. (...) o nr rej (...) (...) powraca pokrzywdzona K. J. i od razu ujawnia brak torebki i jej zawartości. Wycenia wartość szkody na kwotę 670 złotych.

Pokrzywdzona odzyskała dokumenty w postaci: dowodu osobistego, karty bankomatowej banku (...), karty bankomatowej M. C., karty bankomatowej B. V..

Oskarżony T. F. był kilkakrotnie karany głównie za przestępstwa p-ko mieniu (rozboje), ostatnio wyrokiem Sądu (...) w (...) z dnia (...) sygn. akt (...) za czyn z art.278§ 1kk, art.275§1 kk, art.279§ 1 kk i innych na karę łączną 3 lat i 6 m-cy pozbawienia wolności, którą odbywał w okresie od 20.10.2014r. do dnia 17.04.2018r.

Oskarżony T. F. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, ale zaprzeczył, aby w torebce były jakieś pieniądze.

Częściowo Protokół wyjaśnień oskarżonego T. F.

Częściowo Protokół wyjaśnień oskarżonego T. F.

Zeznania K. J.

Notatka urzędowa

Protokół oględzin k. Zapisek urzędowy

Pokwitowanie

Karta karna

POSTANOWIENIE

Odpis wyroku

Obliczenie kary

Zawiadomienie o zwolnieniu ze sprawy k

k. 25-26

k.30-31

k.2-3, 31verte-32

k.1

k.6-7,18-19

k.24

k.35

k.36,37-39

k.41

k.49-50

k.51

k.52

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

T. F.

Jak wyżej

Zgromadzony materiał dowodowy w pełni i jednoznacznie daje podstawy do oceny, iż oskarżony dopuścił się popełnienia zarzucanego mu czynu. Bowiem dowodzą tego jednoznaczne dowody rzeczowe w postaci protokołu oględzin (k.6-7, 18-19), oraz dowody osobowe w postaci zeznań pokrzywdzonej, częściowo wyjaśnień oskarżonej D. F.. Sam Oskarżony złożył wyjaśnienia, w których przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, a które korespondowały z zeznaniami pokrzywdzonej oraz pozostałym materiałem rzeczowym w sprawie, poza jednym szczegółem, iż nie dokonał kradzieży pieniędzy – gotówki na szkodę pokrzywdzonej. W tym zakresie wersja pokrzywdzonej jest jasna i precyzyjna. Tak samo przyjął w oparciu o zeznania pokrzywdzonej

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

T. F.

Częściowo wyjaśnienia oskarżonego

Należy uznać za niewiarygodne wyjaśnienia oskarżonego w części odnoszącej do braku zaboru pieniędzy z torebki pokrzywdzonej jako wersja pomniejszenia swojej odpowiedzialności za dokonany czyn.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

T. F.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Sąd podzielił w całości przyjętą przez oskarżyciela publicznego kwalifikację prawną czynu z art. 279 § 1 kk w zb. z art. 278 § 5 kk w zb. z 275 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 2 kk

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

T. F.

1

1

Okoliczności obciążające:

- znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu,

- uprzednia karalność oskarżonego.

- działanie w warunkach powrotu do przestępstwa recydywa wielokrotna

Brak było okoliczności łagodzących w sprawie.

Kary pozbawienia wolności za czyn, jest adekwatna do stopnia winy oskarżonego oraz stopnia społecznej szkodliwości jego czynu.

Kara w tej wysokości spełnia zamierzone cele kary w zakresie jej ogólnospołecznego oddziaływania, a jednocześnie uzmysłowi oskarżonemu naganność jego postępowania oraz nieuchronność odpowiedzialności karnej za czyny przestępne.

Nadto orzeczono od oskarżonego naprawienie wyrządzonej szkody w całości w kwocie 670 złotych na rzecz pokrzywdzonej.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

6

Na podstawie art. 624 § 1 kpk Sąd zwolnił oskarżonego od kosztów sądowych. Oskarżony nie uzyskuje dochodów, odbywa kary pozbawienia wolności. Nie posiada składników majątkowych pozwalających na prowadzenie skutecznej egzekucji. Suma tych okoliczności uzasadnia ocenę, że uiszczenie kosztów sądowych chociażby w części byłoby dla oskarżonego zbyt uciążliwe. Z tego samego powodu Sąd na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych ( Dz. U. z 1983 r. Nr 49, poz. 223 z późn. zm. ) zwolnił go od opłaty.

6.  1Podpis