Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 1073/18

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu

1.

2.

R. D.

Pokrzywdzona J. D. (1) i R. D. byli małżeństwem od 25 października 2008 roku do 26 kwietnia 2017 roku. Z tego związku w dniu (...) urodził się syn P. D. . Początkowo relacje małżonków układały się poprawnie.

W małżeństwie od momentu urodzenia dziecka zaczęło dochodzić do kłótni, których powodem były rozbieżne poglądy dotyczące wychowania i opieki nad dzieckiem. Oskarżony R. D. zaczął coraz częściej nadużywać alkoholu, pod wpływem którego był agresywny, wszczynał kłótnie, podczas których wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi tj. „(...)”. Pokrzywdzona w 2015 roku złożyła pozew o rozwód.

W okresie od bliżej nieustalonego dnia marca 2014 roku do dnia 1 stycznia 2017 roku w W. oskarżony znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną J. D. (1) w ten sposób, że wielokrotnie wyzywał w/wym. pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i obelżywymi , poniżał , zakłócał jej spokój, wyrzucał ze wspólnego mieszkania oraz w dniu 19 października 2016 roku złapał dłońmi za policzki i napluł prosto w twarz, wylał na pokrzywdzoną butelkę wody, a następnie uderzył otwartą dłonią w tył głowy, złapał dłońmi za szyje i ścisną. W domu stron interweniowała policja, prowadzona była procedura niebieskiej karty.

W dniu 1 stycznia 2017 roku w W. oskarżony kierował groźby pozbawienia życia i zdrowia wobec swojej teściowej D. T. (1) przy czym groźby te wzbudziły w zagrożonej uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.Oskarżony znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną J. D. (1) poprzez wszczynanie awantur domowych, podczas których wypędzał pokrzywdzoną z domu, wyzywał słowami wulgarnymi, poniżał a także stosował przemoc fizyczną poprzez złapanie dłońmi za policzki i naplucie w twarz, wylanie na pokrzywdzoną wody, a następnie uderzenie otwartą dłonią w tył głowy.

2.W dniu 1 stycznia 2017 roku w W. oskarżony R. D. kierował groźby pozbawienia życia i zdrowia wobec swojej teściowej D. T. (1) przy czym groźby te wzbudziły w zagrożonej uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione.

- zeznania pokrzywdzonej J. D. (1) (k. 17-18, 376-381) w których podała ona, iż mąż R. D. w okresie objętym aktem oskarżenia znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie poprzez wszczynanie awantur, podczas których wyzywał ją słowami wulgarnymi „(...)”, poniżał, szarpał ją popychał, wyrzucał z domu. Wskazała, że oskarżony zaczął nadużywać alkoholu pod wpływem którego był wobec niej agresywny kilkakrotnie kopał ją w pośladki, uderzył w głowę, pluł na nią i dziecko. Wskazała, że wielokrotnie z obawy przed agresją oskarżonego uciekała wraz z dzieckiem do mieszkania swojej matki J. T., której oskarżony groził pobiciem i zabójstwem. Zeznania pokrzywdzonej znajdują potwierdzenie w zeznaniach świadków D. T. (2) k. 1-3, 353-355, A. L. (1) k. 401-402, I. F. k.402-403, opinii biegłej psycholog K. P. k. 419-421. Zeznania pokrzywdzonej są skorelowane z przedłożonymi przez nią nagraniami odzwierciedlającymi zachowanie oskarżonego, w okresie objętym aktem oskarżenia. W zarejestrowanych nagraniach utrwalono awantury podczas których R. D. pod wpływem alkoholu wyzywa ją i poniża swoją żonę (pendrive k. 22 akt oraz na płycie CD k.7 akt, protokoły odtworzenia utrwalonych zapisów k. 25-29, 32-37, 113-167, 169-195). Zeznania J. D. (1) korespondują z informacjami z KP J. (k.112), dokumentacją z Zespołu (...) d.s. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla dzielnicy B. (...) W. i dokumentami Niebieskiej Karty (k.38- 111) oraz

notatkami z dziennika prowadzonego przez D. T. (1) (k. 349).

-zeznania pokrzywdzonej D. T. (1) (k. 1-3, 353-355), w których podała ona, iż oskarżony R. D. w trakcie rozmowy telefonicznej prowadzonej z J. D. (1), groził jej pozbawieniem życia i zdrowia, a groźby te z uwagi na wcześniejsze agresywne zachowanie zięcia wzbudziły w niej uzasadnioną obawę ich spełnienia. Zeznania pokrzywdzonej D. T. (1) znajdują potwierdzenie w zeznaniach świadka J. D. (1) (k. 17-18, 376-381), która wskazała, że oskarżony podczas rozmowy telefonicznej kazał przekazać D. T. (1), iż cyt; ”kiedy ją spotka (...)jej w (...), dwie jedynki jej (...)oraz życzy jej aby zdechła w tym roku”. Świadek J. D. (1) zeznała, że treść rozmowy telefonicznej zarejestrowała na dyktafonie i przedłożyła go na płycie CD (k. 7 akt).Powyższe zeznania korespondują z treścią protokołu odtworzenia nagrania (k.34 akt zarejestrowanego na płycie CD z k.7 akt).

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

-wyjaśnienia R. D.

Fakt fałszywego oskarżenia R. D. przez J. D. (1) i jej matkę D. T. (1), które chciały doprowadzić do rozwodu stron. Oskarżony w swoich wyjaśnieniach przyznał się do wypowiadania wobec żony słów wulgarnych oraz wypowiedzi poniżających go, jednak wskazał, że J. D. (1) również kierowała wobec niego tego rodzaju wypowiedzi.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Fakt fałszywego oskarżenia oskarżonego przez J. D. (1), która pomówiła go o znęcanie się oraz pomówienie go przez D. T. (1) o groźby karane.

Niewiarygodna część wyjaśnień oskarżonego k. 249-250, 352

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Oskarżony R. D. w okresie od bliżej nieustalonego dnia marca 2014 roku do dnia 1 stycznia 2017 roku w W. woj. (...) znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną J. D. (1) w ten sposób, że wielokrotnie wyzywał w/wym. pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i obelżywymi , poniżał , zakłócał jej spokój, wyrzucał ze wspólnego mieszkania oraz w dniu 19 października 2016 roku złapał dłońmi za policzki i napluł prosto w twarz, wylał na pokrzywdzoną butelkę wody, a następnie uderzył otwarta dłonią w tył głowy, złapał dłońmi za szyje i ścisną

2. Oskarżony R. D. w dniu 1 stycznia 2017 roku w W. woj. (...) kierował groźby pozbawienia życia i zdrowia wobec swojej teściowej D. T. (1) przy czym groźby te wzbudziły w zagrożonej uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione.

-zeznania pokrzywdzonej J. D. (1) k. 17-18, 376-381 w których podała ona iż mąż R. D. w okresie objętym aktem oskarżenia znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie poprzez wszczynanie awantur podczas których wyzywał ją słowami wulgarnymi „kurwa, świnia z czerwonym ryjem, suka, dawn intelektualny, szmata, franca, pasztet, wsiura, pizda jebana, idiotka, debilka”, szarpał ją popychał, groził zabójstwem, wyrzucał z domu. Wskazała, że oskarżony zaczął nadużywać alkoholu pod wpływem którego był wobec niej agresywny kopał ją w pośladki, uderzył w głowę, pluł na nią i dziecko. Pokrzywdzona wskazała, że wielokrotnie z obawy przed agresją oskarżonego uciekała wraz z dzieckiem do mieszkania swojej matki J. T.. Zeznania pokrzywdzonej znajdują potwierdzenie w zeznaniach świadków D. T. (2) k. 1-3, 353-355, A. L. (1) k. 401-402, I. F. k.402-403, opinii biegłej psycholog K. P. k. 419-421.

-

Pokrzywdzona J. D. (1) wskazała, że początkowo ze wstydu ukrywała zachowanie oskarżonego przed rodziną i znajomymi. Z upływem czasu gdy oskarżony zaczął coraz częściej nadużywać alkoholu, a jego zachowanie zaczęło być coraz bardziej agresywne, zaczęła bać się przebywać z nim sama, kilkakrotnie uciekała z synem z domu do mieszkania swojej matki i wówczas zaczęła się skarżyć się na zachowanie R. D.. Życie w ciągłym poczuciu zagrożenia, niemożliwe do przewidzenia ataki agresji ze strony męża, zastraszenie oraz uczucie upokorzenia i poniżenia doprowadziły do tego, że pokrzywdzona nie mogąc sobie sama poradzić rozpoczęła poszukiwanie pomocy u psychologa, zaczęła wzywać na interwencje funkcjonariuszy policji , zainicjowała wszczęcie procedury Niebieskiej Karty. W ocenie Sądu zeznania złożone przez pokrzywdzoną J. D. (1) i D. T. (1) stanowiące podstawowy dowód w niniejszej sprawie zasługują na danie im wiary. Zeznania złożone przez J. D. (1) znajdują potwierdzenie w zeznaniach pozostałych świadków tj. A. L. (1) k. 401-402, I. F. k.402-403, opinii biegłej psycholog K. P. k. 419-421. Zeznania pokrzywdzonej są skorelowane z przedłożoną przez nią nagraniami odzwierciedlającymi zachowanie oskarżonego w okresie objętym aktem oskarżenia.

Zeznania przesłuchanych w sprawie i opisanych powyżej świadków są jasne, dokładne, spójne, logiczne i korespondujące z zebranym w sprawie materiałem dowodowym w postaci nagrań zachowań oskarżonego . Świadkowie w sposób szczegółowy i rzetelny przedstawili przebieg zdarzeń objętych aktem oskarżenia. Zeznania te znajdują potwierdzenie w dokumentacji Niebieskiej Karty k.31-112 prowadzonej przez KP W. B..

Sąd dał wiarę treści opinii biegłej psycholog K. P. (2) k.419-421 albowiem jest ona kompleksowa ujmuje wszystkie aspekty przedmiotowej sprawy. Posiada walory jasności i zupełności jest przekonywująco uzasadniona, nie była kwestionowana przez strony.

Powyżej opisane dowody w tym dowody z przedłożonych przez pokrzywdzoną nagrań są wiarygodne jasne i logiczne. Ich autentyczność nie była kwestionowana przez strony. Zostały sporządzone przez powołane do tego organy, a żadna ze stron nie zaprzeczyła prawdziwości i autentyczności.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Fakt fałszywego oskarżenia R. D. przez J. D. (2) i D. T. (1).

-Wyjaśnienia oskarżonego R. D.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego albowiem są one nielogiczne i sprzeczne z pozostałymi dowodami zebranymi w postępowaniu, którym Sąd dał wiarę tj. zeznaniami świadków J. D. (1) k. 17-18, 376-381, D. T. (2) k. 1-3, 353-355, A. L. (1) k. 401-402, I. F. k.402-403, opinii biegłej psycholog K. P. k. 419-421, nagraniami zarejestrowanymi na płycie CD K.7 akt oraz pendriva k.21 akt oraz protokołami odtworzenia nagrań, jak również dokumentacją Niebieskiej Karty, informacjami o interwencjach policji. W ocenie Sądu wyjaśnienia oskarżonego są jedynie przyjętą przez niego linia obrony i zmierzają do uniknięcia odpowiedzialności za popełniony czyn.

Sąd pominął nagrania przestawione przez oskarżonego na pendrivie k.474a oraz k.463, zdjęcia k. 435 albowiem jak wynika z zeznań pokrzywdzonych i oskarżonego nie dotyczą one okresu objętego zarzutem w przedmiotowym postępowaniu zatem nie wnoszą one istotnych okoliczności do sprawy. Należy podkreślić, że również Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie w uzasadnieniu wyroku sygn. akt IC 1053/15 z dnia 26.06.2017 roku stwierdził, że oskarżony nadużywał alkoholu, a pod jego wpływem był agresywny i stosował wobec J. D. (1) przemoc psychiczną i fizyczną oraz groził pozbawieniem życia( k.456 akt). Sąd wskazał, iż oskarżony powinien zaprzestać spożywania alkoholu albowiem nie potrafi kontrolować swojego zachowania po jego spożyciu.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Art. 207§ 1 k.k.

Art.190§1k.k.

R. D.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony R. D. swoim zachowaniem wyczerpał dyspozycję przypisanych mu w akcie oskarżenia przestępstw z art.207§1k.k. oraz z art.190§1k.k.

Przepis art. 207§1kk stanowi, że podlega karze kto znęca się fizycznie lub psychicznie m.in. nad osobą najbliższą. Analizując zebrane w sprawie dowody stwierdzić należy, że w ocenie Sądu postępowanie oskarżonego nosiło znamiona znęcania w rozumieniu przepisu art. 207§1kk. Przestępstwo z art. 207§1kk jako wymierzone przeciwko rodzinie i opiece charakteryzuje się tym, że najczęściej jest popełniane w zaciszu domowego ogniska , stąd też postępowanie dowodowe z natury rzeczy opiera się przede wszystkim na zeznaniach ofiary i ewentualnie sprawcy oraz jedynie pomocniczo innych osobowych i nieosobowych źródłach dowodowych. W ocenie Sądu zeznania złożone przez pokrzywdzoną stanowiące podstawowy dowód w niniejszej sprawie zasługują na danie im wiary. Jej zeznania znajdują potwierdzenie w zeznaniach pozostałych świadków tj. D. T. (1), A. L. i I. F. oraz opinii biegłej psycholog K. P. oraz treści nagrań na których słychać przebieg awantur z udziałem oskarżonego. Niewątpliwie oskarżony poprzez stosowanie przemocy fizycznej poprzez popychanie, kopanie, plucie będąc jednocześnie silniejszym od pokrzywdzonej dopuszczał się znęcania fizycznego. Niemniej jednak w przedmiotowej sprawie znacznie większe znaczenie miało znęcanie psychiczne poprzez wyzywanie pokrzywdzonej słowami wulgarnymi i poniżanie jej, krytykowanie jej wyglądu i umiejętności oraz wypędzanie z domu. Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Oskarżony swoim działaniem wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 190§1 kk albowiem w dniu 1 stycznia 2017 roku groził pokrzywdzonej D. T. (1) pozbawieniem życia i zdrowia, a groźba ta wzbudziła w zagrożonej uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Pokrzywdzona bała się oskarżonego, który wielokrotnie zachowywał się agresywnie i nieobliczalnie a jego zachowanie było labilne i trudne do przewidzenia zwłaszcza gdy był nietrzeźwy. R. D. swoim działaniem chciał zmusić pokrzywdzoną aby J. D. (1) opuściła mieszkanie D. T. (1) i do niego wraz z synem wróciła.

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

R. D.

I.

II.

III.

4.

5.

6.

7.

Kara 10 miesięcy pozbawienia wolności

Kara 4 miesięcy pozbawienia wolności ;

Kara łączna 1 roku pobawienia wolności;

Na podstawie art. 69§1 i 2 k.k. i 70§2k.k. wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres próby 5 lat;

Sąd na podstawie art. 73§2k.k. oddał oskarżonego pod dozór kuratora sądowego i zobowiązał go do jego informowania o jej przebiegu art.72 §1pkt 1 k.k.

Na podstawie art.72§1pkt 5k.k. Sąd zobowiązał oskarżonego do powstrzymywania się od naużywania alkoholu.

Z tych względów zarówno okoliczności jak i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Wymierzając oskarżonemu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności za czyn z art.207§1k.k. oraz 4 miesięcy pozbawienia wolności za czyn z art.190§1k.k. Sąd miał na uwadze znaczny stopień społecznej szkodliwości czynów przejawiający się w brutalnym zachowaniu oskarżonego, działającego z niskich pobudek chęci poniżenia, znieważenia pokrzywdzonej i zastraszenia D. T. (1). Niewątpliwie jako okoliczność obciążającą Sąd uznał duży stopień społecznej szkodliwości popełnionych przez oskarżonego czynów przejawiający się w charakterze naruszonych przez niego dóbr oraz okoliczności jego działania . Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art.85§1i 2 k.k. w zw. z art.86§1i2 k.k. wymierzył mu karę łączną 1 roku pobawienia wolności. Stopień winy i społecznej szkodliwości czynów oskarżonego jest niewątpliwie znaczny, ze względu na umyślne działanie, rodzaj naruszonego dobra, zważyć jednak należy że oskarżony nie był dotychczas karany (k. 350). Wymierzona wobec niego kara łączna zatem powinna przekonać oskarżonego i ogół społeczeństwa, że popełnianie przestępstw nie jest opłacalne i zamiast spodziewanych korzyści przynosi dolegliwości. Celem kary jest również kształtowanie w społeczeństwie szacunku dla norm prawnych, dlatego w ocenie Sądu uwzględniając cele zapobiegawcze i wychowawcze jakie kara ta winna spełnić karą adekwatną powinna być kara o charakterze wolnościowym tj. 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 5 lat przy zastosowaniu przepisu art.70§2k.k. wobec sprawcy popełniającego przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby najbliższej zamieszkującej z nim w jednym mieszkaniu. W ocenie Sądu orzeczenie tego rodzaju kary należycie skłoni oskarżonego do refleksji nad swoim zachowaniem i powstrzyma w przyszłości od popełnienia podobnych przestępstw. Z uwagi na fakt iż oskarżony i pokrzywdzona mają wspólne mieszkanie Sąd na podstawie art. 73§2k.k. oddał oskarżonego pod dozór kuratora sądowego i zobowiązał go do jego informowania o jej przebiegu (art.72 §1pkt 1 k.k.) Na podstawie art.72§1pkt 5k.k. Sąd zobowiązał oskarżonego do powstrzymywania się od naużywania alkoholu. Tylko taka kara w ocenie Sądu spełni wobec oskarżonego funkcję prewencyjną i wychowawczą oraz zapobiegnie powrotowi do przestępstwa.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Sąd nie orzekł wobec oskarżonego zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną albowiem strony mają małoletniego syna, z którym oskarżony ma ustalone kontakty.

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

8. 

Sytuacja majątkowa w tym posiadanie przez oskarżonego stałych dochodów przemawiało za obciążeniem go obowiązkiem poniesienia kosztów postępowania . Sąd zobowiązał go do uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa kwoty 1223,36 złotych w tym 180 złotych tytułem opłaty pozostałe koszty stanowią koszty sporządzenie poszczególnych opinii biegłych o które wnosił oskarżony i jego obrońca. Orzeczenie w tym przedmiocie znajduje uzasadnienie w treści art.627 k.p.k.

1.1Podpis