Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

do całości wyroku

Decyzją z dnia 28 lutego 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił E. F. prawa do emerytury pomostowej ze względu na brak wykonywania przez wnioskodawcę po dniu 31 grudnia 2008 roku prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art.3 ustawy o emeryturach pomostowych oraz brak udowodnienia na dzień 1 stycznia 2009 roku co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach.

decyzja w aktach rentowych

W E. F. złożył odwołanie od powyższej decyzji wskazując, że pracował w szczególnych warunkach w okresach zakwestionowanych przez ZUS, a ponadto powinno mu się zaliczyć okres służby wojskowej.

odwołanie – k. 3-5

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

odpowiedź na odwołanie k 17

Na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku, pełnomocnik z urzędu wnioskodawcy poparł odwołanie oraz wniósł o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej w wysokości 150% podstawy. Nie zgłosił wniosków dowodowych poza przesłuchaniem wnioskodawcy.

protokół k 41

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny

E. F. urodził się w dniu (...). W dniu 30 stycznia 2020 roku złożył wniosek o emeryturę pomostową.

Ogólny staż pracy wnioskodawcy wynosi 30 lat 2 miesiące i 20 dni, w tym 13 lat 3 miesiące i 1 dzień pracy w szczególnych warunkach na dzień 1 stycznia 2009 roku.

Dokumentacja w aktach rentowych

Wnioskodawca pracował jako prasowacz, zarówno przed 1 stycznia 2009 jak i po tej dacie. Pracodawca nie zgłosił jego stanowiska do ZUS, jako pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.

W okresie od 1 sierpnia 1977 do 31 sierpnia 1990 roku wnioskodawca pracował na kolei i w tym czasie odbył służbę wojskową.

Praca na stanowisku prasowacza była pracą w szczególnych warunkach w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku – wykaz A dział VII pkt 8, ale nie jest już wymieniona w katalogu tego rodzaju prac, stanowiącym załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych.

Okoliczności bezsporne

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie nie jest zasadne.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)  urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;

2)  ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;

3)  osiągnął wiek wynoszący co najmniej 60 lat dla mężczyzn;

4)  ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn;

5)  przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art.3 ust.1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;

6)  po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art.3 ust.1 i 3;

7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Prace w szczególnych warunkach, w myśl art.3 ust.1 ustawy o emeryturach pomostowych, to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy.

Z kolei prace o szczególnym charakterze w myśl art.3 ust.3 cytowanej ustawy, to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się; wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do ustawy.

Z kolei art. 49 powoływanej ustawy, zawarty w rozdziale 9 zatytułowanym „Przepisy przejściowe, dostosowawcze i końcowe” przewiduje, że prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która:

1)po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;

2)spełnia warunki określone w art. 4 pkt 1-5 i 7 i art. 5-12;

3) w dniu wejścia w życie ustawy (to jest w dniu 1 stycznia 2009 r.) miał wymagany w przepisach, o których mowa w pkt 2, okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.

Zgodnie z treścią art. 51 ustawy, płatnik składek zobowiązany jest do wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu prac w szczególnych warunkach, o szczególnym charakterze w zrozumieniu art. 3 ust. 1, 3, za okresy przypadające przed dniem 1 stycznia 2009 r.

Ustalenia Sądu, dokonane w przedmiotowej sprawie bezsprzecznie wykazały, że praca wnioskodawcy przed 1 stycznia 2009 roku miała charakter pracy w szczególnych warunkach, ale wyłącznie w rozumieniu dotychczasowych przepisów, czyli art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 7.02.1983 roku.

Z całą stanowczością należy jednak podkreślić, że praca na stanowisku prasowacza nie jest pracą w szczególnych warunkach w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. Wynika to wprost z załączników do tej ustawy, gdzie wymienione są wszystkie stanowiska pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Dlatego nie ma dla Sądu znaczenia, czy wnioskodawca wykazał 15 lat tego rodzaju pracy wykonywanej przed 1 stycznia 2009 roku.

Podsumowując, wnioskodawca nie spełnił warunków do przyznania emerytury pomostowej, także na podstawie przepisu art.49 ustawy o emeryturach pomostowych.

Sąd nie zweryfikował stażu pracy wnioskodawcy w szczególnych warunkach, bowiem i tak odwołanie podlegałoby oddaleniu z uwagi na charakter pracy, jaką wnioskodawca wykonywał przed datą 1 stycznia 2009 roku oraz z uwagi na to, że po tej dacie nie świadczył pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.

Jeżeli za kilka lat wnioskodawca będzie chciał uzyskać prawo do rekompensaty, to wówczas powinien wykazać określone okoliczności.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 §1 k.p.c. oddalił odwołanie.

O kosztach nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu Sąd orzekł na podstawie § 15 ust. 2 w zw. z § 4 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 3.10.2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu.

ZARZĄDZENIE

odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy.