Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK172/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

S. S.

Występek z art. 178a § 1 KK polegający na tym, że w dniu 06 marca 2021 r. około godz. 19.45 na ul. (...) w B., woj. (...), kierował w ruchu lądowym samochodem osobowym marki L. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości z zawartością 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 06 marca 2021 roku oskarżony udał się do swojego kolegi G. W. zamieszkałego w B. na ul. (...). Tam mężczyźni spożywali alkohol w postaci piwa. W pewnym momencie zadzwoniła do niego znajoma mówiąc, że źle się czuje. Oskarżony wsiadł wówczas za kierownice samochodu L. (...) nr rej. (...) z zamiarem udania się do niej. Wyjechał z terenu posesji na tyle gwałtownie, że wymusił pierwszeństwo przed samochodem kierowanym przez A. K.. Gdy A. K. zatrzymał się koło samochodu oskarżonego, żeby porozmawiać o zaistniałej sytuacji, zorientował się, że oskarżony jest nietrzeźwy. Poprosił wówczas brata T., żeby ten zadzwonił po Policję.

wyjaśnienia S. S.

18 - 19, 61

zeznania świadka T. K.

8 - 9

zeznania świadka A. K.

11 - 12

Na miejsce przybył patrol Policji, na widok którego oskarżony podjął nieudolną próbę ucieczki. Po ujęciu został przewieziony do KPP w B. celem wykonania czynności procesowych.

zeznania świadka T. K.

8 - 9

zeznania świadka A. K.

11 - 12

notatka urzędowa

1 - 3

Przeprowadzone badania wykazały o godz. 20.12 obecność 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym przez oskarżonego powietrzu, o godz. 20.32 - 0,44 mg/l, o godz. 21.25 - 0,33 mg/l, zaś o godz. 21.35 obecność 0,3 mg/l alkoholu.

protokół użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego

4, 5

S. S. nie był dotychczas karany.

dane o karalności

21

W przeszłości był kilkukrotnie karany mandatami karnymi za przewinienia w ruchu drogowym .

informacja o wpisach w ewidencji kierowców

23

Małżonka oskarżonego od ponad 10 lat pozostaje pod stałą opieką lekarską w związku z nowotworem złośliwym gardła. Leczy się także z powodu ciśnienia tętniczego i żylaków. Wymaga dowożenia na wizyty lekarskie.

dokumentacja lekarska

43

wyjaśnienia S. S.

18 - 19, 61

W miejscu zamieszkania posiada opinię pozytywną. Pozostaje w dobrych relacjach rodzinnych z żoną i dorosłymi dziećmi. Przebywa na emeryturze, zajmuje się pracami przydomowymi, majsterkowaniem. Aktywnie uczestniczy w życiu religijnym. Nie odnotowano negatywnych sytuacji z jego udziałem.

wywiad środowiskowy

55 - 57

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zeznania świadka A. K.

Spójne, logiczne i konsekwentne. Korespondujące z zeznaniami świadka T. K. i wyjaśnieniami oskarżonego oraz rzeczowym materiałem dowodowym w postaci notatki urzędowej Policji i protokołu użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego.

zeznania świadka T. K.

Spójne, logiczne i konsekwentne. Korespondujące z zeznaniami świadka A. K. i wyjaśnieniami oskarżonego oraz rzeczowym materiałem dowodowym w postaci notatki urzędowej Policji i protokołu użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego.

wyjaśnienia S. S.

Spójne, logiczne i konsekwentne. Korespondujące z zeznaniami świadków T. K. i A. K. oraz rzeczowym materiałem dowodowym w postaci notatki urzędowej Policji i protokołu użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego. Oskarżony nie kwestionował swojego sprawstwa i złożył wyjaśnienia opisujące przebieg zdarzeń w dniu popełnienia przez niego czynu zabronionego.

notatka urzędowa

Treść niekwestionowana w toku postępowania.

protokół użycia urządzenia kontrolno - pomiarowego

Wyniki zawarte w protokole niekwestionowane w toku postępowania.

dane o karalności

Niekwestionowane, sporządzone przez organ do tego uprawniony.

wywiad środowiskowy

Niekwestionowany, sporządzony przez podmiot do tego uprawniony.

informacja o wpisach w ewidencji kierowców

Niekwestionowana w toku postępowania.

dokumentacja lekarska

Niekwestionowana w toku postępowania.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

S. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Do bytu przestępstwa określonego w art. 178a § 1 KK wystarczy samo prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierując pojazdem naruszył jeszcze inne przepisy ruchu drogowego, czy też nie. Popełnione ono zostaje, umyślnie, w momencie gdy pijany kierowca wsiada za kierownicę pojazdu i rusza w drogę. Biorąc pod uwagę, że w wydychanym przez oskarżonego powietrzu stwierdzono obecność 0,41 mg/l alkoholu, spełnione zostały przesłanki jego odpowiedzialności z art. 178a § 1 KK, będąc przy tym czynem zawinionym.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

S. S.

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Ponieważ okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości a czyn zarzucany oskarżonemu nie przekracza 3 lat pozbawienia wolności, wina i społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna (o czym przesądza relatywnie niewielki stan nietrzeźwości oskarżonego oraz fakt, iż do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych na peryferyjnej ulicy o niedużym natężeniu ruchu), a postawa sprawcy nie karanego uzasadnia przypuszczenie, że nie popełni ponownie przestępstwa ani nie naruszy porządku prawnego, Sąd umorzył warunkowo oskarżonemu postępowanie na okres próby 1 roku na podstawie art. 66 § 1 i 2 kk i art. 67 § 1 kk. Na podjęcie takiej decyzji wpłynął również fakt, iż oskarżony jest osobą, która przeżyła w zgodzie z porządkiem prawnym ponad 60 lat. Sąd ma przekonanie, iż przedmiotowe zdarzenie ma charakter incydentalny i w przyszłości nie powtórzy się. Nie bez znaczenia dla podjęcia takiego rozstrzygnięcia jest również sytuacja rodzinna oskarżonego, a w szczególności sytuacja zdrowotna jego małżonki leczącej się onkologicznie i pozostającej pod stałą opieką lekarską

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. S.

2

2

Orzekając środek karny w minimalnym ustawowym rozmiarze, tj. 1 roku Sąd miał na uwadze wagę naruszonej przez oskarżonego zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jego relatywnie niewielki stopień nietrzeźwości. Ów środek karny ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa w komunikacji pełniąc funkcję zabezpieczającą. Jego ratio legis polega na tym, by osoby nie przestrzegające zasad bezpieczeństwa wyłączyć z ruchu drogowego, celem zapewnienia tegoż bezpieczeństwa innym użytkownikom ruchu. W ocenie Sądu orzeczenie środka karnego w rozmiarze 1 roku właściwie wpłynie na osobę oskarżonego i spowoduje, iż w przyszłości nie dopuści się on ponownie tego typu zachowania

S. S.

3

3

Sąd orzekł również na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 § 7 kk świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 6000 zł, co zdaniem Sądu jest adekwatne do przestępstwa przypisanego oskarżonemu oraz pozwala dodatkowo spełnić cele zapobiegawcze i wychowawcze kary, a także realizuje potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Podkreślić przy tym należy, iż oskarżony sam zadeklarował, iż jest w stanie uiścić świadczenie właśnie w takiej wysokości.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. S.

4

4

Na podstawie art. 63 § 4 KK na poczet orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych z mocy prawa zaliczono okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 06 marca 2021 roku.

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5

O kosztach orzeczono na podstawie art. 627 kpk w zw. z art. 629 kpk i art. 7 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (tekst jednolity Dz. U. z 1983 r., Nr 49, poz. 223 z późn. zm.), nakładając na oskarżonego obowiązek zwrotu wydatków sądowych w kwocie 70 złotych oraz opłatę w kwocie 100 złotych.

1.Podpis