Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 979/19

7.WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

8 grudnia 2020 roku

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia Sylwia Zierkiewicz

Protokolant: Monika Gąsior

po rozpoznaniu na rozprawie 28 października 2019 roku, 25 listopada 2020 roku, 3 stycznia 2020 roku, 27 lutego 2020 roku, 21 sierpnia 2020 roku,
8 grudnia 2020 roku,

sprawy C. F.

PESEL: (...)

oskarżonego o to, że:

w okresie od maja 2018 roku do 30 kwietnia 2019 roku w M. woj. (...) znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką J. F. w ten sposób, że wszczynał awantury domowe, w trakcie których ubliżał pokrzywdzonej słowami wulgarnymi i powszechnie uznawanymi za obelżywe, groził pobiciem i zabicie, a groźby te wzbudzały w zagrożonej uzasadnioną obawę spełnienia, wielokrotnie naruszał nietykalność cielesną pokrzywdzonej czym działał na szkodę J. F.,

tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k.,

I.  uznaje oskarżonego C. F. za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, tj. występku z art. 207 § 1 k.k. i za to na podstawie art. 207 § 1 k.k. wymierza mu karę 8 (ośmiu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 29 ust 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku prawo o adwokaturze i § 17 ust 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu na rzecz adw. R. B. kwotę 928,88 złotych (w tym podatek 23% VAT), tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej obrony z urzędu;

III.  na podstawie art. 627 k.p.k. w zw. z art. 626 § 1 k.p.k. zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa w części koszty sądowe w kwocie 1387,52 złote, w tym opłatę w kwocie 180 złotych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 979/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3 – 8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Wskazać oskarżonego.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione.

Dowód ze wskazaniem numeru karty, na której znajduje się dowód.

1

C. F.

art. 207 § 1 kk

w okresie od maja 2018 roku do 30 kwietnia 2019 roku w M. woj. (...) znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką J. F. w ten sposób, że wszczynał awantury domowe, w trakcie których ubliżał pokrzywdzonej słowami wulgarnymi i powszechnie uznawanymi za obelżywe, groził pobiciem i zabicie, a groźby te wzbudzały w zagrożonej uzasadnioną obawę spełnienia, wielokrotnie naruszał nietykalność cielesną pokrzywdzonej J. F.,

Zeznania pokrzywdzonej J. F. k.13-15, 90-93,135-139 , zeznania N. W. k. 144, częściowe zeznnaia M. W. 144-144v., zeznania M. D. k. 143-143v. , list pokrzywdzonej k. 142, pismo pokrzywdzonej do Sądu k. 69 zeznania W. S. k. 83v-84, I. W. 84-84v, zeznania E. K. k. 85, częściowe zeznania T. J. k. 85

C. F.

C. F. był wielokrotnie karany

Karta karna k. 132-134

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Wskazać oskarżonego.

Wskazać czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano).

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione.

Dowód ze wskazaniem numeru karty, na której znajduje się dowód.

7.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Wskazać L.p. odnoszącą się
do faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu.

1     

Zeznania J. F.

Pokrzywdzona licząca 84 lata i zachowująca wyjątkową jak na swój wiek sprawność umysłową , zeznawała za każdym razem szczerze i konsekwentnie . Wskazywała zarówno na złe zachowania oskarżonego, które stanowiły znamiona zarzucanego mu czynu jak i podawała okoliczności, które stanowią pomoc w czynnościach dnia codziennego.

Stanowczo opisywała zachowania oskarżonego, które stanowiły dla niej przykrość i uciążliwość. Swoje stanowisko przekazywała do Sądu również w formie pisemnej , choćby poprzez listy przekazywane, za pośrednictwem sąsiada. Brak jest jakichkolwiek podstaw do odmówienia wiarygodności zeznaniom pokrzywdzonej, zwłaszcza ze znajdują one częściowe oparcie w zeznaniach świadków, którzy nie byli bezpośrednim i naocznymi świadkami zachowań podejmowanych przez oskarżonego wobec pokrzywdzonej, ale słyszący odgłosy wyzwisk czy słyszący relacje pokrzywdzonej z zaistniałych zdarzeń.

1

Zeznania W. S.

Świadek opiekowała się pokrzywdzoną , nie była świadkiem przemocy stosowanej przez oskarżonego wobec pokrzywdzonej. Pokrzywdzona żaliła się jej na zachowanie oskarżonego. Świadek słyszała jak oskarżony w czasie jej wizyt u pokrzywdzonej wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi

1

Zeznania I. W.

Świadek pracujący w (...) wiele razy otrzymywała telefony od pokrzywdzonej, która mówiła że oskarżony jej dokucza, wyzywa ją czy poszarpał.

1

Zeznania E. K.

Świadek- funkcjonariusz Policji , prowadzący Niebieską Kartę oskarżonego, przyjeżdżała do pokrzywdzonej na wezwania kiedy oskarżonego nie było w domu czy też rozmawiała z pokrzywdzona telefonicznie . Pokrzywdzona relacjonowała, że boi się oskarżonego, który groził jej pozbawieniem życia w przypadku przyjazdu Policji, a nadto pokrzywdzona opisywała świadkowi jak oskarżony przykładał jej nóż do gardła, popychał szarpał.

1

Zeznania T. J.

Świadek dokonywała oceny zachowania oskarżonego poza domem, wskazując że jest grzeczny i kulturalny. Nigdy nie była świadkiem awantur i jedynie wskazywała, że pokrzywdzona jest schorowana i być może ma pretensje do oskarżonego. Nie słyszała aby oskarżony wszczynał awantury. Zeznania świadka stoją w sprzeczności z relacja bliskich sąsiadów oskarżonego, którzy wskazują na częste awantury wszczynane przez oskarżonego.

1

Zeznania W. T. , A. S.,E. D.

Osoby nie były bezpośrednimi świadkami zachowań podejmowanych przez oskarżonego, świadkowie wskazywali na trudny charakter pokrzywdzonej która jest osobą wymagającą iw ich odczuciu konfliktową.

1

Kopia niebieskiej karty , notatki urzędowe, krótki raport działań

Sąd przydał walor wiarygodnych dokumentom zgromadzonym w sprawie . Zostały one sporządzone w formie przewidzianej przez prawo oraz przez osoby do tego uprawnione, a żadna ze stron nie kwestionowała ich prawdziwości.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz
niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Wskazać L.p. odnoszącą się do faktu z pkt 1

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu.

1

Wyjaśnienia oskarżonego

Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu , wyjaśnił ż dopóki pokrzywdzona nie miała opiekunki to robił jej zakupy i sprzątał w mieszkaniu. Wskazywał, że pokrzywdzona jest nerwowa niedosłyszy. Kategorycznie zaprzeczył aby groził jej pobiciem pozbawieniem życia czy stosowaniem przemocy w postaci popychania czy uderzania, zaprzeczał aby naruszał jej nietykalność cielesną. Wskazywał, że pokrzywdzona zeznawała w taki sposób, ponieważ jest chora psychicznie. Wyjaśnienia oskarżonego Sąd uznał za przyjętą przez niego linie obrony, albowiem stoją one w sprzeczności do zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, tworzącego jedna logiczna całość i obrazującą zachowanie oskarżonego względem matki.

1

Zeznania świadka B. G.

Zeznania świadka ni miały znaczenia dla przedmiotowej sprawy, świadek nie pamiętał okoliczności wizyty w mieszkaniu J. F..

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Wskazać punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu.

Przy każdym czynie wskazać oskarżonego.

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej.

      Sąd uznał, iż C. F. w okresie od maja 2018 roku ( od czasu wyjścia z Zakładu Karnego) do 30 kwietnia 2019 roku ( data przesłuchania pokrzywdzonej ) w M., psychicznie znęcał się nad swoją matką J. F. w ten sposób, że wszczynał awantury, w czasie których wyzywał ją słowami obelżywymi, obrażał, groził pobiciem i pozbawieniem życia, przy czym groźby te wzbudziły u pokrzywdzonej obawę spełnienia, wielokrotnie naruszał nietykalność cielesna pokrzywdzonej, co stanowi występek z art. z art. 207 § 1 k.k. Przestępstwo przypisane przez Sąd oskarżonemu jest czynem prostym i psychologicznie zrozumiałym. Oczywistym jest bowiem zarówno z punktu widzenia prawa karnego, jak też najprostszych zasad współżycia społecznego, iż nie wolno znęcać się, czy to fizycznie, czy też psychicznie nad osobą najbliższą, a taki przymiot posiada osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Przestępstwo znęcania się godzi bowiem w podstawowe zasady współżycia w rodzinie, stanowi rażące naruszenie obowiązków rodzinnych. Wobec powyższego, zdaniem Sądu, oskarżony działał umyślnie. Oskarżony zamiarem swym obejmował urzeczywistnienie wszystkich ustawowych znamion przypisanego mu przestępstwa z art. 207 § 1 k.k. Działał przy tym w normalnej sytuacji motywacyjnej, zdając sobie sprawę zarówno z bezprawności, jak i karygodności swego postępowania. Zachowanie oskarżonego nie było też zdeterminowane okolicznościami, czy sytuacją, w jakiej się znalazł. Mogąc zachować się zgodnie z obowiązującym prawem, świadomie je naruszył. Z pewnością znana mu była społeczna dezaprobata tego rodzaju przestępnych zachowań.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej.

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania.

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania.

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia.

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia
z wyroku.

Wskazać punkt
z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu.

Przytoczyć okoliczności.

C. F.

I

1

Wymierzając oskarżonemu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, Sąd uwzględnił całokształt okoliczności podmiotowych i przedmiotowych popełnionego przez niego przestępstwa, a zwłaszcza charakter jego czynu. Sąd miał przy tym na uwadze zarówno okoliczności łagodzące, jak i okoliczności obciążające sprawcę.

Za okoliczności łagodzące Sąd uznał zachowanie oskarżonego, który mimo popełnionego przestępstwa pomaga niedołężnej matce w podstawowych czynnościach życiowych. Za istotne okoliczności obciążające Sąd uznał uprzednią karalność oskarżonego oraz znaczny stopień szkodliwości społecznej popełnionego przez niego czynu oraz zupełny brak skruchy. Oskarżony popełniając przypisane mu przestępstwo godził w bardzo ważne dobro chronione prawnie, jakim jest rodzina, jej prawidłowe funkcjonowanie, a także wolność człowieka w jego sferze psychicznej (wolność od strachu, zastraszenia) i jego godność. Oskarżony swoim zachowaniem krzywdził swoją matkę, której winien jako osobie najbliższej okazywać miłość, szacunek, zaufanie, zwłaszcza iż pozwalała mu mieszkać w swoim mieszkaniu, mimo iż oskarżony jest osobą dorosłą, utrzymującą się z prac dorywczych i nie było żadnych przeszkód aby żył osobno. Działanie oskarżonego cechowało się lekceważącym podejściem do najbardziej podstawowych norm porządku prawnego.

Popełnienie przez oskarżonego przypisanego mu występku przemawia za wymierzeniem mu kary, która uświadomi mu nieopłacalność popełnienia przestępstw i wdroży go do życia w społeczeństwie. Zdaniem Sądu, orzeczona kara z pewnością jest adekwatna do stopnia jego winy i szkodliwości społecznej czynu oraz spełni wobec niego cele resocjalizacyjne. Przy wymiarze kary oskarżonemu Sąd kierował się również ogólnymi dyrektywami wymiaru kary, dlatego wymierzając ją wziął pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć, bowiem należy kształtować świadomość prawną społeczeństwa.

7.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia
z wyroku.

Wskazać punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu.

Przytoczyć okoliczności.

C. F.

II

W toku prowadzonego postępowania, oskarżonemu został ustanowiony obrońca z urzędu w osobie adw. R. B., który wykonał powierzone mu obowiązki sumiennie, z tych też powodów Sąd zasadził na jego rzecz kwotę 928,88 złotych.

7.6. Omówienie innych zagadnień

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę.

7.  KOszty procesu

Wskazać oskarżonego.

Wskazać punkt rozstrzygnięcia z wyroku.

Przytoczyć okoliczności.

C. F.

III

Oskarżony osiąga dochody, brak było podstaw do zwolnienia go od całkowitej zapłaty kosztów i opłat postępowania. Sąd uznał, iż z uwagi na osiągane zarobki będzie on w stanie uiścić koszty w części w kwocie 1387,52 złote w tym opłatę w kwocie 180 złotych.

7.Podpis