Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VII K 540/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

S. C.

W dniu 09 czerwca 2021 roku około godz. 20:45 P. Tryb na ul. (...) kierował pojazdem mechanicznym samochodem osobowym marki F. o nr rej. (...) pomimo posiadania sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi wydanego przez Sad (...) w P. (...) sygn. Akt (...);

tj. o czyn z art. 244 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 09 czerwca 2021 roku w godzinach wieczornych P. Tryb na ul. (...) kierował pojazdem mechanicznym samochodem osobowym marki F. o nr rej. (...). Wtedy około godz. 20:45 S. C. został zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej przez oznakowany radiowóz policyjny, a wtedy okazało się , że w/w posiada dożywotni sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydanego przez Sąd (...) w P. (...) sygn. Akt (...)

Oskarżony był wielokrotnie karany.

Wyjaśnienia oskarżonego

Notatka urzędowa

Odpis wyroku

Dane o karalności

k.47verte

k.1

k.6-7

k.11-12

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1

Jak wyżej

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Treść tego oświadczenia, analogicznie jak złożonych wyjaśnień, w których oskarżony przyznaje, iż kierował pojazdem po drodze publicznej pomimo orzeczonego sądownie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie nasuwa wątpliwości na tle całokształtu zgromadzonych dowodów.

Ponadto Sąd uznał za wiarygodny wskazany nieosobowy materiał dowodowy, gdyż w toku postępowania dowodowego jego wartość dowodowa nie wzbudziła wątpliwości Sądu, nie była również kwestionowana przez żadną ze stron.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

S. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgromadzony materiał dowodowy daje podstawy do przypisania oskarżonemu zarzucanego mu czynu, który wyczerpuje dyspozycję art. 244 kk.

W myśl art. 244 k.k. karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 podlega ten kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd m.in. zakazu prowadzenia pojazdów.

Omawiany występek ma charakter umyślny, a zatem podmiotową przesłanką odpowiedzialności jest świadomość sprawcy, iż narusza ciążący na nim z mocy orzeczenia sądu zakaz.

Wyroki, mocą których Sąd nałożył na oskarżonego zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi uprawomocniły się odpowiednio w dniach: 13 czerwca 2018 r. (II K 198/18), 28 grudnia 2018 r. (II K 1563/18/P), 22 stycznia 2019 r. (II K 1282/18/N).

Każda z tych dat jest początkiem biegu okresu, na jaki orzeczono w stosunku do oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (w sprawie II K 198/18 jest to 3-letni okres, a w sprawach II K 1563/18/P i II K 1282/18/N – 2-letni okres). Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 marca 2004 r., III KK 341/03 (OSNwSK 2004/1/553 „...dyspozycję art. 244 k.k. wyczerpuje ten, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu, który obowiązuje od daty uprawomocnienia się wyroku, bez względu na to, czy i kiedy zrealizuje obowiązek zwrotu dokumentu i bez względu także na tok postępowania wykonawczego”. Istotne jest przy tym, aby sprawca nie stosując się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, miał świadomość jego prawomocności, od której, w myśl art. 29 § 3 k.w., ów zakaz obowiązuje (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2003 r., sygn. WA 75/02, OSNKW 2003/5-6/44). Okoliczność powyższa jest w sprawie bezsporna.

W ocenie Sądu wina oskarżonego została udowodniona. Mając świadomość obowiązywania wobec niego zakazu prowadzenia samochodu, zakaz ten złamał. W realiach tej sprawy nie zachodzą okoliczności wyłączające bezprawność czynu oskarżonego lub jego winę. Znajdował się on w normalnej sytuacji motywacyjnej, zatem można było od niego wymagać zachowań zgodnych z prawem, a nie zachowań realizujących znamiona przestępstw.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. C.

1

Czyn oskarżonego cechuje znaczny stopień społecznej szkodliwości.

Kara w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności jest adekwatna do stopnia winy oskarżonego oraz stopnia społecznej szkodliwości jego czynu, a uwzględnia:

a/ jako okoliczności obciążające:

- uprzednią wielokrotną karalność oskarżonego za czyn podobny (art. 244 kk),

- nieefektywność stosowanych uprzednio kar, poczynając od kary ograniczenia wolności ,po karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a następnie po kary bezwzględne pozbawienia wolności;

b/ jako okoliczności łagodzące:+

- przyznanie się do popełnienia zarzucanego czynu.

Sąd wymierzył karę izolacyjną 6 miesięcy pozbawienia wolności bez dobrodziejstwa warunkowego jej zawieszenia na podstawie art. 69 § 4 kk. Uznano bowiem, że nie istnieje wobec osoby oskarżonego żadna pozytywna prognoza kryminologiczna. Oskarżony wykazał, iż jest nadal niepoprawny, cały czas narusza porządek prawny i lekceważy jawnie orzeczone wobec niego sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kara w tej wysokości spełni zamierzone cele kary w zakresie jej ogólnospołecznego oddziaływania, a jednocześnie uzmysłowi oskarżonemu naganność jego postępowania oraz nieuchronność odpowiedzialności karnej za czyny przestępne.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. C.

2

Ponieważ oskarżony dopuścił się przestępstwa z art. 244 kk, polegającego na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, Sąd na podstawie art. 42 §1 kk a pkt 2 kk zobligowany był orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W ocenie Sądu pozbawienie oskarżonego uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym na okres 5 lat zapewni realizację wychowawczych i zapobiegawczych celów wskazanego środka karnego.

7.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

3

Biorąc pod uwagę sytuację oskarżonego oraz wymierzoną karę izolacyjną pozbawienia wolności, Sąd na podstawie art. 624 § 1 kpk zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych w sprawie oraz zwolnił go od opłaty na podstawie art.17 ust.1 ustawy z dnia 23.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych (Dz. U. 1983 r. Nr 49, poz. 223 z późn. zm).

6.  1Podpis