Pełny tekst orzeczenia

1.Sygn. akt II K 492/22 Zambrów, 08 lutego 2023r.

2.

2.1.W Y R O K

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Rejonowy w Zambrowie w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący Sędzia Anna Iwanowska

Protokolant Izabela Orłowska

w obecności Prokuratora Katarzyny Kluczek-Kapelewskiej

po rozpoznaniu dnia 01.02.2023r.

sprawy J. O. (1), urodz. (...) w Z., syna J. i I. z d. K. ,

oskarżonego o to, że:

w okresie od 1 października 2022 r. do dnia 6 listopada 2022r. w miejscowości W., gm. Z., woj. (...), znęcał się psychicznie i fizycznie nad wspólnie zamieszkującą matką I. O. w ten sposób, że wszczynał awantury, w trakcie których wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i powszechnie uznanymi za obelżywe, groził pozbawieniem życia, zakłócał spoczynek nocny, niepokoił, uderzył w rękę, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio skazanym na karę pozbawienia wolności w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary za przestępstwo podobne, przy czym czynu dopuścił się mając w stopniu znacznym ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem

tj. o czyn z art. 207 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk w zw. z art. 31 § 2 kk

I.  Oskarżonego J. O. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na mocy art. 207 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 2 k.k. skazuje go, zaś na mocy art. 207 § 1 k.k. wymierza mu karę 1 (jeden) rok pozbawienia wolności.

II.  Na podstawie art. 62 k.k. orzeka system terapeutyczny wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej wobec oskarżonego J. O..

III.  Na mocy art. 63 § 1 i 5 k.k. zalicza oskarżonemu J. O. na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres jego rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia(...)do dnia (...) przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolości równa się jednemu dniowi kary pozbawienia wolności.

IV.  Zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. P. G. kwotę 996,30 (dziewięćset dziewięćdziesiąt sześć i 30/100) złotych w tym kwotę 186,30 (sto osiemdziesiąt sześć i 30/100) złotych tytułem 23% podatku VAT tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu

V.  Zasądza od oskarżonego J. O. na rzecz Skarbu Państwa kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem opłaty oraz obciąża go pozostałymi kosztami procesu.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 492/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

J. O.

w okresie od 1 października 2022 r. do dnia 6 listopada 2022r. w miejscowości W., gm. Z., woj. (...), znęcał się psychicznie i fizycznie nad wspólnie zamieszkującą matką I. O. w ten sposób, że wszczynał awantury, w trakcie których wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i powszechnie uznanymi za obelżywe, groził pozbawieniem życia, zakłócał spoczynek nocny, niepokoił, uderzył w rękę, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio skazanym na karę pozbawienia wolności w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary za przestępstwo podobne, przy czym czynu dopuścił się mając w stopniu znacznym ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem tj. o czyn z art. 207 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk w zw. z art. 31 § 2 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

znęcanie się psychiczne i fizyczne nad wspólnie zamieszkującą matką I. O. poprzez wszczynanie awantur w trakcie których wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i powszechnie uznawanymi za obelżywe, grożenie pozbawieniem życia, zakłócanie spoczynku nocnego, niepokojenie, uderzanie w rękę. Czyn popełniony będąc uprzednio skazanym na karę pozbawienia wolności w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za przestępstwo podobne. Dopuszczenie się czynu w stopniu znacznym ograniczającym zdolność kierowania swoim postępowaniem.

częściowo wyjaśnienia oskarżonego J. O.

k.191v-192; 42v.-43;151-152

zeznania świadka I. O.

k.192v.-193;7; 72v.-73

zeznania świadka G. H.

k.193; 17v.

zeznania świadka M. K.

k.193-193v.; 69v.-70

zeznania świadka P. M.

k.193v.-194; 97v.

zeznania świadka P. W.

k.194; 112v.-114

opinia sądowo-psychiatryczna

k.118-125; 194v.-195

niebieska karta

k.65-68

notatka urzędowa

k.64,1-3

zaświadczenia lekarskie

k. 44,47,48

informacja z NFZ

k.88-89

Informacja z (...) Urzędu Wojewódzkiego wraz z nośnikiem

k. 90-91

Informacja z Izby Wytrzeźwień

k.87

Informacja z ZUS

k. 99

protokół odtworzenia nagrania

k.93-94

dokumentacja medyczna

k. 117

informacja z KRK

k.35-36

informacja z OPS w Z.

k. 116

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

częściowo wyjaśnienia oskarżonego J. O.

Oskarżony przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanego mu czynu, wskazując, jednak że nie użył przemocy fizycznej. Poza tym potwierdza fakty stanowiące podstawę aktu oskarżenia, z tym że ocenia je jako reakcję na wcześniejsze naganne zachowanie pokrzywdzonej. W jego ocenie Według niego nie zakłócał mamie spoczynku nocnego tylko strasznie na nią krzyczał. Wyjaśniał, że jego mama jest głupia, wredna. Ponadto wyjaśniał, iż nie będzie się do mamy odzywał wulgarnie i jej dokuczał. Zdaniem sądu wyjaśnienia oskarżonego tylko częściowo zasługują na uwzględnienie w części w jakiej przyznaje się do zachowań stanowiących elementy psychicznego znęcania się nad ofiarą takich jak używanie w stosunku do pokrzywdzonej słów wulgarnych. W pozostałej części jego wyjaśnienia są niewiarygodne i zdaniem sądu stanowią przyjętą przez niego linię obrony.

zeznania świadka I. O.

Zeznania świadka wiarygodne. Matka oskarżonego opisała w swoich zeznaniach zachowanie oskarżonego w tym w jaki sposób się do niej odnosił, wszczynał awantury, groził pozbawieniem życia, uderzył w rękę, zakłócał spoczynek nocny, niepokoił. Ponadto z zeznań świadka wynika, iż w obawie przed zachowaniami oskarżonego kładła się spać w ubraniu aby szybko uciec z domu.

zeznania świadka G. H.

Świadek w swoich wiarygodnych zeznaniach wskazywał, iż był dzielnicowym i w stosunku do oskarżonego była prowadzona procedura niebieskiej karty. Ponadto wskazywał, że oskarżony jednego dnia był miły i spokojny a kolejnego dnia wpadał w złość, przeklinał, używał słów wulgarnych i obraźliwych.

zeznania świadka M. K.

Zeznania świadka sąd uznał za wiarygodne. Świadek przeprowadzał interwencję w miejscowości W.. Podczas przeprowadzanej interwencji pokrzywdzona przekazała mu, iż oskarżony ciągle ją niepokoi, wyzywa, boi się syna i śpi w ubraniu.

zeznania świadka P. M.

Zeznania świadka Sąd uznaje za wiarygodne. Potwierdzają one, że pokrzywdzona wielokrotnie skarżyła się na zachowanie syna, w związku z czym podejmowane były liczne interwencje.

zeznania świadka P. W.

Relację przedstawioną przez świadka sąd ocenia jako oddającą rzeczywisty przebieg zdarzenia podczas którego podejmował interwencję. Świadek szczegółowo opisał zajście, zachowanie się stron i podejmowane czynności.

niebieska karta

Dowód wiarygodny.

notatka urzędowa

Dowód wiarygodny.

zaświadczenia lekarskie

Dowód wiarygodny.

informacja z NFZ

Dowód wiarygodny.

Informacja z (...) Urzędu Wojewódzkiego wraz z nośnikiem

Dowód wiarygodny.

Informacja z Izby Wytrzeźwień

Dowód wiarygodny.

Informacja z ZUS

Dowód wiarygodny.

protokół odtworzenia nagrania

Dowód wiarygodny.

dokumentacja medyczna

Dowód wiarygodny.

informacja z KRK

Dowód wiarygodny, wskazujący na karalność oskarżonego.

informacja z OPS w Z.

Dowód wiarygodny.

opinia sądowo-psychiatryczna

Zarówno opinia sporządzona w postępowaniu przygotowawczym jak i opinia ustna biegłych jest dowodem wiarygodnym. Opinie zostały sporządzone przez profesjonalnych biegłych, specjalistów w swojej dziedzinie. Z opinii biegłych wynika, że u oskarżonego nie stwierdzono choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Biegli rozpoznali zaburzenia osobowości i zachowania powstałe na skutek urazu głowy. W czasie popełnienia czynu miał oskarżony zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i ograniczoną w stopniu znacznym zdolność kierowania swoim postępowaniem.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

J. O.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Przyjęta w akcie oskarżenia kwalifikacja prawna czynu jest słuszna. Czyn z art. 207 § 1 kk jest przestępstwem umyślnym i może być dokonany tylko z zamiarem bezpośrednim. Charakteryzuje się szczególnym negatywnym nastawieniem sprawcy do ofiary. Znęcanie oznacza zazwyczaj systematyczne powtarzające się zachowania złożone z jedno lub wielorodzajowych pojedynczych czynności naruszających różne dobra np. nietykalność ciała, godność osobista (tak komentarz do części szczególnej kodeksu karnego pod red. Włodzimierza Wróbla, Andrzeja Zolla). Pojęcie "znęcania się " na gruncie art. 207 kk zawiera w sobie istnienie przewagi sprawcy nad osobą pokrzywdzoną, której nie może się ona przeciwstawić lub może to uczynić w niewielkim stopniu i polega na zadawaniu cierpień moralnych osobie pokrzywdzonej w celu jej udręczenia, poniżenia lub dokuczenia. Znęcanie to zachowanie, które nie tylko w odczuciu pokrzywdzonego, ale również przy uwzględnieniu kryteriów obiektywnych polega na zadawaniu bólu lub cierpień moralnych. Zdaniem sądu działanie oskarżonego nosiło znamiona znęcania się psychicznego i fizycznego , które było nacechowane złą wolą, dotkliwe zadawanie cierpień moralnych w celu udręczenia i poniżenia, ale też stosowanie przemocy fizycznej -uderzenie pokrzywdzonej I. O.. Ponadto oskarżony czynu dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności będąc uprzednio skazanym wyrokiem Sądu Rejonowego w (...)z dnia (...) w sprawie (...) za czyn z (...) między innymi na karę (...) pozbawienia wolności. Karę w ww. sprawie odbywał w okresie (...) W związku z powyższym działał oskarżony w warunkach powrotu do przestępstwa określonym w art. 64 § 1 kk. Nie ulega też wątpliwości, że oskarżony w chwili czynu miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem (art. 31 § 2 kk)

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. O.

I

I

Za znęcanie się nad matką I. O. bez wątpienia zasługuje na wymierzenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności w wymiarze jednego roku pozbawienia wolności. Zdaniem sądu taka kara spełni cele określone w art. 53 i następne kodeksu karnego i będzie adekwatna do popełnionego czynu spełniając także swoje zadania w zakresie społecznego jak i indywidualnego oddziaływania. Podkreślenia wymaga, iż oskarżony wcześniej był już karany za taki sam czyn.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. O.

II

I

Z uwagi na stwierdzone u oskarżonego ograniczone zaburzenia osobowości i zachowania powstałe na skutek urazu sąd uznał, że orzeczoną karę pozbawienia wolności J. O. winien odbywać w zakładzie karnym, gdzie będzie mógł podjąć terapię w zakresie leczenia zaburzeń osobowości- art. 62 kk.

J. O.

III

I

Na podstawie art. 63 § 1 i 5 kk zaliczono oskarżonemu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie.

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV

Z uwagi na to, iż oskarżonemu ustanowiono obrońcę z urzędu w osobie adw. P. G. zasądzono na jej rzecz kwotę 996,30 zł w tym kwotę 186,30 zł tytułem 23 % podatku VAT. Koszty orzeczono na podstawie par. 17 ust. 1 pkt 1, par. 17 ust. 2 pkt 3 i par. 18 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3.10.2016r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

V

O kosztach postępowania orzeczono na mocy art. 626 § 1 kpk, art. 627 kpk, a o opłacie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych.

1.Podpis