Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

V K 4014/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

M. C.

Jak w zarzucie 1 aktu oskarżenia

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

oskarżony sprzedał M. S. za kwotę 20 złotych handlową porcję(...)w dniu 09.09.2019.

zeznania M. S.

44-46, 459-460

opinia biegłego d/s toksykologii Z. W.

468

1.1.2.

M. C.

Jak w zarzucie 3 aktu oskarżenia

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

oskarżony w wymianie zdań z M. O. jaka miała miejsce wkrótce po pobiciu jej syna formułował pod jej adresem groźby pozbawienia życia i uszkodzenia ciała

zeznania M. O.

18, 439

wyjaśnienia M. C.

55, 67-68, 111, 438

zeznania R. A.

36-37

1.1.3.

M. C., A. M.

jak w zarzucie 2 dot M. C. i 4 dot A. M.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

obaj oskarżeni wspólnie i w porozumieniu dokonali pobicia M. S. powodując u niego wybicie trzech zębów stłuczenia i zasinienia

wyjaśnienia M. C.

55, 67-68, 111, 438

wyjaśnienia A. M.

80, 85-86, 117, 439

zeznania M. S.

44-46, 459-460

zeznania M. O.

18, 439

zeznania R. A.

36-37

dokumentacja medyczna

100

opinia sądowo lekarska

137

oskarżeni byli uprzednio karani za przestępstwo podobne na karę pozbawienia wolności z której odbyli co najmniej 6 miesięcy.

odpisy wyroków

189, 192, 195,202-203,204

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

dokumentacja medyczna

pochodząca z wiarygodnego źródła

odpisy wyroków

pochodząca z wiarygodnego źródła

opinia sądowo lekarska

pełna i spójna

zeznania R. A.

spójne i logiczne, korespondujące z pozostałym materiałem dowodowym

zeznania M. S.

spójne, logiczne i konsekwentne. Pomimo pomyłki świadka w imieniu jednego z oskarżonych świadek precyzyjnie ich identyfikuje i przypisuje im określone role. Opinia biegłego d/s toksykologii wyklucza de facto jakikolwiek wpływ zażycia narkotyku przez pokrzywdzonego na jego procesy poznawcze i pamięciowe.

zeznania M. O.

spójne logiczne i konsekwentne

wyjaśnienia A. M.

wiarygodne w zakresie ogólnego przebiegu zdarzenia, faktu agresji fizycznej na pokrzywdzonego i zetknięcia z matką M. S., aczkolwiek ograniczone w treści z uwagi na podnoszony przez oskarżonego fakt niepamięci wstecznej w wyniku upojenia alkoholowego

wyjaśnienia M. C.

wiarygodne w zakresie faktu zdarzenia agresji fizycznej wobec pokrzywdzonego i wymiany zdań z jego matką. Co do szczegółów znacznie pomniejszające udział oskarżonego w zdarzeniu i pomijające fakt udzielenia środka odurzającego i w tym zakresie niewiarygodne jako sprzeczne ze szczegółową relacją pokrzywdzonego i M. O..

spójna szczegółowa i przekonująca

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

M. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony w dniu zdarzenia sprzedał M. S. porcję (...). Nie ma wątpliwości, że (...)jest środkiem odurzającym, nie ma też wątpliwości, że jakiekolwiek przekazanie innej osobie środka odurzającego jest jego udostępnieniem. W świetle zeznań M. S. oczywistym jest, że otrzymał ją od oskarżonego. Relacjonował jego odebranie, użycie i reakcje organizmu po tym zażyciu a także cenę zakupu. Otrzymał ją w zamian za kwotę 20 zł co przesądza w opinii Sądu, że motywem jakim kierował się oskarżony było osiągnięcie korzyści majątkowej wyrażającej się różnicą pomiędzy cena zakupu od innej osoby a ceną uzyskana od M. S.. Powyższe okoliczności wskazują, że oskarżony wyczerpał swoim zachowaniem znamiona przestępstwa z art. 59 ust 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29.07.2005

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

II , V

M. C., A. M.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oba omawiane zarzuty stanowią w istocie jeden czyn zatem zostaną omówione łącznie. Obaj oskarżeni zadawali pokrzywdzonemu ciosy w tym samym czasie zdarzenia czym działali wspólnie i w porozumieniu zawartym doraźnie co do celu przyświecającego obu oskarżonym to jest wyrządzenia pokrzywdzonemu szkody w postaci bólu i cierpienia psychicznego. Ciosy kierowane we wrażliwe części ciała w tym rejon głowy, w oczywisty sposób narażają człowieka na ciężki uszczerbek na zdrowiu nawet w postaci trwałego kalectwa tym bardziej, że ich siła spowodowała nawet wybicie trzech zębów. Oskarżeni działali przy tym całkowicie bez jakiegokolwiek powodu, pokrzywdzony ich bowiem w żaden sposób nie zaatakował ani nawet nie sprowokował. Działali w miejscu publicznym na ulicy pod blokiem mieszkalnym. Poczucie bezkarności oskarżonych było pełne czym okazywali rażące lekceważenie dla porządku prawnego. Tym samym wyczerpali oni swoim zachowaniem znamiona przestępstwa z art 158 § 1 kk w zw z art 57a§1 kk. Wobec uprzedniej karalności oskarżonych należało przyjąć, że dopuścili się oni tego czynu w warunkach powrotu do przestępstwa opisanych w art 64 § 1kk

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

III

M. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

oskarżony w związku z pretensjami matki pobitego M. S. wykrzyczał pod jej adresem między innymi sformułowania, że ją ,,rozjebie" i ,,zajebie" w mieszkaniu lub w zakładzie pracy. Te wulgarne określenia oznaczają odpowiednio uszkodzenie ciała i pozbawienie życia. Stanowiły zatem zapowiedź popełnienia czynu zabronionego. Wzbudziły u pokrzywdzonej obawę spełnienia i obawa ta była uzasadniona okolicznościami w jakich zostały wypowiedziane. Oskarżony był pijany i okazywał agresję słowną oraz ruszył w kierunku pokrzywdzonej powodując jej obawę o swoje bezpieczeństwo do tego stopnia, że uznała za konieczne schronienie się do sklepu, a inne osoby pohamowały oskarżonego. Oskarżony wyczerpał tym znamiona czynu z art 190 § 1 kk. Oskarżony działa przy tym bez powodu w miejscu publicznym przez co okazał rażące lekceważenie dla porządku prawnego co powoduje konieczność uzupełnienia kwalifikacji prawnej o art 57a§1 kk Wobec uprzedniej karalności oskarżonego należało przyjąć, że dopuścił się on tego czynu w warunkach powrotu do przestępstwa opisanych w art 64 § 1kk.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. C.

I

uprzednia karalność oskarżonego i szczególna społeczna szkodliwość czynu wyrażająca się faktycznym dokładaniem się do szybszej utraty zdrowia i śmierci osoby uzależnionej od narkotyków powoduje, że kara 1 roku 6 miesięcy pozbawienia wolności jest konieczna.

M. C., A. M.

II, V

Brutalność działania oskarżonych, zakres trwałych uszkodzeń ciała pokrzywdzonego i działanie pozbawione powodów, dodatkowo podjęte wobec osoby w złej kondycji fizycznej zasługuje na szczególne potępienie, które wzmaga jeszcze działanie jawnie w sposób manifestujący lekceważenie dla porządku prawnego i uprzednia karalność. W takim zespole okoliczności obciążających przy braku jakichkolwiek okoliczności łagodzących powoduje konieczność wymierzenia kary 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności każdemu z oskarżonych.

M. C.

III

agresja oskarżonego, jego karalność, brak jakichkolwiek hamulców przed publicznym wykrzykiwaniem gróźb najdalej idących i to formułowanych obscenicznym językiem bez żadnego racjonalnego powodu wymaga kary 6 miesięcy pozbawienia wolności.

M. C.

IV

ilość czynów i różnorodność przestępstw jakich oskarżony dopuścił się w przeciągu krótkiego czasu jednego dnia prowadzi do konkluzji o konieczności wymierzenia kary łącznej 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

M. C., A. M.

VI

nawiązka dla pokrzywdzonego jest w ocenie Sądu konieczna wobec poniesionych przez niego cierpień i rażącej bezkarności sprawców a jej kwota nie przekracza możliwości zarobkowych oskarżonych nie mających ograniczeń w podejmowaniu pracy zawodowej.

M. C.

VII

nawiązka dla pokrzywdzonej jest w ocenie Sądu konieczna wobec doznanego przez nią strachu i rażącego poczucia bezkarności oskarżonego a jej kwota nie przekracza możliwości zarobkowych oskarżonego nie mającego ograniczeń w podejmowaniu pracy zawodowej.

M. C.

VIII

jest niedopuszczalne aby oskarżony osiągnął jakikolwiek profit z czynu zabronionego i stąd konieczność orzeczenia przepadku równowartości jego przychodu z przestępstwa

M. C., A. M.

IX , X

oskarżeni byli w sprawie pozbawieni wolności i należało zaliczyć im odpowiednie okresy na poczet orzeczonych kar.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

XI , XII

oskarżeni posiadają możliwości zarobkowania i nie ma podstaw do tego aby ich zwolnić z obowiązku uiszczenia kosztów procesu.

1.Podpis