Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IV K 9/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

Ł. O.

art. 280 §2 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

27 marca 2021 roku do budynku stacji paliw (...) SA wszedł oskarżony Ł. O., który początkowo oglądał towary dostępne na półkach, a następnie rozpoczął dyskusję z pracownikami stacji. Jak wszedł miał na twarzy maseczkę. W trakcie rozmowy ściągnął ją pod brodę. Podał, że jest tajemniczym klientem i pytał o procedury przy napadzie. O godzinie 23.00 M. A. wyniósł utarg na zaplecze. Oskarżony próbował za nim wejść. A. S. zwrócił mu uwagę, że to wejście tylko dla personelu. M. A. włączył tzw. napadówkę, a drugi z pracowników wyszedł na zaplecze zadzwonić po funkcjonariuszy Policji. M. A. próbował nakłonić Ł. O. do opuszczenia budynku stacji. W międzyczasie przyjechał kierowca taksówki. Zamówił hot-doga i wyszedł. Oskarżony zaś przyniósł do kasy oleje samochodowe mówiąc, że chce je kupić. W trakcie skanowania towaru oskarżony wszedł za kasy, rozpiął kurtkę i wyjął siekierę. Podniósł ją do góry i zażądał wydania pieniędzy grożąc zrobieniem krzywdy pracownikom. Pracownicy otworzyli kasy, oskarżony wyjął gotówkę w kwocie 738,10 zł, po czym oddalając się powiedział, że to nie jego pierwszy raz i że jest poszukiwany.

Pokrzywdzony wniósł o naprawienie szkody.

zeznania świadków

M. A.

A. S.

6-8,80-81

158

13-14, 83-84

158v-159

zeznania K. C.

19-20

dokumentacja fotograficzna

protokół oględzin plus płyta

32,39

66,25

pismo pokrzywdzonego

175

Oskarżony był już karany.

Obecnie odbywa karę pozbawienia wolności w systemie zwykłym. Nie zdiagnozowano u niego uzależnień. Wśród osadzonych funkcjonuje poprawnie. Wobec przełożonych przyjmuje postawy regulaminowe. Nie sprawa większych trudności wychowawczych.

karta karna

95-96, 128-130

opinia o skazanym

149-150

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

wyjaśnienia oskarżonego

89-90

1547v

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zeznania świadków M. A. A. S.

Brak podstaw do kwestionowania. M. A. i A. S. opisali przebieg zdarzenia, rozpoznali oskarżonego. Ich zeznania się pokrywają i uzupełniają.

zeznania K. C.

Świadek jest taksówkarzem. Tego dnia wstąpił na stację by zrobić zakupy. Po złożeniu zamówienia wyszedł udzielając odpowiedzi oskarżonemu, że wykona kurs jak skończy przerwę. Stojąc na zewnątrz widział, jak oskarżony trzyma siekierę w lewej ręce, a pieniądze w prawej. Po tym jak oskarżony wyszedł, świadek wsiadł do taksówki i odjechał wzywając Policję. Jego zeznania pozostają zbieżne z zeznaniami pracowników stacji benzynowej tj. M. A. i A. S..

pismo pokrzywdzonego

Brak podstaw do kwestionowania, sporządzone przez uprawniony podmiot.

opinia o skazanym

Sporządzona przez właściwy organ, nie kwestionowana w toku procesu.

karta karna

Sporządzona przez właściwy organ, nie kwestionowana w toku proces.

dokumentacja fotograficzna protokół oględzin plus płyta

Dokumenty sporządzone przez właściwy organ, nie kwestionowane w toku procesu.

wyjaśnienia oskarżonego

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, co pozostaje w sprzeczności z całym zgromadzonym materiałem dowodowym. Oskarżony został rozpoznany przez pracowników stacji benzynowej. Opisali oni przebieg zdarzenia, zachowanie oskarżonego, świadkiem był także K. C.. Zdarzenie zostało nagrane na monitoring.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

Ł. O.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Przestępstwo rozboju jest kwalifikowaną postacią kradzieży. Istotą tego czynu jest dokonanie zaboru cudzej rzeczy ruchomej w celu jej przywłaszczenia. Środkiem, który ma sprawcy umożliwić dokonanie kradzieży, jest uprzednie użycie przez niego jednej z rozbójniczych czynności wykonawczych a mianowicie użycie przemocy wobec osoby lub groźby jej natychmiastowego użycia, doprowadzenie innej osoby do stanu nieprzytomności lub stanu bezbronności. Rozbój jest więc przestępstwem złożonym, obejmującym znamiona kradzieży i tzw. rozbójniczych czynności.

Ł. O. użył groźby natychmiastowego użycia przemocy, żądając wydania pieniędzy. Była to niewątpliwie wyrażona przez sprawcę zapowiedź użycia siły fizycznej, możliwa do zrealizowania praktycznie "od razu", gdyż trzymał on w ręku siekierę. Niewątpliwie wpłynęło to na psychikę pracowników (...) i złamało w ten sposób wolę ich oporu, co w konsekwencji stworzyło warunki do dokonania zaboru pieniędzy przez oskarżonego.

Siekiera to niewątpliwie niebezpieczne narzędzie. Świadczą o tym naturalne i obiektywne niebezpieczne cechy tej rzeczy, które powodują, że przy zwykłym jej wykorzystaniu stworzy zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, tożsame z zagrożeniem wynikającym z użycia broni lub noża (tak SN w post. z 1.10.2008 r., IV KK 88/08, OSNwSK 2008, poz. 1944; por. wyr. SA w Lublinie z 3.11.1998 r., II AKa 158/98, Prok. i Pr. 1999, Nr 11–12, poz. 18; wyr. SA w Łodzi z 28.2.2001 r., II Aka 9/01, Prok. i Pr. 2002, Nr 9, poz. 28; wyr. SA w Katowicach z 13.6.2017 r., II AKa 178/17, Legalis; por. także L. Wilk, w: M. Królikowski, R. Zawłocki, KK. Komentarz. Część szczególna, t. 2, 2017, art. 280, Nb 98-99)

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Ł. O.

1.  i 2.

1.

Wiek oskarżonego, jego doświadczenie życiowe oraz nieograniczona w żadnym zakresie poczytalność umożliwiała mu w pełni rozpoznanie niewłaściwości podejmowanych przez siebie działań oraz pokierowanie swym postępowaniem zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i społecznymi. Jednocześnie oskarżony nie znajdował się w okresie popełnienia przypisanego mu przestępstwa w szczególnej sytuacji motywacyjnej, która mogłaby limitować jego winę.

Stopień społecznej szkodliwości przypisanego oskarżonemu czynu był wysoki, z uwagi na sposób popełnienia czynu, umyślnie ( w zamiarze bezpośrednim ) naruszenie bardzo istotnego dobra prawnie chronionego jakim jest mienie, jednocześnie godzenie w inne dobra, takie jak wolność, nietykalność cielesna, zdrowie a nawet życie oraz wyrządzenie szkody.

Za zaostrzeniem kary przemawiały:

- uprzednia karalność za przestępstwo podobne,

- brak skruchy.

Jako okoliczność łagodzącą sąd potraktował niewielką wartość wyrządzonej szkody.

W ocenie Sądu orzeczona w wyroku represja spełni cele stawiane karze, jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez oskarżonego przestępstwa oraz nie przekracza stopnia jego winy.

Na podstawie art. 46 paragraf 1 k.k. - stosownie do wniosku pokrzywdzonego - orzeczono obowiązek naprawienia szkody w całości.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Ł. O.

3.

1.

Biorąc pod uwagę ilość terminów oraz nakład pracy obrońcy zasądzono stosowne wynagrodzenie w oparciu o przepisy §11 ust.2 pkt 5 i §17 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 października 2015 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie ( mając na względzie wyrok TK z 20.12.2022 r.)

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

4.

Z uwagi na brak majątku oraz izolacyjny charakter kary na podstawie art. 624 paragraf 1 k.p.k. Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów postępowania.

7.  Podpis

Edyta Markowicz