Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kp 37/13

POSTANOWIENIE

dnia 17 stycznia 2013 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w III Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący – SSO Mariusz Wiązek

Protokolant: Edyta Makowska

Prokurator Prokuratury Okręgowej Robert Mielczarek

po rozpoznaniu na posiedzeniu w sprawie Ł. G.

podejrzanego o czyn z art. 258§ 1 k.k., czyn z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii i art. 59 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. z art. 65 § 1 k.k.

wniosku obrońcy podejrzanego z dnia 9 stycznia 2013r. (data wpływu)

o wydanie listu żelaznego

na podstawie art. 281 k.p.k. a contrario

postanawia

wniosku obrońcy podejrzanego o wydanie listu żelaznego Ł. G. nie uwzględnić.

UZASADNIENIE

W postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuratora Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, sygn. akt V Ds. 62/10 Ł. G. pozostaje pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 258§ 1 k.k. i przestępstwa z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii i art. 59 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. z art. 65 § 1 k.k. Z uwagi na to, że podejrzany nie przebywał w miejscu zamieszkania w Polsce a podjęte czynności poszukiwawcze nie przyniosły rezultatów, postanowieniem z dnia 10 stycznia 2013r., sygn. akt V Kp 25/13 Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zastosował wobec wymienionego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 14 dni od daty zatrzymania. W związku z tym wymieniony jest poszukiwany listem gończym.

W dniu 9 stycznia 2013r. do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął, złożony za pośrednictwem obrońcy, wniosek podejrzanego o wydanie listu żelaznego.

Wniosek ten – w ocenie Sądu – nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 281 k.p.k., jeżeli oskarżony przebywający za granicą złoży oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy, właściwy miejscowo sąd okręgowy może wydać oskarżonemu list żelazny.

Z treści wniosku obrońcy podejrzanego Ł. G.wynika, iż podejrzany przebywa na terytorium R. F. N.. Z zabezpieczonych w sprawie dowodów wynika, że podejrzany w obawie przed toczącym się postępowaniu zbiegł poza granice Polski i przebywając tam kontaktował się z uczestnikami śledztwa, ostrzegając przed zatrzymaniami. Powyższe, jak również charakter stawianych podejrzanemu zarzutów czyni niemożliwym zastosowanie wobec niego dobrodziejstwa instytucji listu żelaznego, którego wydanie jest fakultatywne, zależne od oceny Sądu.

Z tych też względów orzeczono jak na wstępie, nie uwzględniając wniosku obrońcy podejrzanego.

Na marginesie podnieść należy, że właściwość miejscowa Sądu Okręgowego we Wrocławiu wynika z tzw. łączności spraw karnych (connexitas causarum), w której do sprawy głównej (causa principalis) jest dołączana sprawa dodatkowa (causa accesoria) ze względu na łączność podmiotową (art. 33 k.p.k. ) lub przedmiotową (art. 34 k.p.k. ). Podkreślić wszak należy, że do rozpoznania sprawy zorganizowanej grupy przestępczej, do której miał należeć także podejrzany Ł. G. miejscowo właściwy jest Sąd Okręgowy we Wrocławiu. (por. Stefański Ryszard Prok.i Pr.1997.11.33 List żelazny w nowym kodeksie postępowania karnego. Teza nr 8 )