Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 139/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 07 maja 2014 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Małgorzata Habaj

Protokolant : Karolina Nowicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 maja 2014 roku w Ś.

sprawy z odwołania A. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

w sprawie (...)

o zasiłek chorobowy

I.  odwołanie oddala;

II.  zasądza od powódki A. D. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

A. D. wniosła odwołanie od decyzji ZUS w Oddział W. z dnia (...) którą odmówiono jej prawa do zasiłku chorobowego za okres od(...)z uwagi na brak wymaganego terminu 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenie chorobowego uprawniającego do zasiłku chorobowego.

Strona pozwana wniosła o oddalenie odwołania i zasadzenie kosztów zastępstwa procesowego.

Sad ustalił.

Powódka A. D. prowadzi działalność gospodarczą . Z dniem (...) wyrejestrowała się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a z dniem (...)złożyła wniosek w ZUS o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

W okresie od (...)była niezdolna do pracy. Zaskarżoną decyzja odmówiono jej prawa do zasiłku chorobowego za okres od (...)a przyznano prawo do zasiłku - po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia - tj. od (...)

bezsporne

Sąd zważył.

Odwołanie podlegało oddaleniu.

Zgodnie z art. 14. 1. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ,objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony (…).

Skoro zatem powódka złożyła wniosek w dniu (...)od tej daty została objęta ubezpieczeniem i bez znaczenia pozostaje fakt opłacenia składek za okres wcześniejszy. Zatem prawo do zasiłku chorobowego powódka nabyła po upływie 90 dni tj. od (...)

Wypowiedział się w analogicznej sprawie Sad Apelacyjny w Lublinie stwierdzając, iż „nie jest możliwe objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem, w tym także chorobowym, od wcześniejszej daty, niż data, w której wniosek został zgłoszony. ( wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 12 grudnia 2012 r. III AUa 1025/12 ). Podobnie wypowiedział się w wyroku Sąd Apelacyjny w Poznaniu : ponowne objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami społecznymi, w tym chorobowym wymaga złożenia nowego wniosku przez zainteresowanego. Samo opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenie społeczne, po ustaniu z mocy prawa dobrowolnego ubezpieczenia nie powoduje dalszego trwania ochrony ubezpieczeniowej z wygasłego już stosunku ubezpieczenia. Wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym musi być wyraźny jednoznaczny, nie jest wystarczające samo opłacenie składek przez zainteresowanego i przyjmowanie tych składek przez organ rentowy. ( Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 30 października 2012 r. III AUa 234/12)

Odwołanie powódki na podstawie art. 477 14 § 1 kpc jako niezasadne oddalono.

O kosztach orzeczono na podstawie obowiązujących przepisów.