Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 94/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 lipca 2014 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Teresa Maślukiewicz

Protokolant : Katarzyna Zych

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2014 roku w Ś.

sprawy z odwołania J. G. (1)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

z dnia (...). znak: (...)

o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

I oddala odwołanie;

II zasądza od J. G. (1) na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

J. G. (1) odwołała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z (...). wnosząc o jej zmianę albowiem wypadek któremu uległ (...). został spowodowany przyczyną zewnętrzną w postaci śliskiej nawierzchni boiska podczas meczu, w którym uczestniczył wykonując obowiązki służbowe i realizując zadania szkoły będącej jego pracodawcą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. wniósł o oddalenie odwołania i zasadzenie kwoty 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego uzasadniając to m.in. tym, że zdarzenie z (...). nie spełnia wymogów definicji wypadku przy pracy z uwagi na brak związku z pracą, zatem decyzja z (...). odmówiono przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

Sąd ustalił:

W roku szkolnym 2012/2013 J. G. (1) zatrudniony był w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w O. na stanowisku nauczyciela historii. Od (...)jest zatrudniony w Gimnazjum Gminnym im,. ks. J. M. w D..

Zespół (...) w O. co roku organizuje festyn rodzinny. Wszyscy nauczyciele tej placówki mają obowiązek udziału w organizacji festynu. J. G. otrzymał polecenie przygotowania stoiska z pamiątkami historycznymi. Jego obowiązkiem było opowiadać dzieciom i uczestnikom festynu o tych pamiątkach.

W czasie festynu - zwyczajowo rozgrywano też mecz piłki siatkowej mężczyzn. Grali nauczyciele i pracownicy obsługi contra rodzice uczniów. Udział w tym meczu był dobrowolny.

W czasie posiedzenia rady pedagogicznej dyrektor placówki U. Z. wydała nauczycielom polecenia uczestniczenia w organizacji festynu.

Przyjęła tez zgłoszenia osób(mężczyzn) chętnych do udziału w meczu piłki siatkowej. Zgłosiło się 5 chętnych - w tym J. G.. U. Z. nie wydała nikomu polecenie udziału w tym meczu, nie groziła konsekwencjami w przypadku niezgłoszenia się do meczu lub odmowy udziału w meczu. Udział w meczu był dobrowolny. J. G. dobrowolnie zgłosił swój udział w meczu.

Dowód:

- pismo Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w O. z (...)

- pismo Gimnazjum Gminnego im. ks. J. M. w D. z (...)

- zeznania świadka U. Z. - k. 50

- przesłuchania powoda - k. 50v-51

W dniu (...) podczas meczu siatkówki J. G. uległ wypadkowi, doznając urazu - kolana nogi lewej. Do lekarza zgłosił się następnego dnia. Rozpoznano skręcenie i naderwanie innych, nieokreślonych części kolana. Unieruchomiono kończynę bandażem elastycznym na 10 dni, zalecono poruszanie się o kulach łokciowych oraz przyjmowanie leków. Kontrolę w poradni ortopedycznej zlecono za 7-10 dni.

Dowód:

- karta informacyjna Izby Przyjęć Szpitala (...) w D. Sp z o.o. z (...). - w aktach ZUS - w załączeniu

Zespół powypadkowy w protokole Nr (...)r. ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy stwierdził, że wypadek z (...) jest wypadkiem przy pracy.

Decyzją z (...) organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy wobec braku związku z pracą.

Od decyzji tej ubezpieczony odwołał się.

Dowód: protokół nr (...), decyzja z (...). - w aktach ZUS w załączeniu.

Sąd zważył:

Odwołanie jest bezzasadne.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 30.10.2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. nr 167 poz. 1322 z p.zm) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1)  Podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2)  Podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3)  W czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedziba pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Aby konkretne zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy muszą zaistnieć jednocześnie trzy przesłanki:

1)  Nagłość zdarzenia;

2)  Uraz lub śmierć;

3)  Związek z pracą.

Brak którejkolwiek z tych przesłanek powoduje, iż zdarzenia nie można uznać za wypadek przy pracy w świetle przepisu cyt. art. 3 ust. 1 ustawy z 30.10.2002r.

W niniejszej sprawie bezsporne zaś było, że powód - jako nauczyciel

1)  Otrzymał polecenie służbowe - udział w organizacji festynu w dniu (...) poprzez przygotowanie stanowiska z pamiątkami historycznymi. To polecenie służbowe mieściło się w definicji obowiązków nauczyciela, określonych art. 6 ustawy z 26.01.1982r. Karta Nauczyciela

2)  Nie otrzymał polecenia służbowego - udziału w rozgrywkach piłki siatkowej mężczyzn w dniu (...) Sam dobrowolnie zgłosił się do tych rozgrywek, czując się w obowiązku wzięcia w nich udziału.

Zatem - uraz jakiego powód doznał (...) podczas meczu siatkówki nie miał żadnego związku z pracą nauczyciela i wychowawcy którego obowiązek określa art. 6 cyt. ustawy - karta nauczyciela. To powoduje, że zdarzenie z (...) - wbrew stanowisku zespołu powypadkowego- nie może zostać uznane za wypadek przy pracy.

Zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz poglądami doktryny, nie stanowi wypadku przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 30.10.2002r. o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych wypadek, jakiemu uległ pracownik w czasie meczu piłkarskiego zorganizowanego przez pracodawcę, biorąc w nim udział dobrowolnie, poza zakresem obowiązków wynikających z umowy o pracę(tak wyrok Sądu Najwyższego z 05.03.2014r. sygn.. akt II UK 354/13). Sąd Najwyższy podkreślił, że dobrowolny, niewynikający z polecenia pracodawcy udział pracowników w zorganizowanym przez pracodawcę turnieju piłkarskim, nawet jeśli był pozytywnie oceniany przez pracodawcę, w żaden sposób nie może być kwalifikowany jako obowiązek pracowniczy.

P. analogian wyrok ten odnosić należy do wszelkich innych rozgrywek sportowych - w tym siatkówki mężczyzn.

Sąd dał wiarę zeznaniom św. U. Z. oraz powoda albowiem znajdowały one potwierdzenie w dokumentach zgromadzonych w aktach sprawy.

Informacja z(...) (k. 6), którą św. U. Z. wydała powodowi na jego prośbę nie miała istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia wobec zgodnych zeznań świadka i powoda co do dobrowolnego udziały powoda w rozgrywkach sportowych (...)

Mając powyższe na uwadze, na mocy art. 477 14§ 1 kpc odwołanie oddalono.

Orzeczenie o kosztach zastępstwa procesowego znajduje oparcie w art. 98 kpc w związku z § 11 ust. 2 i § 2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych…(Dz. U z 2013r. poz. 490)