Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 550/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 maja 2014 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSO Wojciech Modrzyński

Ławnicy : -------------------

Protokolant: : st. sekr. sądowy Monika Falkiewicz

po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2014 r. w Toruniu

sprawy z powództwa P. K.

przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) w B.

o zapłatę

Oddala powództwo;

kosztami postępowania od uiszczenia, których zwolniony był powód obciąża Skarb Państwa;

odstępuje od obciążania powoda kosztami procesu należnymi pozwanemu;

zasądza ze Skarbu Państwa- kasy Sądu Okręgowego w Toruniu na rzecz Kancelarii Adwokackiej adwokata W. M. 24.710,90zł (dwadzieścia cztery tysiące siedemset dziesięć złotych 90/100) tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną powodowi z urzędu.

IC 550/14

UZASADNIENIE

Do Sądu Okręgowego wpłynął pozew P. K. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) w B. o zadośćuczynienie w kwocie 150.000 zł za szkody moralne w oparciu o art. 23 i 24 k.c. Powód wskazał, iż w latach 1975-1991 przebywał w placówkach wychowawczych w C. i G.. Personel placówek dopuścił się szeregu zaniedbań. W piśmie z dnia 25 marca 2013 roku pełnomocnik powoda sprecyzował żądanie pozwu i wniósł o zasądzenie od pozwanego Skarbu Państwa –Wojewody (...) w B. na jego rzecz kwoty 300.000 zł. tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy i cierpienia fizyczne i psychiczne wywołane zdarzeniami stanowiącymi czyny niedozwolone, których powód doznał przebywając w placówkach szkolno-wychowawczych nadzorowanych przez pozwanego. Jako podstawę prawną dochodzonych roszczeń wskazał art. 445§1 k.c., w zw. z art. 444§1 k.c. i art. 417 k.c., i art. 4171 §4 k.c. W uzasadnieniu pełnomocnik powoda wskazał, iż w okresie od 1975 do 1991 roku powód przebywał w placówkach szkolno-wychowawczych podległych lub nadzorowanych przez byłego Wojewodę (...), a następnie po reformie administracyjnej kraju przez Wojewodę (...) tj. w Ośrodku (...)w C. przy ulicy (...) w latach 1975-1983, w Ośrodku (...) w C. przy ulicy (...) w latach 1983-1988, w Ośrodku (...) w G. przy ulicy (...) w latach 1988 – 1991. Powód przebywał w tych placówkach na podstawie decyzji administracyjnych wydawanych przez urzędników podległych wojewodzie, a nie na mocy orzeczeń sądu. W trakcie pobytu w placówkach powód doznał licznych krzywd i cierpień psychicznych i fizycznych, polegających przede wszystkim na stosowaniu niewłaściwych metod wychowawczych, używaniu przemocy, biciu, wyzywaniu, dręczeniu psychicznym, podawaniu leków psychotropowych m.in. haloperydolu bez wiedzy lekarza, stosowaniu pasów bezpieczeństwa. Wskutek powyższych, niewłaściwych działań i zaniechań urzędników i pracowników podległych ówczesnym wojewodom, stanowiących czyny niedozwolone powód utracił zdrowie i jest osobą niepełnosprawną. W dniu dzisiejszym powód cierpi na padaczkę, choroby psychiczne, psychozę. Są to następstwa pobytu powoda w ww. placówkach i niewłaściwych metod wychowawczych stosowanych wobec niego. Orzeczeniem Obwodowej Komisji Lekarskiej ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia z dnia 24 stycznia 1996 roku powód został uznany za inwalidę II grupy, przy czym uznano, iż inwalidztwo istnieje przed 16 rokiem życia. Dziś powód jest na rencie i leczy się w Wojewódzkim Ośrodku (...). Powód dochodzi zadośćuczynienia za krzywdę, cierpienia fizyczne i psychiczne celem wyrównania finansowego uszczerbku niematerialnego związanego z inwalidztwem.

W odpowiedzi na pozew Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa w imieniu Wojewody K. (...) wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenia na rzecz pozwanego kosztów zastępstwa procesowego stosownie do treści art. 98 k.p.c. w zw. z art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417 ze zm.). W uzasadnieniu pozwany zaprzeczył wszelkim okolicznościom faktycznym, które w sposób jednoznaczny nie zostały przez pozwanego przyznane. W pierwszej kolejności pozwany podniósł zarzut przedawnienia. W ocenie pełnomocnika pozwanego, zgodnie z art. 442§1 k.c. roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. Jednakże przewidziany w art. 442 § 1 zdanie drugie k.c. dziesięcioletni termin przedawnienia biegnie - z woli ustawodawcy - nie od chwili dowiedzenia się o szkodzie, lecz od chwili zdarzenia wyrządzającego szkodę. Zdaniem pełnomocnika pozwany już z treści pozwu można wnioskować, iż roszczenie powoda uległo przedawnieniu nie tylko z uwagi na upływ terminu biegnącego a tempore scientiae, ale również dziesięcioletni termin biegnący a tempore facti. Pozwany nie zgodził się z twierdzeniem, że skuteczne podniesienie przez pozwanego zarzutu przedawnienia stanowi nadużycia prawa podmiotowego. Wskazał na istnienie domniemania, że osoba uprawniona korzysta z prawa podmiotowego w sposób legalny, zasługujący na ochronę prawną (tak: wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14.09.2011 r., sygn. akt I ACa 258/11). Wynika z niego, że ciężar dowodu istnienia szczególnych, wyjątkowych okoliczności faktycznych uzasadniający ten zarzut spoczywa na tym, kto ten zarzut podnosi (tak: wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 14.02.2012 r. sygn. akt I ACa 19/12). Kwestionujący uprawnienie do podniesienia zarzutu przedawnienia obowiązany jest wykazać racjonalne przesłanki swojej kontestacji (art. 6 k.c.). Strona powodowa nie tylko nie udowodniła, ale nawet nie wskazała okoliczności, które upoważniałyby do przyjęcia, że Skarb Państwa uczynił ze swojego uprawnienia użytek nieakceptowany z punktu widzenia uznanych przez ogół społeczeństwa wartości.

Z ostrożności procesowej pozwany Skarb Państwa zakwestionował powództwo co do zasady, jak i co do wysokości. Jednocześnie zwrócił uwagę na nieprecyzyjne sformułowanie podstaw faktycznych powództwa. Zdaniem pozwanego strona powodowa nie przywołała bowiem okoliczności uzasadniających twierdzenie, że w wyniku niezgodnych z prawem konkretnych działań, bądź zaniechań pozwanego doszło do wyrządzenia powodowi określonej szkody. Nadto strona powodowa nie sprecyzowała kiedy, gdzie i kto miał dokonać opisanych naruszeń zdrowia i innych dóbr osobistych powoda, co czyni niemożliwym odniesienie się do przytoczonych okoliczności.

Zdaniem pozwanego, w myśl zasad kontradyktoryjności oraz dyspozycyjności stron, to na powodzie spoczywa obowiązek poprawnego sformułowania powództwa pod względem przedmiotowym i podmiotowym. Stosownie do treści art. 67 § 2 k.p.c. za Skarb Państwa czynności procesowe podejmuje organ państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszenie lub organ jednostki nadrzędnej. Konieczne jest zatem znalezienie funkcjonalnego związku pomiędzy zakresem kompetencji wskazanej jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa a dochodzonym roszczeniem. Celem powołanego przepisu jest zapewnienie reprezentacji Skarbu Państwa przez podmiot, który z racji wykonywanych zadań posiada kwalifikację oraz wiedzę umożliwiające mu reprezentowanie interesów Skarbu Państwa w najlepszy sposób (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 października 2005 r. III CZP 78/05). Tylko dokładne wskazanie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, umożliwia sądowi orzekającemu w procesie, którego stroną jest Skarb Państwa ustalenie powiązania między strukturą organizacyjną i zakresem działania danej jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa, a dochodzonym roszczeniem (art. 67 § 2 k.p.c.), natomiast pozwanemu podjęcie skutecznej obrony. Pełnomocnik pozwanego podkreślił, iż brak precyzyjnego sformułowania powództwa stanowi samoistną, wystarczającą podstawę do jego oddalenia. Zdaniem pełnomocnika pozwanego roszczenie powoda nie znajduje ono oparcia w przepisach regulujących szeroko rozumiany delikt władzy publicznej i z tego powodu nie może zostać uwzględnione. Pierwotnie szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy państwowych i samorządowych przy wykonywaniu powierzonych im czynności, objęte były dyspozycjami dawnych art. 417, 418, i 419 k.c. regulacje te dotyczyły szkód wynikłych ze zdarzeń zaistniałych przed wejściem w życie Konstytucji RP, tj. przed 17 października 1997 roku. Odpowiedzialność przewidziana w art. 417 k.c. ukształtowana została na zasadzie ryzyka, a cechą uzasadniającą odpowiedzialność Skarbu Państwa było nie tylko bezprawne ale i zawinione działanie funkcjonariusza przy wykonywaniu powierzonej mu czynności. Zdaniem pozwanego strona powodowa nie przedstawiła żadnych wniosków dowodowych na okoliczność bezprawnego działania, zaniechania Skarbu Państwa.

Zdaniem pełnomocnika pozwanego powód nieprawidłowo wskazał jako podstawę swego roszczenia art. 448 w zw. z art. 24 k.c. w jego ocenie w niniejszej sprawie do roszczęń wywodzących się ze zdarzeń sprzed 28 grudnia 1996 roku zastosowanie znajduje art. 448 k.c. w brzmieniu sprzed nowelizacji. Zgodnie z powyższym przepisem tylko w razie umyślnego naruszenia dóbr osobistych poszkodowany mógł żądać , niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków wyrządzonej szkody, ażeby sprawca uiścił odpowiednią sumę pieniężną na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Z daleko posuniętej ostrożności procesowej pozwany zakwestionował wysokość dochodzonego roszczenia, wskazując, że w orzecznictwie oraz w nauce prawa zgodnie przyjmuje się, że suma pieniężna przyznana tytułem zadośćuczynienia ma stanowić przybliżony ekwiwalent poniesionej szkody niemajątkowej, powinna zatem wynagrodzić poszkodowanemu doznane przez niego cierpienia fizyczne i psychiczne oraz ułatwić przezwyciężanie ujemnych przeżyć (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 17 września 2010 r. II CSK 94/10, z dnia 2 lutego 2011 r. II CSK 431/10).

Pełnomocnik pozwanego wniósł o oddalenie wniosków dowodowych strony powodowej jako zbędnych dla rozstrzygnięcia sprawy, przede wszystkim wobec podniesienia zarzutu przedawnienia. Wskazał również, że na mocy art. 250 § 1 k.p.c. sąd posiada kompetencję zażądania udzielenia odpisu lub wyciągu z dokumentów znajdujących się w aktach organu jedynie wówczas, gdy strona sama nie może uzyskać tego dokumentu. Strona powodowa nie wykazała zaś w żaden sposób, że wniosek o dokumentacji medycznej wskazanej w pozwie i kolejnych pismach procesowych wynika z jakichkolwiek trudności wiążących się z jej uzyskaniem.

W piśmie procesowym z dnia 8.07.2013r. pełnomocnik powoda podtrzymał żądanie pozwu i wniósł o nieuwzględnienie zarzutu przedawnienia z uwagi na nadużycie prawa podmiotowego przez Skarb Państwa - stosownie do przepisu art. 5 k.c. W ocenie pełnomocnika powoda za zastosowaniem art. 5 k.c. w niniejszej sprawie przemawia stan psychiczny powoda, który uniemożliwiał mu uzyskanie właściwej ochrony prawnej naruszonych dóbr i wcześniejsze dochodzenie roszczeń. Powód jako osoba niepełnosprawna, chora psychicznie, nie była w stanie wcześniej, bez udziału profesjonalnego pełnomocnika, dochodzić roszczeń objętych niniejszym pozwem. Nadto wskazał, że stan psychiczny powoda nie pozwalał mu na precyzyjne i szczegółowe odtworzenie wszelkich zdarzeń z okresu kiedy przebywał we wskazanych w pozwie placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Zdaniem pełnomocnika powoda zgłoszone dowody w postaci dokumentacji administracyjno-prawnej z w/w placówek, dokumentacji medycznej z (...) w T., zeznań wnioskowanych świadków oraz przesłuchania stron - pozwolą na udowodnienie okoliczności faktycznych związanych z roszczeniami powoda.

W piśmie procesowym z dnia 24.07.2013r. strona pełnomocnik pozwanego podtrzymał żądanie oddalenia powództw i wskazał, iż podniesienie zarzutu przedawnienia nie stanowi nadużycia prawa podmiotowego. Podkreślił, że instytucja przedawnienia roszczenia chroni przede wszystkim interes dłużnika, a nie wierzyciela {por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 4 października 2006 r. sygn. I ACa 415/06). Nadto pełni funkcję stabilizatora stosunków prawnych i gwarantuje ich pewność. Z uwagi na powyższe podkreśla się, że choć sam w sobie art. 5 k.c. ma wyjątkowy charakter, to jego wyjątkowość akcentuje się szczególnie wyraźnie, gdy ma znaleźć zastosowanie jako obrona przed zarzutem przedawnienia. Przyczyna tkwi już w samej konstrukcji art. 5 k.c., który nie może być samodzielną podstawą nabycia lub utraty prawa podmiotowego. Jego celem jest jedynie takie ograniczenie jego wykonywania, aby nie zostały naruszone społeczno - gospodarcze jego przeznaczenie i zasady współżycia społecznego (zob. A. Wolter, J. Ignatowicz, K. Stefaniuk, Prawo cywilne. Zarys części ogólnej. Warszawa 1998, s. 154). Z założenia zarzut nadużycia prawa podmiotowego z art. 5 k.c. ma jedynie charakter dylatoryjny. Jego uwzględnienie w odniesieniu do zarzutu przedawnienia ma zaś charakter peremptoryjny. W istocie prowadzi do utraty prawa, tego kto czyni użytek z zarzutu przedawnienia. Nadto zdaniem pozwanego zastosowanie art. 5 k.c. całkowicie podważa przy ratio legis instytucji przedawnienia, u której podstaw leży założenie, że nie ma powodu chronić wierzyciela, który zaniedbał realizacji roszczenia we właściwym momencie (zob. A. Wolter, J. Ignatowicz, K. Stefaniuk, Prawo cywilne. Zarys części ogólnej. Warszawa 1998, s. 346).Zdaniem pozwanej pozew w niniejszej sprawie został złożony dopiero w dniu 31 grudnia 2012 r., a więc po upływie terminu przedawnienia, jakkolwiek byłby on liczony.

Wyrokiem z dnia 10 września 2013 roku Sąd Okręgowy w T. oddalił powództwo w całości. W uzasadnieniu wskazał, iż podstawą rozstrzygnięcia było uwzględnienie zarzutu przedawniania roszczenia. Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył powód.

Sąd Apelacyjny w G. wyrokiem z dnia 30 stycznia 2014 roku uchylił zaskarżony wyrok i zniósł postępowanie przeprowadzone przed Sądem Okręgowym w Toruniu i przekazał temu Sądowi sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenie o kosztach postępowania apelacyjnego. W uzasadnieniu swego orzeczenia Sąd Apelacyjny wskazał ,iż niezależnie od podniesionych w apelacji zarzutów, ma obowiązek oceny ważności postępowania przeprowadzonego przed Sądem Okręgowym. W postępowaniu przed Sądem Okręgowym pełnomocnik powoda był wzywany do uzupełnienia braków formalnych pozwu i ostatecznie zarządzeniem z dnia 13 marca 2013 roku zarządzono zwrot pozwu. To zarządzenie uprawomocniło się, a pozew z uwagi na spóźnione uzupełnienie braków formalnych, został zarejestrowany jako nowa sprawa, której nadano nowy numer. Zgodnie z artykułem z 130§2 k.p.c. pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu. Zatem po prawomocnym zwrocie pozwu wpisanie sprawy pod nowy numer, w oparciu pierwotnie złożony pozew, inicjuje nowy proces, formalnie niezwiązany z wcześniej toczącym się postępowaniem. Skoro pełnomocnik procesowy powoda z urzędu został wyznaczony w pierwszym z toczącym się postępowań to wraz z prawomocnym zarządzeniem zwrotu pozwu z uwagi na wspomniane konsekwencje wynikające z regulacji przyjętej w art. 130§2 k.p.c. zostały zniweczone skutki jego wyznaczenia. W tej sytuacji adwokat W. M. w rozpoznawanej sprawie nie był umocowany do zastępowania z urzędu powoda, a skoro postępowanie prowadzone było z jego udziałem to jest ono dotknięte nieważnością z uwagi na brak należytego umocowania pełnomocnika procesowego zastępującego powoda. W tej sytuacji wyrok podlegał uchyleniu, a sprawa przekazaniu do ponownego rozpoznania.

Pismem z dnia 19 lutego 2014 roku powód ponownie złożył wniosek o zwolnienie go od kosztów sądowych i ustanowienie dla niego pełnomocnika czy urzędu. Postanowieniem z dnia 17 kwietnia 2014 roku Sąd Okręgowy wT.zwolnił powoda P. K. od kosztów sądowych w całości i ustanowił dla niego pełnomocnika z urzędu.

Pismem z dnia 27 maja 2014 roku (k - 190) Skarb Państwa reprezentowany przez Wojewodę (...) w B. i zastępowany przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa podtrzymał żądanie oddalenia powództwa i zasądzenia na swoją rzecz zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów wynagrodzenia pełnomocnika. W uzasadnieniu swego stanowiska pełnomocnik pozwanej podtrzymał argumentację zawartą w pismach z 10 czerwca 2013 roku i 24 lipca 2013 roku.

Na rozprawie powód podtrzymał swoje stanowisko zawarte w pozwie i w późniejszych pismach procesowych.

Sąd ustalił co następuje:

Powód P. K. urodził się (...) w T. i po urodzeniu zamieszkał z rodzicami w T.. W powód ma rodzeństwo. W chwili urodzenia powoda jego rodzice nie byli małżeństwem. Związek małżeński zawarli dopiero w 1982 roku. Rodzice powoda nadużywali alkoholu. W związku z nadużywaniem alkoholu od 1975 roku powód przebywał w środowisku zastępczym. Początkowo powód przebywał w ośrodku (...)w C.. Przebywał tam od 1973 roku do 1983. Ośrodek ten był prowadzony przez siostry (...). Następnie od 1983 r. do 1988 r. powód przebywał w Ośrodku (...)w C. przy ulicy (...), obecnie ul. (...), zaś w okresie od 1988 r . do 1991 r . w Ośrodku (...)w G. ulicy (...). Rodzice nie interesowali się powodem. Ojciec powoda zmarł w 1995 roku. Powód nie utrzymuje żadnych kontaktów z matką.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

W czasie pobytu we wskazanych wyżej placówkach, powód ukończył szkołę podstawową i zawodową (specjalną) i zdobył zawód malarza. Nigdy nie umożliwiono mu podjęcia nauki w szkole powszechnej. W trakcie pobytu we wszystkich ośrodkach szkolno- wychowawczych powód był ofiarą niewłaściwych metod wychowawczych. Powód był bity m.in. po genitaliach, był wiązany pasami, podawano mu leki psychotropowe, bez wiedzy lekarzy. Powód podawał, iż chciałby chodzić do normalnej szkoły. W trakcie pobytu w ośrodkach (...)powód był często bity. w C. siostra J. biła go łyżeczką po nosie, podawała mu leki bez wiedzy lekarza. Pani G. często na niego krzyczała, a w G. pani Ł. G. ciągnęło go za włosy i potrafiła uderzyć w twarz.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

Powód leczy się psychiatrycznie z przerwami od 1975 roku. Leczył się w szpitalu psychiatrycznym w Ś. w G. i w T.. Od wypadku, gdy jedna z sióstr zakonnych upuściła go i uderzył się w głowę cierpi na padaczkę. Powód często ma stany nerwowe, robi się siny albo czerwony. Ma myśli samobójcze.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

W 1994 roku powód poszedł do (...) i zdał egzamin do szkoły średniej. Powód podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym. Był to dla niego duży stres i wysiłek. Musiał nadgonić zaległości w nauce z okresu szkoły podstawowej. Ostatecznie w 2003 roku udało muszę ukończyć szkołę i zdać egzamin maturalny.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

Obecnie jest pod opieką lekarzy psychiatrów. Co trzy miesiące ma kontrolę u lekarza, na której otrzymuje recepty na leki.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

Do tej pory powód prowadził procesy sądowe z operatorami telefonii. W jednym z procesów był pozwany. Chodziło o zaległe rachunki. Drugi z procesów został przez niego wytoczony, a sprawa dotyczyła zadośćuczynienia za dyskryminację i miała miejsce w 2006 lub 2007 roku.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

Powód utrzymuje się ze stałej renty w wysokości ponad 700 złotych netto. Renta ta zajęta jest przez komornika z uwagi na zaciągnięte przez powoda kredyty. Po potrąceniach powód otrzymuje 509 zł renty. Powód wielokrotnie ubiegał się o pomoc. Wystąpił do opieki o 500 zł zasiłku. Po rozpatrzeniu jego wniosku przyznano mu zasiłek w wysokości otrzymał tylko 40 zł. Powód nie korzysta z pomocy Caritasu z uwagi na złe wspomnienia z ośrodków (...)w C. prowadzonych przez zakonnice. Powód próbował znaleźć pracę. Udało mu się w 1998 roku znaleźć zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej. Pracował do 2000 roku. Obecnie zamieszkuje w mieszkaniu należącym do gminy miasta T.. Czynsz za mieszkanie wynosi 198 zł. Powód otrzymuje dodatek mieszkaniowy w wysokości 51 zł.

Dowód: zeznanie powoda złożone w dniu 28.05.2014r. 00:04:06 k-194

Sąd zważył, co następuje:

Powyższy stan faktyczny ustalono w oparciu o zeznania powoda. Zeznania te nie były kwestionowane w niniejszym postępowaniu.

W omawianej sprawie pozwany podniósł zarzut przedawnienia i w tej sytuacji Sąd był zobowiązany do rozpoznania tego zarzutu w pierwszej kolejności. W ocenie Sądu zarzut ten zasługuje na uwzględnienie.

Ustawą z dnia 16 lutego 2007 roku o zmianie ustawy k.c. ( Dz. U. z dnia 9.05.2007 roku, nr 80, poz. 538) w art. 1 uchylono art. 442 k.c. i dodano art. 4421 k.c. w nowym brzmieniu. Stosownie jednak do treści art. 2 ww. ustawy do roszczeń, o których mowa w art. 1, powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a wg przepisów dotychczasowych w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych stosuje się przepisy art. 4421 k.c. Ustawa ta weszła w życie z dniem 10 sierpnia 2007 roku.

Zgodnie z brzmieniem uchylonego art. 442§1 k.c. roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. Należy podkreślić, iż przewidziany w art. 442§1 k.c. dziesięcioletni termin przedawnienia biegnie - z woli ustawodawcy - nie od chwili dowiedzenia się o szkodzie, lecz od chwili zdarzenia wyrządzającego szkodę.

Zgodnie z art. 117 k.c. roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Konstrukcja przedawnienia stanowi element wywodzącej się ze staropolskiego prawa cywilnego instytucji dawności. Najogólniej rzecz biorąc, pojęcie dawności obejmuje wszystkie te instytucje prawa cywilnego, które wiążą skutki prawne z takim zdarzeniem prawnym, jakim jest upływ czasu (zob. A. Wolter, J. Ignatowicz, K. Stefaniuk, Prawo cywilne, 1996, s. 319 i n.). Ratio legis instytucji przedawnienia wynika z pewnych wartości, przyjętych przez cały system prawa, którego normy działają niezależnie, a czasem nawet wbrew woli i interesom osób uprawnionych, poprzez zmniejszenie ochrony przysługujących uprawnionym praw podmiotowych. Ustawodawca uznał, że takie rozwiązanie z punktu widzenia zasad państwa prawa, takich jak obiektywna przewidywalność skutków zachowań podmiotów prawa cywilnego oraz pewność i bezpieczeństwo obrotu prawnego, jest ważniejsze od etycznych wątpliwości, jakie mogą jawić się na tle przyjętych rozwiązań w zakresie przedawnienia. Te wymienione wyżej wartości całego systemu prawnego legły u podstaw regulacji całej instytucji przedawnienia. Cel i funkcja instytucji przedawnienia w kodeksie cywilnym sprowadzają się do usunięcia stanu niepewności prawnej w sytuacji, gdy uprawniony przez bardzo długi czas nie wykonuje swoich praw podmiotowych, nie realizuje przysługujących mu roszczeń. Przepisy te mają też charakter dyscyplinujący strony stosunków prawnych. Potencjalne zagrożenie skutkami przedawnienia ma na celu mobilizację wierzyciela, by wykonał swoje prawo podmiotowe, poprzez realizację przysługującego mu roszczenia, doprowadzając tym samym do zgodności stanu faktycznego z obowiązującym prawem (tak: Adam Jedliński Komentarz do Kodeksu Cywilnego, uwagi do art. 117 k.c., Lex 2012).

Zgodnie z treścią powołanego wyżej przepisu art. 442§1 k.c. bieg terminu przedawnienia dla roszczeń dochodzonych przez powoda rozpoczął się w 1991 roku. W tym roku po ukończeniu 18 roku życia powód opuścił placówkę (...)w G.. Należy przyjąć, iż już w tym okresie posiadał on wiedzę o zdarzeniach i osobach, z którymi wiąże się odpowiedzialność pozwanego. W tej sytuacji, zdaniem Sądu, roszczenia powoda uległy przedawnieniu najpóźniej z dniem 31.12. 2001r., co oznacza , że w niniejszej sprawie ma zastosowanie przepis art. 442 k.c. obowiązujący do dnia 10.08.2007r. . Równocześnie z całą mocą należy podkreślić, iż bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od momentu dowiedzenia się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia (termin a tempore scientiae). Powód, najpóźniej w momencie opuszczania danej placówki posiadał wiedzę o ewentualnej szkodzie i osobach zobowiązanych do jej naprawienia.

Przedawnienie, co do zasady polega na tym, że po upływie jego terminu ten, przeciwko któremu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia powołując się na upływ czasu. Jak już wskazano wyżej przedawnienie jest instytucją stabilizującą stosunki prawne i przy ocenie przedawnienia wskazany jest rygoryzm. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 lutego 1991 roku (sygn. akt III CRN 500/90, OSNCP 7 - 8/92, poz. 137) ratio legis instytucji przedawnienia sprowadza się do czynnika stabilizującego stosunki prawne i gwarantującego ich pewność. Dopuszczenie bowiem możliwości realizowania roszczeń bez jakiegokolwiek ograniczenia w czasie prowadziłoby do sytuacji, której strony pozostawałyby przez dziesiątki lat w niepewności co do swojej sytuacji prawnej. Przedawnienie roszczeń majątkowych jest regułą, od której odstępstwa mogą być przewidziane tylko na w normie o randze ustawy. Nieuwzględnienie przez Sąd zarzutu przedawnienia roszczeń możliwe jest wielką jeżeli istnieją w konkretnej sprawie okoliczności wskazujące iż podniesienie tego zarzutu może stanowić nadużycie prawa, o którym mowa w art. 5 k.c. W ocenie Sądu rozpoznającego niniejszą sprawę powód nie wykazał, aby zaistniały okoliczności uzasadniające odstąpienie od uwzględnienia zarzutu przedawnienia. Przepis art. 5 k.c. stanowi, iż nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny z ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Należy podkreślić, iż dopuszczalność podniesienia zarzutu przedawnienia stanowi ogólną regułę ujętą w kodeksie cywilnym. Odstąpienie od tej reguły może nastąpić tylko w wyjątkowych wypadkach. Jednocześnie art. 6 k.c. wskazuje, iż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. W omawianej sprawie na powodzie ciążył obowiązek wykazania, iż podniesienie zarzutu przedawnienia przez pozwanego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub sprzeczne ze społeczno- gospodarczym przeznaczeniem tego prawa. Zdaniem Sądu powód nie wykazał powyższych okoliczności. Sam fakt powołania się na chorobę psychiczną i inne dolegliwości zdrowotne nie jest okolicznością wystarczającą do uznania, że podniesienie zarzutu przedawnienia byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Należy podkreślić iż powód od 1991 roku miał pełną wiedzę zarówno o zdarzeniach stanowiących podstawę jego roszczeń i osobach odpowiedzialnych. Mimo choroby i trudnych warunków bytowych powodowi udało się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpocząć naukę w szkole średniej i ukończyć liceum Ogólnokształcące egzaminem maturalnym. Jak wynika z zeznań powoda w ciągu ostatnich lat prowadził on inne procesy sądowe. Warto także podkreślić, iż powód wskazywał, iż do tej pory samodzielnie sporządzał wnioski o pomoc społeczną, potrafił odnaleźć osoby i instytucje świadczące pomoc prawną nieodpłatnie osobom ubogim. Trudno więc go uznać za osobę nieporadną, której „stan psychiczny” uniemożliwiał uzyskanie właściwej ochrony prawnej naruszonych dóbr i wcześniejsze dochodzenie roszczeń. Powód miał więc możliwość wystąpienia ze swoimi roszczeniami we właściwym czasie.

Reasumując powyższe ustalenia i rozważania Sąd wobec uwzględnienia zarzutu przedawnienia oddalił wnioski dowodowe strony powodowej, w szczególności o przeprowadzenie dowodu z dokumentów czy opinii biegłych, jako zbędne dla rozstrzygnięcia sprawy. W ocenie Sądu podnoszona przez powoda okoliczność –jego stan psychiczny, która miała być wykazana opinią biegłego, czy dokumentacją medyczną nie miała znaczenia przy ustaleniu zaistnienia przesłanek skutkujących przedawnieniem roszczenia.

Z tych też względów Sąd nie badał materialnoprawnej podstawy odpowiedzialności pozwanego oraz właściwego określenie statio fisci Skarbu Państwa i powództwo oddalił w oparciu o przepis art. 442§1 i 1 k.c. w dawnym brzmieniu.

Podstawą rozstrzygnięcia o kosztach sądowych był przepis art. 102 k.p.c. zgodnie z którym Sąd może w szczególnie uzasadnionych wypadkach zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów procesu albo w ogóle nie obciążać jej kosztami postępowania. Zdaniem Sądu aktualna sytuacja materialna powoda uzasadnia odstąpienie od obciążania go obowiązkiem zwrotu kosztów stronie przeciwnej. Powód otrzymuje niewielką rentę, która jest zajęta przez komornika. Ma zadłużenia wynikające z zaciągniętych kredytów. Jest osoba samotną.

O kosztach wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu Sąd orzekł zgodnie z §2 ust 3 w zw. z §6 pkt 6 i z § 19 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności adwokacie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

13