Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 14/13

POSTANOWIENIE

Dnia 6 lutego 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Barbara Białecka (spr.)

Sędziowie:

SSA Urszula Iwanowska

SSA Grzegorz Chojnowski

po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2013 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy M. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G.

na skutek skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 15 kwietnia 2005 r. w sprawie III AUa 205/05 oraz poprzedzającym go wyrokiem Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie o sygn. VI U 766/04

p o s t a n a w i a :

odrzucić skargę.

SSA U. Iwanowska SSA B. Białecka SSA G. Chojnowski

Sygn. akt III AUa 14/13

UZASADNIENIE

Ubezpieczony M. J. w dniu 9 października 2012r. wniósł skargę o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 15 kwietnia 2005r. w sprawie III AUa 205/05. Skarżący powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 lutego 2012r. w sprawie o sygnaturze K 5/11.

Organ rentowy w odpowiedzi na skargę wniósł o jej odrzucenie ewentualnie o oddalenie, wskazując, że została ona wniesiona po upływie 3-miesięcznego terminu określonego w art. 401 1 k.p.c. a ponadto art.114 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego dotyczy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie był podstawą do wydania decyzji o odmowie prawa do renty.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Skarga podlega odrzuceniu.

Zgodnie z treścią art. 401 1 k.p.c. można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie. Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego( art. 407 § 2 k.p.c.).

Jednakże w myśl art. 408 k.p.c. po upływie lat pięciu od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.

Ubezpieczony żąda wznowienia postępowania, które zostało prawomocnie zakończone w dniu 15 kwietnia 2005r., a zatem niniejsza skarga została wniesiona po upływie 5-letniego terminu, o którym mowa wyżej. Termin ten nie podlega przywróceniu; wniesienie skargi po jego upływie skutkuje jej odrzuceniem na podstawie art. 410 § 1 k.p.c.. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w rozpatrywanej sprawie skarga nie została oparta na twierdzeniu, że strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.

Ubezpieczony nie dochował również terminu z art. 407 § 2 k.p.c. albowiem wniósł skargę po upływie 3-miesięcznego terminu od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego tj. od 8 marca 2012r.

Mając powyższe na uwadze należało skargę odrzucić jako wniesioną po upływie przepisanego terminu na podstawie art. 410 § 1 k.p.c..

SSA U. Iwanowska SSA B. Białecka SSA G. Chojnowski