Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 516/13

POSTANOWIENIE

Dnia 16 kwietnia 2013 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Wiesław Kosowski

Protokolant: Oktawian Mikołajczyk

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręg. del. Wandy Ostrowskiej

po rozpoznaniu w sprawie D. B. (D. B.)

skazanego za przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. i inne

zażalenia wniesionego przez Dyrektora Zakładu Karnego

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.

z dnia 14 marca 2013 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 1 k.p.k., art. 624 §1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia

1)  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że na zasadzie art. 77 § 1 k.k. i art. 78 § 1 k.k. warunkowo zwolnić D. B., ur. (...) w G., skazanego prawomocnymi wyrokami:

-

Sądu Rejonowego w G.z dnia 14 lipca 2010 roku, sygn. (...) za przestępstwo z art. 178a §1 k.k. na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności;

-

Sądu Rejonowego w G.z dnia 23 lutego 2011 roku, sygn. (...)za przestępstwo z art. 178a §4 k.k. w zw. z art. 244 k.k. na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności;

których koniec wykonania przypada na dzień 31 lipca 2013 roku;

2)  na podstawie art. 80 § 1 k.k. wyznaczyć skazanemu okres próby w wymiarze 2 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia to jest do dnia 16 kwietnia 2015 roku.;

3)  na mocy art. 159 k.k.w. oraz art. 72 § 1 pkt 1, 4, 5 i 8 k.k. oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora oraz zobowiązać go do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby;

-

wykonywania pracy zarobkowej;

-

powstrzymywania się od nadużywania alkoholu lub innych środków odurzających;

-

przestrzegania norm społeczno – prawnych;

4)  zwolnić skazanego od ponoszenia kosztów sądowych w postępowaniu odwoławczym, obciążając nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 14 marca 2013 roku, sygn. akt (...) Sąd Okręgowy w G.odmówił udzielenia skazanemu D. B.warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł Dyrektor Zakładu Karnego zarzucając mu błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia polegający na uznaniu, że okoliczności oraz charakter przestępstwa uzasadniają przekonanie, iż po wcześniejszym zwolnieniu nie będzie on przestrzegał porządku prawnego i powróci do przestępstwa.

Podnosząc ten zarzut skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie

Skorzystanie przez skazanego z dobrodziejstwa warunkowego zwolnienia wymaga przekonania, że po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Przekonanie to musi wynikać z łącznej oceny tych wszystkich elementów, które wymienione zostały w przepisie art. 77 § 1 kk., a są nimi: postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary.

Ocena wniosku o warunkowe zwolnienie oraz środka odwoławczego poprzez pryzmat całokształtu tych przesłanek pozwala na jego uwzględnienie.

Nie ulega wątpliwości zdaniem Sąd Apelacyjnego, że postawa skazanego w zakładzie karnym jest dobra.

Skazany w izolacji penitencjarnej przebywa od dnia 31 marca 2012 roku, a od dnia 11 lipca 2012 roku karę odbywa w systemie programowego oddziaływania aktywnie uczestnicząc w procesie własnej resocjalizacji. Analizując pobyt skazanego w warunkach izolacji penitencjarnej należy podkreślić za dyrekcją Zakładu Karnego w Z., ze jego zachowanie faktycznie od samego początku utrzymuje się na wysokim poziomie. D. B.uczestniczył bowiem w cyklu zajęć edukacyjnych i psychokorekcyjnych dla osób nadużywających alkoholu oraz skazanych za przestępstwo z art. 178a k.k., a od dnia 25 lipca 2012 roku jest on także zatrudniony nieodpłatnie w systemie bez konwojenta w Schronisku (...) (...)w Z.. Z obowiązków pracowniczych wywiązuje się bardzo dobrze, ma opinię solidnego i zdyscyplinowanego pracownika. U skazanego są widoczne od samego początku tendencje pro społeczne takie jak: negacja norm przestępczych, brak przynależności do podkultury przestępczej, gotowość uczciwej pracy, chęć stabilizacji życiowej i odpowiedzialność za najbliższych. Skazany od samego początku utrzymuje kontakt z matką i konkubiną, a od października regularnie korzysta również
z widzeń i przepustek poza teren zakładu karnego. Skazany w stosunku do popełnionych przestępstw jest krytyczny, ma adekwatne poczucie winy i nie stara się przerzucać odpowiedzialności, ma realne i sprecyzowane plany na przyszłość, a w miejscu zamieszkania przed zatrzymaniem miał opinię osoby spokojnej, bezkonfliktowej i nienadużywającej alkoholu. Zauważyć również należy, że poprzednia odmowa warunkowego zwolnienia jeszcze bardziej zmotywowała go do dalszej pracy nad sobą i aktywnego uczestnictwa
w procesie resocjalizacji. Wszystkie te okoliczności prowadzą do wniosku, że skazany prawidłowo realizuje karę pozbawienia wolności, a prowadzony w stosunku do niego proces resocjalizacyjny przynosi pożądane efekty przejawiające się w trwałej zmienianie postawy oraz jego zachowania.

Sąd Apelacyjny podejmując decyzję o udzieleniu skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności miał również na uwadze pozostałe przesłanki wymienione w art. 77 § 1 k.k. w tym fakt, że skazany jest osobą już karaną. Nie mniej jednak ocena postawy skazanego poprzez pryzmat wszystkich wymienionych w art. 77 § 1 k.k. przesłanek prowadzi do wniosku, że możliwe jest w chwili obecnej sformułowanie wobec niego pozytywnej prognozy kryminologiczno-społecznej
i udzielenie mu dobrodziejstwa jakim jest warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jak wynika bowiem z opinii zakładu karnego okoliczności przypisanych skazanemu prawomocnie przestępstw nie miały przełożenia na wysoki poziom jego demoralizacji wymagający długotrwałego oddziaływania penitencjarnego.

Tym samym Sąd Apelacyjny w Katowicach podzielając argumentację zażalenia Dyrektora Zakładu Karnego w Z. zmienił zaskarżone postanowienie.

ZARZĄDZENIE

Odpis postanowienia doręczyć skazanego oraz Dyrektorowi Zakładu Karnego wraz ze stosowną dokumentacją zwalniająca z Zakładu Karnego.

K., dnia 16 kwietnia 2013 roku.