Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 246/15

POSTANOWIENIE

Dnia 18 marca 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach I Wydział Cywilny w następującym składzie

Przewodniczący – Sędzia SA Ewa Jastrzębska

Sędziowie SA Joanna Kurpierz

SO (del.) Joanna Naczyńska (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 marca 2015r.

sprawy z powództwa Z. W.

przeciwko Skarbowi Państwa – Prezesowi Sądu Rejonowego w (...)

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na zarządzenie Przewodniczącego Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej

z dnia 25 listopada 2014r., sygn. akt I C 432/14

postanawia :

oddalić zażalenie.

Sygn. akt I ACz 246/15

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z 25 listopada 2014r. Przewodniczący Sądu Okręgowego w Bielsku - Białej zwrócił pozew Z. W. o zapłatę 120.000zł z tytułu zadośćuczynienia wniesiony przeciwko Skarbowi Państwa – Prezesowi Sądu Rejonowego w(...). Rozstrzygnięcie to podjął w oparciu o art. 130 § 1 i 2 k.p.c. w zw. z art. 187 § 1 k.p.c. i art. 128 k.p.c. - z uwagi na nieusunięcie przez powoda w terminie braków formalnych pozwu (brak przedłożenia odpisu pozwu), podkreślając iż żaden przepis nie zezwala Sądowi na wyręczanie strony w czynnościach związanych z usunięciem braków formalnych pozwu.

Zarządzenie to zaskarżył powód, domagając się jego uchylenia i merytorycznego rozpoznania sprawy. Wywodził, iż nie otrzymał na czas wezwania do usunięcia braków formalnych pozwu. Podniósł, iż w Areszcie Śledczym w K. nie umożliwiono mu skserowania pozwu, o czym poinformował Sąd Okręgowy i wniósł o sporządzenie potrzebnych kopii.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 128 k.p.c. do pozwu należy dołączyć jego odpis i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom. Przepis ten gwarantuje każdej ze stron procesu posiadanie odpisów wszystkich dokumentów i pism złożonych przez przeciwnika procesowego do akt sprawy. Wymóg przedłożenia odpisu pozwu i odpisów załączników warunkuje wszczęcie postępowania procesowego i w spełnieniu tych wymogów Sąd nie może powoda wyręczyć.

Dlatego też powód wezwany został, w przewidzianym ku temu normą art. 130 § 1 k.p.c. trybie, do usunięcia braków formalnych pozwu przez przedłożenie odpisu pozwu w terminie 7 dni – pod rygorem zwrotu pozwu. Zarządzenie to zostało powodowi doręczone do rąk własnych, 7 listopada 2014r. (k.13). W odpowiedzi na to zarządzenie powód złożył wniosek o sporządzenie kopii pozwu, niemniej czynność ta po pierwsze - nie przerwała biegu terminu do wykonania zarządzenia, który to termin upłynął z dniem 14 listopada 2014r., a po wtóre - złożenie wniosku o sporządzenie odpisu pisma nie stanowi skutecznej czynności uzupełniającej (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2008r., sygn. III CZP 135/07; OSNC 2009/2/25).

Zważywszy na powyższe, Sąd Apelacyjny w pełni podzielając zaskarżone rozstrzygnięcie, na podstawie art. 385 k.p.c. stosowanego poprzez art. 397 § 2 k.p.c. i art. 398 k.p.c. postanowił, jak w sentencji, nadmieniając, iż zarządzenie zwrotu pozwu nie stoi na przeszkodzie temu, by powód pozew ten wniósł ponownie (w dwóch egzemplarzach).