Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: III U 209/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 09 września 2015 r.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Teresa Suchcicka

Protokolant:

starszy sekretarz sądowy Małgorzata Laskowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 września 2015 r. w O.

sprawy z odwołania (...) Sp. z o.o.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.

o wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

na skutek odwołania (...) Sp. z o.o.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P.

z dnia 20 lutego 2015r. znak (...)

z dnia 27 kwietnia 2015r. znak (...)

orzeka:

zmienia zaskarżone decyzje w ten sposób, że stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnika (...) Sp. z o.o. w P. w okresach rozliczeniowych od 1 grudnia 2013r. do 31 marca 2014r. i od 1 kwietnia 2014r. do 31 marca 2015r. wynoszą 1%.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 20.02.2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. nie stwierdził nadpłaty na koncie (...) Sp. z o.o. w P. z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym wypadkowe za okres od 1 grudnia 2013r. do 31 marca 2014r.

Z powyższą decyzją nie zgodziła się Spółka (...) i wniosła odwołanie, zaskarżając decyzję w całości wnosiła o jej zmianę i ustalenie nadpłaty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym wypadkowe za okres od 1 grudnia 2013r. do 31 marca 2014r. w kwocie 5.896,44 zł.

Kolejną decyzją z dnia 27.04.2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 1.04.2014r. do 31.03.2015r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca spółkę wynosi 2% podstawy jej wymiaru.

Również z powyższą decyzją nie zgodziła się Spółka (...) i wniosła od niej odwołanie do Sądu Okręgowego w sprawie III U 435/15, wnosiła o zmianę decyzji i ustalenie, że w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 1.04.2014r. do 31.03.2015r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca spółkę wynosi 1% podstawy jej wymiaru.

Na podstawie art.219 k.p.c. Sąd zarządził połączenie obu spraw do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia i dalszego prowadzenia pod sygn. akt III U 209/15.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wnosił o oddalenie odwołań.

Sąd ustalił, co następuje:

Stan faktyczny w niniejszej sprawie był w zasadzie bezsporny. Żadna ze stron nie kwestionowała bowiem, że (...) Sp. z o.o. w P. powstała z przekształcenia przedsiębiorcy R. F. (1) prowadzącego działalność pod firmą Zakład Usługowo - Handlowy (...). Przekształcenie przedsiębiorcy nastąpiło z dniem 24 maja 2013r., w trybie art. 584 1 i n. kodeksu spółek handlowych.

Odwołująca się Spółka (...) powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną prowadzącego działalność gospodarczą pod NIP (...), REGON (...) w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (...) pod NIP (...) REGON (...). Spółka (...) dokonała zgłoszenia płatnika składek oraz zgłoszeń osób ubezpieczonych od dnia 01.06.2013r. Liczba ubezpieczonych w miesiącu od którego Spółka dokonała zgłoszenia, tj. od 01.06.2013r. wynosiła 76 osób. Poza sporem pozostaje fakt, iż z chwilą przekształcenia firmy w spółkę z o.o. nic się nie zmieniło ani w stanie zatrudnienia, ani w przedmiocie prowadzonej działalności gospodarczej, nie zmienił się kod (...), ani kategorie ryzyk wypadkowych. Nadal działalność prowadzona przez odwołującą się określona była kodem (...).,, Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków”. R. F. (1) posiada całość udziałów spółki, kontynuuje rozpoczęte jeszcze w (...) zakładu Usługowo-Handlowego projekty budowlane.

Zgodnie z art. 584 2 § 1 k.s.h., spółce przekształconej ( (...) Sp. z o.o.) przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (R. F. (1) (...)). Przekształcenie przedsiębiorcy nie wywołało żadnej zmiany w przedmiocie prowadzonego przedsiębiorstwa, na spółkę przeszło całość praw, składników majątkowych i obowiązków przedsiębiorstwa, w tym także wszystkie kontrakty, wykonywane roboty budowlane i stosunki pracy.

(...) Sp. z o.o. a (...) Oddział w P. toczyło się postępowanie w sprawie III U 377/14 – Sąd Okręgowy zmienił decyzję ZUS z dnia 12.03.2014r. stwierdzając, że brak jest podstaw do podwyższenia (...) Spółce z o.o. o 50% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym obejmującym okres od 1.04.2013 do 31.03.2014r.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o: dokumentację ZUS – akta płatnika, wypis z KRS k. 8, zeznania odwołującego się R. F. złożone w charakterze strony (k.28v), akta III U 377/14.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołania są zasadne.

Zgodnie z art.27 Ustawy z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( Dz.U.2015.1242 j.t) Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy.

Zgodnie zaś z art. 28. 1. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności, zgodnie z zasadami określonymi w art. 30. 2. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala Zakład jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek, z zastrzeżeniem art. 33.

3. Liczbę ubezpieczonych, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w Zakładzie co najmniej 1 dzień.

4. Jeżeli płatnik składek zgłaszany jest w Zakładzie w okresie od dnia 1 stycznia danego roku do dnia 31 marca następnego roku, liczbę ubezpieczonych, o których mowa w ust. 3, ustala się w oparciu o liczbę ubezpieczonych podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego płatnik składek został zgłoszony w Zakładzie.

Art. 29. 1. Płatnik składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według (...) ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku.

2. Płatnik składek zgłoszony w Zakładzie w okresie od dnia 1 stycznia danego roku do dnia 31 marca następnego roku należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według (...) ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego płatnik składek jest w Zakładzie zgłoszony.

Art.33 w ust 1. Stanowi, iż stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6, przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy.

W przedmiotowej sprawie (...) Sp. z o.o. jest podmiotem gospodarczym, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 9.10.2014r. – powstałym z wniesienia udziałów przedsiębiorcy R. F. (1). Zgodnie z art. 584 2 § 1 k.s.h., spółce przekształconej ( (...) Sp. z o.o.) przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (R. F. (1) (...)).

Zgodnie z art. 31 ustawy systemowej do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio art. 93 Ustawy - Ordynacja podatkowa. Zgodnie zaś z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna powstała w wyniku: a) przekształcenia innej osoby prawnej, b) przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa dodatkowego prawa o obowiązki przekształconej osoby lub spółki. § 2 przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b) spółki kapitałowej;

2) spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Definicje należności z tytułu składek określa art. 24 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że należnościami są składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i opłata dodatkowa.

Używając określenia - należności - ustawodawca odnosi się do określonych świadczeń pieniężnych należnych od płatnika z tytułu pełnienia funkcji płatnika składek za ubezpieczonych, do uzyskania których uprawniony jest ZUS.

Artykuł 32 ust. 1 cyt. ustawy nie może być interpretowany ograniczająco. W przypadku wniesienia aportem do spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej dochodzi do sukcesji stopy procentowej na nowo powstałego płatnika przejmującego zakład pracy. Sąd Okręgowy podziela pogląd Sądu Najwyższego zawarty w wyroku z dnia 25 maja 2010r. w sprawie I UK 8/10, w którym Sąd Najwyższy zajął stanowisko, że osobowa spółka jawna, do której wkład na pokrycie udziałów w postaci swojego przedsiębiorstwa wniosła osoba fizyczna zachowuje prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej tę osobę fizyczną, jeżeli nie ustalono zmiany okoliczności, o których mowa w art. 28, art. 29 i art. 30 ustawy z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Powyższy pogląd Sądu Najwyższego ma pełne zastosowanie także w niniejszej sprawie. Nie nastąpiło bowiem stwierdzenie przez organ rentowy innego poziomu zatrudnienia osób ubezpieczonych, zmiany lub poszerzenia rodzaju prowadzonej działalności, które łączyłyby się z innym poziomem występowania zagrożeń (ryzyk) wypadkowych oraz skutków tych zagrożeń. ZUS nie wykazał, że w związku z przekształceniem organizacyjno - prawnym po stronie wnioskodawcy doszło do zwiększenia liczby osób ubezpieczonych (art. 28 ustawy wypadkowej), ani że wnioskodawca został przeniesiony (zaliczony) do innej grupy działalności ujętej w rejestrze REGON lub że zmieniły się kategorie ryzyk wypadkowych uzależnione od wskaźników częstości zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych, w tym ich skutków (art. 30 tej ustawy), które wymagały lub usprawiedliwiały podwyższenie dotychczasowej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe z tytułu zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych (art. 33 tej ustawy).

Uniwersalne przekształcenie organizacyjno – prawne, o którym mowa w art. art. 93a Ordynacji podatkowej, stanowi kontynuację dotychczasowego przedsiębiorstwa w zmienionej tylko formie organizacyjno – prawnej. Nowy podmiot jest uniwersalnym sukcesorem prawnym osoby fizycznej, która wniosła do osobowej spółki wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, w każdym zakresie praw i obowiązków podatkowych, a z mocy odesłania do art. 93a Ordynacji podatkowej zawartego w art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - także w zakresie praw i obowiązków dotyczących należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie wypadkowe.

W ocenie Sądu, nowopowstała osobowa spółka zachowuje zatem prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według dotychczasowej stopy procentowej tj. 1% - obowiązującej jego poprzednika prawnego. Zmiana stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości może być dokonana tylko w razie wystąpienia okoliczności istotnych z punktu widzenia zmian ryzyka wypadkowego. Z dokonanych ustaleń wynika, że ZUS nie wykazał takich okoliczności, czyli: zaliczenie wnioskodawcy do innej grupy działalności (...) ujętej w rejestrze REGON, zwiększenie liczby osób ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu, zmiana lub poszerzenie rodzajów i kategorii zagrożeń (ryzyk) wypadkowych uzależnionych od wskaźników częstości zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych, w tym od ich skutków, albo występowanie innych istotnych zdarzeń, które mogą uzasadniać różnicowanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków - w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. Nr 200, poz. 1692 ze zm.).

Dlatego też Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. dokonał stosownej zmiany zaskarżonej decyzji stwierdzając, że stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnika (...) Spółki z o.o. w P. w okresach rozliczeniowych od 1 grudnia 2013r. do 31 marca 2014r. i od 1 kwietnia 2014r. do 31 marca 2015r. wynoszą 1 %.