Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XVII AmE 182/06

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 stycznia 2007r.

Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w składzie:

Przewodniczący SSR (del.) Danuta Brejtkopf

Protokolant ref. staż. Paweł Kępiński

Po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2007r. w Warszawie

sprawy z powództwa (...) Sp. z o.o. w B.

przeciwko Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

o cofnięcie koncesji na obrót paliwami ciekłymi

I. oddala odwołanie

SSR (del.) Danuta Brejtkopf

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 19.08.2006r. pozwany Prezes Urzędu Regulacji Energetyki cofnął z urzędu koncesję na obrót paliwami ciekłymi udzieloną przedsiębiorcy - Przedsiębiorstwu (...) Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w B..

Prezes URE decyzję oparł na następujących ustaleniach.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 3.01.2006r. ogłoszono upadłość przedsiębiorcy obejmującą likwidację majątku upadłego.

Pismem z dnia 14.03.2006r. syndyk masy upadłości poinformował Prezesa URE, iż w dniu 3.03.2006r. przedsiębiorstwo zostało wydzierżawione osobie trzeciej, przedstawiając umowę dzierżawcy, której przedmiotem była dzierżawa przedsiębiorstwa upadłej spółki, to jest zorganizowanego zespołu wszystkich składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa zgodnie z art. 55 1 kc.

Prezes URE stwierdził, iż z art. 55 1 kc określa „przedsiębiorstwo” w znaczeniu przedmiotowym, art. 55 kc stanowi, że czynność mająca za przedmiot „przedsiębiorstwo” obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Dzierżawa „przedsiębiorstwa” nie wywołuje skutków w sferze prawa administracyjnego, prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnej przyznającej koncesję nie są prawami zbywalnymi, koncesja wyłączona jest z obrotu cywilnoprawnego.

Przepisy ustawy z dnia 10.04.1997r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006r. Nr 89, poz. 625 z poźn. zm.) nie przewidują możliwości zbycia koncesji.

Pozwany stwierdził, iż koncesja jest decyzją administracyjną z istoty której wynika, iż jest ona ściśle związana z podmiotem, któremu została udzielona.

Wydawane przez Prezesa URE koncesje związane są z przedsiębiorstwem w znaczeniu podmiotowym (przedsiębiorstwo) a nie przedmiotowym.

W ocenie Prezesa URE wydzierżawienie przedsiębiorstwa spowodowało, iż przedsiębiorca, który uzyskał koncesję trwale zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej objętej tą koncesją w zw. z czym wydał zaskarżoną decyzję.

Od decyzji Prezesa URE odwołanie złożył syndyk masy upadłości (...) Sp. z o.o.

Powód stwierdził, iż z dniem ogłoszenia upadłości (...) Sp. z o.o. zarząd nad majątkiem upadłego przeszedł w ręce syndyka zgodnie z art. 316 w zw. z art. 173 ustawy z dnia 28.02.2003r. prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535) syndyk oddał całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ( 1) kc w dzierżawę innemu podmiotowi.

Powód stwierdził, iż zgodnie z art. 317 ust 1 prawa upadłościowego i naprawczego „na nabywcę przedsiębiorstwa upadłego przechodzą wszystkie koncesje, zezwolenia, licencje i ulgi, które zostały udzielone upadłemu, chyba że ustawa lub decyzja o ich udzieleniu stanowi inaczej”, zatem cywilnoprawne skutki sprzedaży przedsiębiorstwa rozciągają się na niektóre uprawnienia wynikające z decyzji administracyjnych.

• • • 9

Zdaniem powoda przejście mocy z art. 55 kc na nabywcę przedsiębiorstwa czy też dzierżawcę praw i obowiązków wynikających z decyzji o udzieleniu koncesji należy ocenić jako wyjątek dotyczący aktów administracyjnych, rzeczowych od zasady obowiązującej w prawie administracyjnym, zgodnie z którą akt administracyjny skierowany do zbywcy przedsiębiorstwa nie może dotyczyć nabywcy.

Powód stwierdził, iż zgodnie z art. 312 prawa upadłościowego i naprawczego „w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego można prowadzić dalej przedsiębiorstwo upadłego, jeżeli możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami lub możliwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanej części”. W toku czynności likwidacyjnych syndyk podejmuje działania zmierzające do sprzedaży przedsiębiorstwa jako całości zatem prowadzona jest nadal działalność gospodarcza upadłego przedsiębiorstwa objęta niniejszą koncesją.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił i zważył, co następuje.

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie. Udzielona spółce koncesja ma charakter publicznoprawnego uprawnienia podmiotowego o czym świadczą przepisy ustawy - Prawo energetyczne, dotyczące uzyskania koncesji, uprawnień organów administracyjnych do kontroli podmiotów, którym udzielono koncesji, stosowania kar pieniężnych za naruszenie warunków koncesji.

Koncesja udzielana jest określonemu podmiotowi spełniającemu określone ustawą - prawo energetyczne warunki (art. 32, 33,35,36 ustawy).

Koncesja zatem jest związana z właściwością podmiotu, któremu jej udzielono a nie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55 ( 1) kc, przy tym podnieść należy, iż ustawa - prawo energetyczne nie przewiduje możliwości „zbycia” koncesji na inny podmiot. W świetle powyższego nie można uznać, iż prawo obrotu paliwami ciekłymi wynikające z udzielonej koncesji zostało skutecznie w ramach dokonanej czynności prawnej przeniesione na dzierżawcę pozostałych składników przedsiębiorstwa. Nie mniej jednak stwierdzić należy, iż w ocenie powoda skutek ten nastąpił, zatem prawidłowo w toku postępowania administracyjnego. Prezes URE ustalił, iż spółka (...) Sp. z o. o. zaprzestała wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją co stanowiło podstawę decyzji o cofnięciu koncesji.

Za nieuprawniony uznać należy zarzut powoda, iż spółka nadal prowadzi działalność gospodarczą objęta koncesją zgodnie z art. 312 i 316.1 prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r., Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zakres prowadzonej działalności gospodarczej określa umowa spółki, czynności podejmowane przez podmiot gospodarczy wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej, gdy pozostają w normalnym i funkcjonalnym związku z tą działalnością

Prowadzenia działalności gospodarczej określonej umową spółki, nie można utożsamiać z prowadzeniem przedsiębiorstwa (art. 312 prawa upadłościowego i naprawczego), dzierżawa przedsiębiorstwa pozostaje poza zakresem określonego umową funkcjonowania przedsiębiorcy wchodzącego w zakres jego działalności gospodarczej (przedmiotu działalności) szczególnie w zakresie działalności koncesjonowanej, którą de facto prowadzi dzierżawca przedsiębiorstwa.

Mając powyższe na uwadze na zasadzie art. 479 53 § 1 kpc orzeczono jak w sentencji.

SSR (del.) Danuta Brejtkopf