Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 860/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 listopada 2016 roku

Sąd Okręgowy w Tarnowie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Natalia Lipińska

Protokolant: st. sekr. sądowy Patrycja Czarnik

po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2016 roku w Tarnowie na rozprawie

sprawy z odwołania (...)sp. z o.o. w J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 28 lipca 2016 roku nr (...)

w sprawie (...) sp. z o.o.
w J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

I.  zmienia zaskarżoną decyzję w ten tylko sposób, że stwierdza, że w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 roku stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca płatnika składek Przedsiębiorstwo (...)Sp. z o.o. w J. wynosi 1 % podstawy jej wymiaru.

II.  zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. na rzecz odwołującego (...) Sp. z o.o. w J. kwotę 360 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt IV U 860/16

UZASADNIENIE

wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie

z dnia 25 listopada 2016 roku

Decyzją nr (...)z dnia 28 lipca 2016 r., znak sprawy: (...), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w B., na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ) oraz art. 29, art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( Dz. U. z 2015 r., poz. 1242 ze zm. ), stwierdził, że w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 01.04.2016 do 31.03.2017, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca płatnika składek : (...) SP. Z O.O. wynosi 2,00 % podstawy jej wymiaru.

Odwołanie od tej decyzji wniósł pełnomocnik Przedsiębiorstwa (...)zaskarżając powyższą decyzję w całości oraz domagając się jej zmiany w ten sposób, że ubezpieczonemu zostanie ustalona wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przy zastosowaniu stopy procentowej przysługującej dotychczas poprzednikowi prawnemu ubezpieczonego, a wynoszącej 1 % podstawy jej wymiaru, w okresie rozliczeniowym od 1 kwietnia 2016 r. do 31 maja 2017 r. Wniósł ponadto o zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego przez radcę prawnego według norm przepisanych. Zaskarżonej decyzji zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:

- art. 93a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa w zw. z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych poprzez brak zastosowania, a tym samym brak uznania, iż ubezpieczonemu przysługuje uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według dotychczasowej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przysługującej poprzednikowi prawnemu – H. S., prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą – (...)z siedzibą w J., adres: J., ul. (...), (...) B.,

- art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych poprzez niewłaściwe zastosowanie polegające na braku uwzględnienia informacji przekazanych organowi przez poprzednika prawnego płatnika składek – ubezpieczonego – dotyczących okoliczności istotnych z punktu widzenia mechanizmu różnicowania składki na ubezpieczenie wypadkowe oraz braku zaliczenia ubezpieczonego do kręgu podmiotów wymienionych w wyżej wymienionym przepisie.

Pełnomocnik odwołującego szczegółowo opisał ustalony przez siebie stan faktyczny niniejszej sprawy, a ponadto powołując się na art. 93a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa, stwierdził, że powstała z dniem 1 kwietnia 2016 r. z przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez H. S., spółka – (...) Spółka z o.o. jest jednoosobową spółką kapitałową, powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Podał również ,że zmiana stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości może być dokonana tylko w razie wystąpienia istotnych okoliczności z punktu widzenia zmian ryzyka wypadkowego, a to w niniejszej sprawie nie ma miejsca.

Strona odwołująca powołała się nadto na orzecznictwo, tj. wyrok z dnia 20 marca 2009 r., sygn.. akt II UK 292/08, w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że połączenie spółek handlowych przez przejęcie spółki zobowiązanej do opłacania składki w innej wysokości, niż spółka przejmująca, spowodowało dla nowego podmiotu możliwość wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla spółki przejmowanej.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując jednocześnie zaskarżoną decyzję. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podniósł , iż przekształcenie w trybie art. 551 § 5 działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest równoznaczne z powstaniem nowego płatnika składek, który z momentem zgłoszenia powinien samodzielnie ustalić stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe. Stwierdził ponadto, że przepisy ustawy wypadkowej z dnia 30.10.2002 r. stanowią, że stopa procentowa składki jest ustalana płatnikowi składek, natomiast nie zawiera przepisów szczególnych, które regulowałyby kwestię możliwości sukcesji uprawnienia do posługiwania się określoną wartością stopy procentowej składki jaka obowiązywała innego płatnika nawet powiązanego organizacyjnie z nowym płatnikiem. Zakład wskazał też ,że definicja należności z tytułu składek zawarta jest w art. 24 ust. 2 ustawy systemowej, który stanowi, że należnościami z tytułu składek są: składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata. Podał również, że wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, która ma bezpośredni wpływ na wysokość należności z tytułu składek, sama w sobie nie jest należnością z tytułu składek na ubezpieczenie, zatem nie przechodzi na następcę prawnego. Organ rentowy nadmienił także, iż dopuszczenie zasady sukcesji stopy procentowej składki oznaczałoby, że płatnik stosowałby stopę procentową składki, której wysokość nie byłaby w żaden sposób powiązana z sytuacją faktyczną danego płatnika i nie miałaby ona uzasadnienia w przepisach ustawy określającej sposób jej ustalenia dla danego płatnika składek.

Bezsporne w niniejszej sprawie było, że 18 marca 2016 r. H. S. prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą , przekształcił formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dnia 20 marca 2016 r. , Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w B. zawiadomił płatnika składek H. S., że wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla niego w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 01.04.2016 r. do 31.03.2017 r. wynosi 1.00 % podstawy jej wymiaru.

W dniu 31 marca 2016 r. nastąpiło zaprzestanie wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej poprzez wykreślenie z rejestru CEIDG, a w dniu 1 kwietnia 2016 r. wpis do rejestru spółek. Spółka (...) rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2016 r. , zgłaszając 13 osób do ubezpieczenia wypadkowego.

Dnia 6 kwietnia 2016 r. zostało utworzone nowe konto płatnika składek.

Baza rejestru Regon Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje aktualne PKD 4221Z –„Roboty związane z budową obiektów Inżynierii lądowej i wodnej”.

/okoliczności bezsporne/

Dowód:

- akta ZUS,

- akta , sygn.. akt IV U 860/16.

Sąd Okręgowy ustalił ponadto następujący stan faktyczny niniejszej sprawy:

Decyzją z dnia 28 lipca 2016 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w B. wskazał, że w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 01.04.2016 r. do 31.03.2017 r., stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca płatnika składek Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. wynosi 2.00% podstawy jej wymiaru.

Dowód: akta ZUS ( decyzja z dnia 29.07.2016 r. ).

Stan faktyczny w sprawie Sąd ustalił w oparciu o dowody z dokumentów zgromadzonych w aktach organu rentowego oraz aktach sądowych.

Sąd pozytywnie ocenił dowody z dokumentów, których autentyczność oraz wiarygodność, jak również poprawność materialna i formalna nie budziły wątpliwości. Brak było zatem jakichkolwiek podstaw , także takich , jakie należałoby uwzględnić z urzędu, aby dokumentom tym odmówić właściwego im znaczenia dowodowego.

Sąd Okręgowy rozważył, co następuje:

Odwołanie jako w pełni zasadne, zasługiwało na uwzględnienie.

W rozpoznawanej sprawie płatnik – Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. z siedzibą w J. domagał się ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przysługującej dotychczas poprzednikowi prawnemu płatnika – (...) z siedzibą w J. wynoszącej 1% podstawy jej wymiaru.

W myśl art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ) znajdującego odpowiednie zastosowanie do należności z tytułu składek z mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ):

§ 4. Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Kodeks spółek handlowych przewiduje szerokie możliwości przekształcania spółek. Co do zasady istnieje pełna swoboda przekształcania zarówno spółek osobowych w inne osobowe, spółek kapitałowych w inne kapitałowe, jak i spółek osobowych w kapitałowe i odwrotnie.

Zgodnie z art. 553 kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Odpowiednikiem tego przepisu – konstytuującego następstwo prawne na gruncie prawa cywilnego – jest art. 93a ordynacji podatkowej, według którego osoba prawna zawiązana ( powstała ) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki w zakresie należności z tytułu składek. Przepis ten odpowiednio stosuje się do osobowej spółki handlowej zawiązanej ( powstałej ) w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej lub spółki kapitałowej, a także przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa ( art. 93a § 2 o.p. ). Należy podkreślić, że przepis art. 93a § 2 pkt. 2 o. p. reguluje instytucję, nieposiadającą odpowiednika na gruncie kodeksu spółek handlowych, który nie konstytuuje następstwa prawnego w wypadku wniesienia przez osobę fizyczną przedsiębiorstwa do tworzonej spółki osobowej.

Istotą przekształcenia ( transformacji ) jest zmiana formy prawnej, w której funkcjonuje dany podmiot. Podmiot przekształcany nie jest traktowany jako podmiot likwidowany, gdyż prowadzona przez niego działalność ,przy wykorzystaniu tego samego majątku , będzie kontynuowana w innej formie prawnej, przez tenże podmiot.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn.. akt V U 1636/13: „ zmiana danych identyfikacyjnych płatnika składek jak również parametry systemu komputerowego nie mogą narzucać interpretacji obowiązujących przepisów prawa. Zmiana stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości może być dokonana tylko w razie wystąpienia okoliczności istotnych z punktu widzenia zmian ryzyka wypadkowego. Wymaga to stwierdzenia innego poziomu zatrudnienia osób ubezpieczonych, zmiany lub poszerzenia rodzaju prowadzonej działalności, które łączą się z innym poziomem występowania zagrożeń ( ryzyk ) wypadkowych oraz skutków tych zagrożeń, albo stwierdzenia nowych istotnych z punktu widzenia ubezpieczenia wypadkowego ryzyk, które ujawniły się w związku z przekształceniem organizacyjno – prawnym prowadzonej działalności”.

Stosownie do treści wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 18 marca 2016 r., sygn.. akt III AUa 729/15 : „ na pojęcie należności składają się wszelkie elementy mające wpływ na ich wysokość, w tym także wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, wskaźnik korygujący i kategoria ryzyka”.

Należy także zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2009 r., sygn.. akt II UK 292/08 w myśl którego „połączenie spółek handlowych przez przejęcie spółki zobowiązanej do opłacania składki w innej wysokości niż spółka przejmująca powoduje dla nowego podmiotu, jako płatnika składek, możliwość wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla spółki przejmowanej” ( art. 93 § 2 o. p. w zw. z art. 31 u. s. u. s. i w zw. z art. 494 § 1 k. s. h. ).

Sąd Okręgowy podziela twierdzenia strony odwołującej zgodnie , z którymi „ z chwilą przekształcenia swojej firmy w spółkę z o.o. nic się nie zmieniło, ani w stanie zatrudnienia, ani w przedmiocie prowadzonej działalności gospodarczej ( PKD 42.21.Z ), nie zmienił się kod, ani kategorie ryzyk wypadkowych”. Przedsiębiorstwo(...) Sp. z o.o. w J. w dalszym ciągu prowadzi działalność określaną jako „Roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej” i fakt ten stanowił okoliczność bezsporną w niniejszej sprawie.

Warto zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie organ rentowy nie wykazał, że w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej - Zakład (...) z siedziba w J. w spółkę pod firmą Przedsiębiorstwo(...)Sp. z o.o. , po stronie odwołującego doszło do zwiększenia liczby osób ubezpieczonych, ponadto że wnioskodawca został przeniesiony do innej grupy działalności PKD ujętej w rejestrze REGON lub , że zmieniły się kategorie ryzyk wypadkowych uzależnione od wskaźników częstości zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych, w tym ich skutków, które wymagałyby lub usprawiedliwiałyby podwyższenie dotychczasowej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe z tytułu zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych.

W ocenie Sądu przekształcenie płatnika H. S. nie wywołało żadnej zmiany w przedmiocie prowadzonego przedsiębiorstwa, dlatego też Przedsiębiorstwo (...)Sp. z o.o. zachowało prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według dotychczasowej stopy procentowej. Oceny tej nie może również zmienić uznanie odwołującego przez organ rentowy jako nowego płatnika.

Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz utrwalone orzecznictwo w tym zakresie, Sąd zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że stwierdził , iż w roku składkowym obejmującym okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r., stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca płatnika składek Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. w J. wynosi 1% podstawy jej wymiaru, biorąc za podstawę powołane wyżej przepisy oraz art. 477 ( 14 )§ 2 k.p.c.