Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 833/13

POSTANOWIENIE

Dnia 18 listopada 2013 r.

Sąd Okręgowy w Gdańsku

VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący : SSA w SO Ewa Downar-Zapolska

Protokolant : starszy sekretarz sądowy Małgorzata Wronkowska

po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2013 r. w Gdańsku

odwołania C. R.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G.

z dnia 19 marca 2013 nr (...)- (...)

w sprawie C. R.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G.

o wznowienie postępowania

postanawia:

uznać się niewłaściwym do rozpoznania sprawy i przekazać sprawę zgodnie z właściwością Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.

Sygn. akt. VII U 833/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 19 marca 2013 r., znak (...) SER Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G., odmówił C. R. wznowienia postępowania w sprawie o wypłatę wyrównania emerytury w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012r. sygn. akt K 2 /2012.

Jako podstawę prawną organ rentowy wskazał art. 145 a oraz art. 58 i art. 59 kodeksu postępowania administracyjnego z 14.06.1960 r. (Dz. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 83b ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji pozwany, powołując się na przepis art. 145a § 1 i 2 k.p.a., wskazał, iż odmawia wznowienia postępowania z uwagi na złożenie przez ubezpieczoną skargi o wznowienie postepowania po upływie ustawowego terminu. Wyjaśnił, iż ubezpieczona żądała wznowienia postępowania z uwagi na wejście w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt K 2/12, ogłoszonego w Dzienniku Ustaw z dnia 22 listopada 2012 r., wobec czego termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania upłynął 24 grudnia 2012 r., natomiast ubezpieczona skargę złożyła dopiero w dniu 14 stycznia 2013 r.

C. R. złożyła odwołanie od ww. decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. do Sądu Okręgowego w Gdańsku, wnosząc o wpłatę zwieszonej emerytury za miesiąc październik i listopada 2011 r.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując swoje stanowisko zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Sąd zważył co następuje:

Sprawa z odwołania ubezpieczonej C. R. od decyzji z 19 marca 2013 r. podlega przekazaniu do rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G..

Zasadą jest, iż sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych należą do właściwości sądów powszechnych. Należy mieć jednak na uwadze, iż postępowanie sądowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skupia się na wadach decyzji wynikających z naruszenia prawa materialnego.

W postępowaniu przed sądem w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych zastosowanie znajdują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a nie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z czym nie ma możliwości badania w świetle przepisów tego kodeksu prawidłowości wydanej przez organ rentowy decyzji. Sąd ubezpieczeń społecznych - jako sąd powszechny - może i powinien dostrzegać jedynie takie wady formalne decyzji administracyjnej, które decyzję tę dyskwalifikują w stopniu odbierającym jej cechy aktu administracyjnego (por. uchwały Sądu Najwyższego z 21 listopada 1980r., III CZP 43/80, OSNCP 1981 nr 8, póz. 142, z 27 listopada 1984r., III CZP 70/84, OSNCP 1985 nr 8, póz. 108 oraz z 21 września 1984r., III CZP 53/84, OSNCP 1985 nr 5-6, póz. 65), jako przedmiotu odwołania.

Zgodnie z Art. 145 a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego można żądać wznowienia postępowania w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja; w myśl art. 145 a § 2 w takiej sytuacji skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Z uwagi na treść art. 83b ust. 1 ustawy o ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) jeżeli przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego przewidują wydanie postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, Zakład w tych przypadkach wydaje decyzję.

W niniejszej przypadku, zaskarżoną decyzją z 19 marca 2013 r. organ rentowy, w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, odmówił wznowienia postępowania wyłącznie z uwagi na nie zachowanie przez ubezpieczoną terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania. Przedmiotowa decyzja dotyczy jedynie kwestii formalnych, a przy tym nie zawiera żadnego rozstrzygnięcia merytorycznego, opartego na przepisach prawa materialnego.

Również ubezpieczona prezentuje stanowisko, iż sprawa ma przede wszystkim charakter proceduralny, wskazując, iż nie miała wiedzy, iż termin do wniesienia skargi o wznowienie upływał w dniu 24.12.2012 r., co skutkuje uznaniem, iż jest to naruszenie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Złożenie odwołania do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wynikało wyłącznie z pouczenia zawartego w decyzji, które w ocenie Sądu, było błędne.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż Sąd ubezpieczeń społecznych w niniejszym postępowaniu mógłby jedynie dokonać oceny merytorycznych treści decyzji, tymczasem decyzja z dnia 19 marca 2013 r. nie zawiera żadnego rozstrzygnięcia dokonanego w oparciu o przepisy prawa materialnego. Natomiast kwestia wad administracyjnych spowodowanych naruszeniem przepisów postępowania, zdaniem Sądu, pozostaje poza przedmiotem tego postępowania.

Z uwagi na fakt, iż decyzja pozwanego z 19 marca 2013 r. nie zawiera żadnego merytorycznego rozstrzygnięcia, a także z uwagi na to, iż skarżąca powołuje się wyłącznie na naruszenie przepisów proceduralnych, należy uznać, iż ocena prawidłowości decyzji pozwanego odmawiającej wznowienia postępowania, nie pozostaje w gestii sądu powszechnego, a sądu administracyjnego.

Mając na uwadze powyższe, Sąd uznał, że w niniejszym postępowaniu nie może badać naruszeń prawa administracyjnego i dlatego na mocy art. 200 § 1 k.p.c. uznał się niewłaściwym do rozpoznania sprawy, którą przekazał do rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G..

/-/ SSA w SO w Gdańsku Ewa Downar – Zapolska