Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 1812/15

POSTANOWIENIE

Dnia 19 kwietnia 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy
w następującym składzie :

Przewodniczący – Sędzia SO Andrzej Dyrda

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 kwietnia 2016 roku

sprawy z powództwa (...) (...) w C.

przeciwko Ł. M. (M.) i U. C.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanej U. C.

na postanowienie Sądu Rejonowego w (...)

z dnia 23 września 2015 r., sygn. akt II C 216/12

postanawia :

zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że zwolnić pozwaną U. C. od kosztów sądowych w postępowaniu apelacyjnym.

SSO Andrzej Dyrda

Sygn. akt III Cz 1812/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w (...) postanowieniem z 23 września 2015r. oddalił wniosek pozwanej o zwolnienie od kosztów sądowych w postaci opłaty od apelacji nie znajdując podstaw do zastosowania art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 nr 90 poz. 594 z późniejszymi zmianami).

Zażalenie na to postanowienie wniosła pozwana podnosząc okoliczność choroby psychicznej pozwanej jak również rozdzielności majątkowej pozwanej i jej męża.

Na tych podstawach wniosła o uchylenie postanowienia w całości ewentualnie zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez zwolnienie pozwanej w całości od kosztów sądowych.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (tekst jednolity: Dz.U. z 2010r. Nr 90, poz. 594 z późniejszymi zmianami), zgodnie z którym zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Ocenie Sądu podlega zatem czy istotnie okoliczności przedstawione przez stronę pozwalają na udzielenie jej zwolnienia od kosztów sądowych.

Rozpoznanie wniosku o zwolnienie od kosztów musi brać pod uwagę prawa strony, w szczególności prawo strony do wszczęcia postępowania sądowego wyrażone w art. 14 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167, załącznik), art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., zmienionej następnie protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej protokołem nr 2 (Dz. U. 1993 r. Nr 61 poz. 284 z późniejszymi zmianami), jak również w art. 45 Konstytucji RP. Prawo to zasadniczo może podlegać pewnym ograniczeniom, w tym poprzez nałożenie na stronę kosztów sądowych. Powyższa dyrektywa winna być jednak zawsze brana pod uwagę przy rozpoznaniu wniosku strony o zwolnienie od kosztów sądowych, ostateczna ocena zawsze musi być dostosowana do okoliczności konkretnej sprawy.

Ustalona opłata od apelacji wynosi 756 zł. W świetle aktualnej sytuacji majątkowej pozwanej ta stanowi nadmierne obciążenie budżetu pozwanej. Wskazać należy uwagę, że pomiędzy pozwaną a jej mężem została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Okoliczność ta została podana w oświadczeniu. Jedynym źródłem utrzymania pozwanej są alimenty zasądzone na jej córkę. Uwzględniając przy tym, że mają one służyć zaspokajaniu potrzeb jej córki, a nie pozwanej, nie można podzielić oceny poczynionej przez Sąd Rejonowy, że pozwana dysponuje jakimikolwiek środkami pozwalającymi jej na uiszczenie opłaty od apelacji. Zatem odmowa, nawet częściowa zwolnienia pozwanej od kosztów sądowych, stanowiło de facto pozbawienie jej prawa do sądu.

Z tych też względów, Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.

SSO Andrzej Dyrda