Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 922/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 listopada 2019 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

Sędzia Sądu Okręgowego Maria Olszowska

Protokolant:

St. Sekretarz Sądowy Jolanta Nagrodzka

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019 r. w Rybniku

sprawy z odwołania M. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o świadczenia przedemerytalne

na skutek odwołania M. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 20 maja 2019 r. Znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonej prawo

do świadczenia przedemerytalnego od dnia (...).

Sędzia

Sygn. akt IX U 922/19

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z 20.05.2019r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. przyznał ubezpieczonej M. P. prawo do świadczenia przedemerytalnego na podstawie przepisów ustawy z 20.04.2004r. o świadczeniach przedemerytalnych od 30.04.2019r., tj. od następnego dnia po przedłożeniu niezbędnych dokumentów.

Ubezpieczona wniosła odwołanie wskazując, iż nie zgadza się z datą, od której zostało przyznane świadczenie. Wskazała, że wniosek złożyła 11.04.2019r., 26.04.2019r. dostała decyzję odmowną, a 29.04.2019r. dołączyła umowę o pracę. Ubezpieczona dodała, że składając dokumenty o przyznanie świadczenia przedemerytalnego (...), przedłożyła dowody potwierdzające, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, z przyczyn podniesionych w zaskarżonej decyzji. Dodał, że 26.04.2019r. odmówił ubezpieczonej prawa do wnioskowanego świadczenia, ponieważ z przedłożonej dokumentacji wynikało, że rozwiązanie ostatniego stosunku pracy nie nastąpiło za wypowiedzeniem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ale z upływem okresu, na jaki została zawarta umowa na czas określony. Dopiero z treści umowy o pracę, przedłożonej przez ubezpieczoną 29.04.2019r. wynika niezbicie, że strony stosunku pracy łączyła umowa czasowa zawarta do 31.01.2019r., w związku z czym dopiero ten dokument potwierdził, że pracodawca wypowiedział umowę czasową, a w świadectwie podał faktyczne daty trwania stosunku pracy.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczona urodziła się (...)

(...)złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Wraz z wnioskiem ubezpieczona złożyła świadectwo pracy z 30.11.2018r. oraz oświadczenie pracodawcy z 23.10.2018r. o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Ostatni stosunek pracy ubezpieczonej zawarty z Usługi (...) w W., trwający od(...)., ustał z dniem (...)., na podstawie art. 30 §1 pkt 2 kp.

W oświadczeniu z 23.10.2018r. o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem pracodawca wskazał, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest likwidacja pracy, związana z przyczynami ekonomicznymi zakładu pracy.

Decyzją z 26.04.2019r. organ rentowy odmówił ubezpieczonej prawa do świadczenia przedemerytalnego, gdyż organ rentowy, na podstawie przedłożonej dokumentacji stwierdził, że rozwiązanie stosunku pracy 30.11.2018r. nastąpiło z upływem okresu, na jaki umowa o pracę była zawarta, a nie z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Po otrzymaniu tej decyzji ubezpieczona 29.04.2019r. przedłożyła w organie rentowym umowę o pracę z 30.03.2018r. zawartą z pracodawcą Usługi (...), z której wynikało, że umowa była zawarta na czas określony od 01.04.2018r. do 31.03.2019r.

Organ rentowy, po zapoznaniu się z treścią umowy o pracę z 30.03.2018r., wydał zaskarżoną decyzję z 20.05.2019r.

Powyższe Sąd ustalił na podstawie dokumentacji zawartej w aktach organu rentowego dotyczących ubezpieczonej i dane z niej wynikające uznał za wystarczające do rozstrzygnięcia sprawy.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonej zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 2 ust.1 ustawy z dnia 30.04.2004r. o świadczeniach przedemerytalnych (j.t. Dz.U z 2019, poz. 2173 ze zm.) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

1) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r.

o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001), zwanej dalej "ustawą o promocji zatrudnienia", w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub

3) do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych", i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

4) zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub

6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) poprzez przyczyny dotyczące zakładu pracy należy rozumieć:

a) rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.3), w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,

b) rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,

c) wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy.

Zgodnie z treścią ust. 2 art. 2 powołanej ustawy o świadczeniach przedemerytalnych za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2015r., poz. 748 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o emeryturach i rentach z FUS".

Ust. 3 „Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w art. 2 ust. 1 ustawy po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

1) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

W niniejszej sprawie fakt spełnienia przez ubezpieczoną wszystkich przesłanek prawa do świadczenia przedemerytalnego jest bezsporny.

Spór polegał na ustaleniu daty, od której ubezpieczonej przysługuje prawo do wnioskowanego świadczenia.

Zdaniem Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe daje podstawy do przyjęcia, że ubezpieczonej prawo do świadczenia przedemerytalnego powinno przysługiwać od następnego dnia po złożeniu wniosku o to świadczenie, tj. od (...) gdy wniosek złożyła (...), a nie jak uznał organ rentowy od następnego dnia po złożeniu w organie rentowym umowy o pracę przez ubezpieczoną.

W ocenie Sądu bowiem z treści dokumentów złożonych przez ubezpieczoną wraz z wnioskiem z 11.04.2019r. wynikała jednoznacznie przyczyna rozwiązania stosunku pracy uzasadniająca prawo do świadczenia przedemerytalnego, gdyż z oświadczenia pracodawcy z 23.10.2018r. o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, które ubezpieczona dołączyła do wniosku z (...), zostało wskazane, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest likwidacja pracy, związana z przyczynami ekonomicznymi zakładu pracy i że umowa zostaje rozwiązana z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Organ rentowy jednak zinterpretował treść tych dokumentów na niekorzyść ubezpieczonej i wydał decyzję odmowną z 26.04.2019r., po trzymaniu której ubezpieczona 29.04.2019r. przedłożyła w organie rentowym umowę o pracę z 30.03.2018r.

Skoro zatem ubezpieczona w czasie, gdy decyzja z 26.04.2019r. nie była prawomocna, wykazała dodatkowym dokumentem zasadność swojego wniosku o świadczenie przedemerytalne, organ rentowy nie powinien traktować tego jako nowego wniosku o świadczenie, lecz zmienić błędną decyzję na wniosek z(...)

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z 30.04.2004r. o świadczeniach przedemerytalnych prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala się na wniosek osoby zainteresowanej, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 3 i 4.

W tej sytuacji Sąd na podstawie powołanych przepisów, z mocy art. 477 14 §2 kpc, uznając odwołanie za uzasadnione, zmienił zaskarżoną decyzję jak w wyroku.

Sędzia Sądu Okręgowego Maria Olszowska