Pełny tekst orzeczenia

WYROK PRZED SPROSTOWANIEM

Sygn. akt VU 5106/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 2 lutego 2015 roku

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący SSR del. Marzena Foltyn-Banaszczyk

Protokolant p.o. stażysty Ewelina Hrynczyszyn

po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim

na rozprawie

sprawy z wniosku (...) Spółka Akcyjna w P.

z udziałem (...) S.A. w P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

na skutek odwołania (...) Spółka Akcyjna w P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 15 kwietnia 2014 r. sygn. (...) (...) - (...), (...)

1.  zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustala stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnika (...) Spółka Akcyjna w P.w okresach składkowych:

- od 1 kwietnia 2008 roku do 31 marca 2009 roku w wysokości 2,26%;

- od kwietnia 2009 roku do 31 marca 2010 roku w wysokości 2,00%;

- od 1 kwietnia 2010 roku do 31 marca 2011 roku w wysokości 2,28%;

2.  zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w T. na rzecz wnioskodawcy (...) Spółki Akcyjnej wP. kwotę 60,00zł (sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt V U 5106/14

UZASADNIENIE


(...) Spółka Akcyjna wP. w dniu 31 października 2013 roku złożył trzy wnioski w sprawie ustalenia wysokości składki wypadkowej oraz o zwrot nadpłaty. Wniósł o wyliczenie nowej wysokości składki wypadkowej za okres od 1 kwietnia 2008 roku do 31 marca 2009 roku, za okres od 1 kwietnia 2009 roku do 31 marca 2010 roku i za okres od 1 kwietnia 2010 roku do 31 marca 2011 roku w sposób uwzględniający okoliczność, że płatnik jest sukcesorem spółki Fabryka (...) S.A., a co za tym idzie nie powinien być traktowany jako nowy płatnik oraz o stwierdzenie nadpłaty składek na ubezpieczenie wypadkowe za ww. okresy rozliczeniowe i zwrot tej nadpłaty.

Decyzją z dnia 15 kwietnia 2014 roku numer (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. stwierdził, że stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca płatnika składek (...) Spółka Akcyjna w P.w roku składkowym obejmującym: rok składkowy od 1.04.2008 roku do 31 marca 2009 roku wynosi 2,53% podstawy jej wymiaru; rok składkowy od 1.04.2009 roku do 31 marca 2010 roku wynosi 2,53% podstawy jej wymiaru; rok składkowy od 1.04.2010 roku do 31 marca 2011 roku wynosi 2,53% podstawy jej wymiaru.

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podniósł, iż wyodrębnienie nowej spółki nastąpiło w dniu jej wpisu do rejestru. Takie wyodrębnienie jest równoznaczne z powstaniem nowego płatnika składek. Z momentem zgłoszenia się jako płatnik składek nowo zawiązana spółka powinna samodzielnie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Organ rentowy podniósł ponadto, iż wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, która ma bezpośredni wpływ na wysokość należności z tytułu składek, sama w sobie nie jest należnością z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Zatem nie może być postrzegana jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego w rozumieniu art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 93c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa.

W odwołaniu wniesionym od powyższej decyzji w dniu 6 maja 2014 roku wnioskodawca (...) Spółka Akcyjna wP. zarzucił decyzji naruszenie prawa materialnego, tj. niezastosowanie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 93c Ordynacji podatkowej oraz art. 531 k.s.h. i tym samym niewłaściwe zastosowanie art. 33 ust.1 w związku z art.28 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych poprzez nieuwzględnienie okoliczności, że wnioskodawca nie powinien być traktowany na gruncie ubezpieczeń społecznych od momentu powstania jako nowy płatnik oraz że wstąpił on we wszystkie prawa i obowiązki poprzedniego płatnika, tj. spółki (...) S.A. w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne w związku z przejęciem pracowników spółki dzielonej, w tym w szczególności w uprawnienie wynikające z preferencyjnej stawki wskaźnika korygującego w ubezpieczeniu wypadkowym.

W konkluzji powyższego wnioskodawca wniósł o zmianę w całości decyzji nr (...) z dnia 15 kwietnia 2014 roku w [przedmiocie ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne obowiązujące wnioskodawcę poprzez ustalenie wysokości stopy procentowej na składki na ubezpieczenie wypadkowe za okres od 1 kwietnia 2008 roku do 31 marca 2009 roku przy uwzględnieniu, że Spółka jest uprawniona do stosowania stopy procentowej w wysokości ustalonej dla spółki dzielonej oraz za okresy od 1 kwietnia 2009 roku do 31 marca 2010 roku i od 1 kwietnia 2010 roku do 31 marca 2011 roku przy uwzględnieniu, że spółka wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej w zakresie ubezpieczeń społecznych, jest uprawniona do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe, przy zastosowaniu stopy procentowej wyliczonej przy założeniu, że spółka stała się sukcesorem spółki dzielonej i wstąpiła w jej prawa i obowiązki w zakresie wyliczenia składki wypadkowej i nie powinna być traktowana jako nowy płatnik.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie, podtrzymując swoje stanowisko zawarte w zaskarżonej decyzji.

Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2015 roku Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze zainteresowanego (...) S.A. wP.

W toku postępowania strony podtrzymały swoje stanowiska w sprawie. Zainteresowany przyłączył się do stanowiska wnioskodawcy.

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

ustalił co następuje :

Fabryka (...) S.A. w P. był podmiotem gospodarczym, wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS (...).

(okoliczność bezsporna)

Na mocy uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Fabryki (...) S.A. w P. z dnia 5 maja 2008 roku doszło do podziału spółki na podstawie art. 529 § 1 pkt. 4 k.s.h. poprzez przeniesienie części jej majątku stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa - w rozumieniu art. 55 ( 1) k.c.- w postaci objętej w strukturze wewnętrznej Spółki dzielonej jako Zakład M3 ( część majątku spółki dzielonej związanej z produkcją wielkogabarytowych konstrukcji stalowych), na spółkę nowo zawiązaną (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w P.(podział przez wydzielenie); obniżenie kapitału zakładowego spółki dzielonej oraz związanej z tym zmiany statutu spółki dzielonej.

W wyniku podziału nastąpiło przeniesienie do spółki nowo zawiązanej wszelkich składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, odpowiadającą w strukturze wewnętrznej Spółki dzielonej jako Zakład M3, którego przedmiotem jest produkcja wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, opisanego w części Planu Podziału w szczególności:

- aktywa trwałe, tj. środki trwałe i środki trwałe w budowie oraz wyposażenie, w tym zabudowane nieruchomości wraz z budynkami, urządzeniami i instalacjami o wskazanej wartości;

- aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego o wskazanej wartości;

- zapasy o wskazanej wartości;

- należności krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług o wskazanej wysokości;

- pasywa, w tym rezerwy na zobowiązania o wskazanej wysokości, zobowiązania długoterminowe o wskazanej wysokości, zobowiązania krótkoterminowe o wskazanej wysokości;

- pracownicy przypisani do spółki nowo związanej zgodnie z załączonym do planu podziału wykazem;

- umowy handlowe i zamówienia związane z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej Zakład M3;

- zysk wypracowany przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowiącą Zakład M3 począwszy od dnia 1 października 2007 roku do dnia wydzielenia.

Pracownicy Zakładu M3 stali się pracownikami nowo zawiązanej spółki w trybie art. 23 1 k.p.

Zakres i rodzaj działalności (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. w zakresie przejętego Zakładu M3 pozostała tożsama z zakresem działalności Zakładu M3 - produkcja wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, w szczególności – odlewnictwo żeliwa, odlewnictwo stali, produkcja konstrukcji stalowych i ich części, instalowanie maszyn przemysłowych, kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcownie metali i in.

Zgodnie z (...) S.A. Spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem wydzielenia w określone w Planie Podziału prawa i obowiązki spółki dzielonej, w szczególności z dniem wydzielenia przechodzą na spółkę nowo zawiązaną zezwolenia, koncesje oraz ulgi pozostające w związku z przydzielonymi jej w Planie Podziału składnikami majątku spółki dzielonej chyba że ustawa lub decyzja o przyznaniu koncesji, ulgi czy zezwolenia stanowi inaczej.

(dowód: protokół nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy – akt notarialny z dnia 5.05.2008 roku, uchwała nr 1 z dnia 5.05.2008 roku oraz akt założycielski k. 16-20; protokół i uchwała nr 1 (...) Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z dnia 5.05.2008 roku oraz akt założycielki k. 21-30; plan podziału (...) S.A. k. 28-31)

Na podstawie postanowienia z dnia 1 lipca 2008 roku Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi w sprawie LD.XX Ns – Rej. KRS/(...) (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w P. została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS (...).

W dniu 23 października 2009 roku (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w P. przekształciła się w (...) Spółkę Akcyjną w P. i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS (...).

W dniu 9 czerwca 2010 roku (...) Spółka Akcyjna w P.zmieniła nazwę na (...) Spółkę Akcyjną wP.

(dowód: postanowienie k. 41-46; odpis zupełny KRS k. 13-15)

W dniu podziału Fabryki (...) S.A. w P. Spółka ta miała ustaloną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 2,26% na okres od 1 kwietnia 2008 do 31 marca 2009 roku.

W 2008 roku wnioskodawca nie przekazywał informacji (...).

(okoliczność bezsporna)

Organ rentowy wyliczył stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe dla wnioskodawcy przy założeniu, że (...) S.A. w P. ma prawo za okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2008 roku do 31 marca 2009 roku do stawki spółki dzielonej według stopy procentowej w wysokości 2,26%. W okresach rozliczeniowych - od dnia 1 kwietnia 2009 roku do 31 marca 2010 roku w wysokości 2,00 %; - od 1 kwietnia 2010 roku do 31 marca 2011 roku w wysokości 2,28%.

(dowód: pismo k. 56-60)

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył co następuje:

Odwołanie jest uzasadnione, co skutkuje zmianą zaskarżonej decyzji.

Okoliczności faktyczne sprawy były bezsporne. Z ustalonego przez Sąd stanu faktycznego wynika, że doszło do podziału Fabryki (...) S.A. w P.poprzez przeniesienie części jej majątku – stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ( 1) k.c. w postaci Zakładu M3 na spółkę nowo związaną – (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w P.poprzednika prawnego wnioskodawcy, tj. podział przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. Podział skutkował przejściem wydzielonej części majątku na nowego pracodawcę w rozumieniu art. 23 ( 1) kodeksu pracy. Zakres i rodzaj działalności (...) Spółki o ograniczoną odpowiedzialnością w P. i Fabryki (...) S.A. w P. w zakresie Zakładu M3 – zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącego przedmiotem przeniesienia są tożsame, a wszyscy pracownicy Zakładu M3 przeszli do nowo zawiązanej spółki. W dniu podziału Fabryka (...) S.A. w P. miała ustaloną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 2.26% na okres od 1 kwietnia 2008 roku do 31 marca 2009 roku.

Istota sporu sprowadzała się do rodzaju i zakresu następstwa prawnego w zakresie zobowiązań płatnika – wnioskodawcy z tytułu ubezpieczenia wypadkowego co do wysokości stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, a wynikającego z art. 531 k.s.h. oraz możliwości przyjęcia uprawnienia wnioskodawcy do stosowania stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej dla spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 528 k.s.h. spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposobów dokonania podziału jest kilka. Artykuł 529 § 1 k.s.h. w tym zakresie wymienia:

1) podział przez przejęcie - następuje przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej;

2) podział przez zawiązanie nowych spółek - następuje przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek;

3) podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki - następuje przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki;

4) podział przez wydzielenie - część majątku spółki dzielonej jest przenoszona na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną.

Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem, wstępują z dniem podziału bądź dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału (art. 531 § 1 k.s.h.). Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną, powstałą w związku z podziałem, przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art. 531 § 2 k.s.h.).

Artykuł 531 k.s.h. wskazuje zatem na skutki podziału, co stanowi o istocie procesu podziału. W art. 531 k.s.h. można wyróżnić następujące zasady związane z podziałem:

- sukcesji uniwersalnej w zakresie praw i obowiązków cywilnoprawnych (z zastrzeżeniem art. 531 § 3 - por. pkt 3);

- ograniczonej sukcesji w zakresie praw i obowiązków wynikających ze stosunków administracyjnoprawnych;

- współwłasności w częściach ułamkowych majątku spółki nieprzypisanego w planie podziału;

- ujawnienia w księgach wieczystych praw rzeczowych;

- przejścia praw udziałowych wspólników do spółki przejmującej lub nowo tworzonej.

Ponadto, o czym nie mówi już art. 531 k.s.h., skutkiem podziału spółki jest kontynuacja stosunków pracowniczych spółki dzielonej w spółkach przejmujących lub nowo utworzonych (art. 23 1 k.p.).

Z dniem podziału lub dniem wydzielenia spółka przejmująca lub nowo zawiązana wstępuje zatem w prawa i obowiązki spółki dzielonej. Prawa i obowiązki spółki powinny być określone w planie podziału. Zgodnie z art. 534 § 1 pkt 7 k.s.h., w planie powinien się znaleźć dokładny opis i podział składników majątkowych (aktywów i pasywów), a także zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym bądź nowo zawiązanym. W art. 531 § 1 k.s.h. wymieniona jest zasada następstwa prawnego pod tytułem ogólnym i w granicach określonych w planie podziału. Sukcesja uniwersalna, tzn. pod tytułem ogólnym, polega na tym, że nie jest konieczna zgoda wierzycieli na przejęcie długu. Sukcesja uniwersalna ma zastosowanie do wszelkich składników majątkowych wskazanych w planie podziału (tak samo SN w wyroku z 8 kwietnia 2009 r., V CSK 410/08, LEX nr 627254). Zarówno judykatura jak i przedstawiciele nauk prawnych zgodnie przyjmują, że w odniesieniu do podziału przez wydzielenie następstwo przewidziane w art. 531 § 1 k.s.h. jest sukcesją uniwersalną, o charakterze inter vivos (gdyż spółka dzielona zachowuje byt prawny), częściową czyli podzieloną (gdyż dotyczy oznaczonego zakresu uprawnień i obowiązków, określonego w planie podziału). Sukcesja polega na nabyciu translatywnym, czyli przejściu majątku (tu: prawnie wyodrębnionej części) z obciążającymi go zobowiązaniami (długami) na inny podmiot. W odniesieniu do podziału spółek zakres przedmiotowy sukcesji ustalony został normatywnie, przy wprowadzeniu wymogu zgodnych oświadczeń woli spółki dzielonej i spółki przejmującej, braku ograniczeń, co do tego czy, w jaki sposób, jakie składniki majątku zostaną wydzielone, w szczególności nie wiązania przenoszonych praw i obowiązków (braku proporcjonalności między dzielonymi aktywami i pasywami). ( por. uzasadnienie wyroku SN z dnia 24 października 2012 roku, IIICSK 18/12,LEX).

Z kolei art. 531 § 2 k.s.h. wprowadza zasadę sukcesji administracyjnoprawnej. Przepis ten nie formułuje tego w sposób ogólny, ale odwołuje się do przejścia w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg. Odniesienie to ma ścisły związek z aktami administracyjnoprawnymi. Specyfika aktów administracyjnoprawnych polega na tym, że najistotniejszy jest element jednostronnego (władczego) określenia praw i obowiązków przez organy władzy publicznej skierowanego do indywidualnego adresata. Akt administracyjny wiąże tak długo, jak długo elementy decydujące o indywidualizacji aktu nie zostaną zmienione. Dlatego też bez wyraźnego przepisu prawa przejście praw i obowiązków administracyjnoprawnych byłoby niedopuszczalne.

W danej sprawie podstawą sukcesji praw i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych są przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 31 ustawy systemowej do należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne stosuje się odpowiednio art. 93 Ustawy - Ordynacja podatkowa.

Z kolei zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna powstała w wyniku:

a) przekształcenia innej osoby prawnej,

b) przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa o obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Jednocześnie zgodnie z art. 93c § 1 ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Zaś zgodnie z art. 93 § 2 przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Nie ulega przy tym wątpliwości, że istota podziału dokonywanego przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) polega na restrukturyzacji spółki dzielonej ze względów podmiotowych lub przedmiotowych, ale w sposób dowolny, pozostawiony uznaniu akcjonariuszy. Co do zobowiązań, rozumianych, jako długi, stwierdzić należy, że treść ww. przepisów nie pozwala na przyjęcie, że na jego podstawie spółka przejmująca jedynie przystępuje do długu, który nadal ciąży na spółce dzielonej (przejęcie kumulatywne). Pojęcie "wstępują w prawa i obowiązki", zgodnie z leksykalnym znaczeniem, oznacza wejście w czyjeś miejsce, następstwo prawne przejemcy w aktywną i pasywną stronę stosunku zobowiązaniowego, zastąpienie kogoś, zatem odpowiada konstrukcji prawa cywilnego polegającej na zwalniającym przejęciu długu.

Z dokonanych ustaleń wynika, że (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w P. jest podmiotem gospodarczym, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 1 lipca 2008 roku. Jest zatem osobą prawną – spółką prawa handlowego, o której mowa w § 1 punkt a art. 93a. Ordynacji Podatkowej. Z planu podziału jednoznacznie wynika, majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W tym stanie rzeczy należało stwierdzić, iż (...) Spółka Akcyjna w P. (następca prawny (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a następnie Spółki Akcyjnej w P. wstąpiła zatem we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki – (...) S.A. w P.

Skoro zaś do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio art. 93a-93c ( a to w

związku z art. 31 ustawy systemowej), zatem prawo do wstąpienia dotyczy też należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Niczym zatem nieuzasadnione jest stanowisko organu rentowego, iż ww. przepisy nie dotyczą wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie społeczne i że sukcesja nie dotyczy wysokości stóp procentowych. Definicje należności z tytułu składek określa art. 24 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że należnościami są składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i opłata dodatkowa. Używając określenia - należności - ustawodawca odnosi się do określonych świadczeń pieniężnych należnych od płatnika z tytułu pełnienia funkcji płatnika składek za ubezpieczonych, do uzyskania których uprawniony jest ZUS. Artykuł 32 ust. 1 cyt. ustawy nie może być interpretowany ograniczająco. W przypadku zatem podziału poprzez wydzielenie ( jako jednego ze sposobu przekształcenia osoby prawnej) dochodzi do sukcesji stopy procentowej na nowo powstałego płatnika powstałego w wyniku wydzielenia części zorganizowanej przedsiębiorstwa. przejmującego zakład pracy. W szczególności należy mieć na uwadze stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 2010 r. w sprawie I UK 8/10, w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że osobowa spółka jawna, do której wkład na pokrycie udziałów w postaci swojego przedsiębiorstwa wniosła osoba fizyczna zachowuje prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej tę osobę fizyczną, jeżeli nie ustalono zmiany okoliczności, o których mowa w art. 28, art. 29 i art. 30 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 maja 2010 roku w sprawie I UK 8/10 ( OSNP 2011/21-22/167; LEX) stwierdził jednoznacznie, iż chybione jest zaprzeczenie organu ubezpieczeń społecznych, jakoby zawarte w art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odesłanie do przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne nie obejmowało ustalenia "właściwej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe", skoro wedle stopy procentowej wylicza się należne składki na ubezpieczenie społeczne. W szczególności, bez ustalenia adekwatnej stopy procentowej należnych składek nie jest możliwe wyliczenie należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe. (por. też wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2012 r., I UK 358/11, w którym Sąd Najwyższy wprost wskazał, że "prawo do zapłaty składki w obniżonej wysokości jest prawem rodzajowo takim jak prawo do ulgi podatkowej"; wyrok Sądu Najwyższego z 25 maja 2010 r., I UK 8/10; wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r., II UK 292/08).

Powyższy pogląd Sądu Najwyższego ma pełne zastosowanie co do zasady także do niniejszej sprawy. Z dokonanych przez Sąd Okręgowy ustaleń wynika przy tym, że w związku z działalnością wnioskodawcy ( i jego poprzedników prawnych) nie nastąpiło stwierdzenie przez organ rentowy innego poziomu zatrudnienia osób ubezpieczonych, zmiany lub poszerzenia rodzaju prowadzonej działalności, które łączą się z innym poziomem występowania zagrożeń (ryzyk) wypadkowych oraz skutków tych zagrożeń, albo stwierdzenia nowych istotnych z punktu widzenia ubezpieczenia wypadkowego ryzyk, które ujawniły się w związku z przekształceniem organizacyjno-prawnym prowadzonej pozarolniczej działalności.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dzieli płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe na dwie grupy. Pierwsza grupa to płatnicy obowiązani do opłacania składek według stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą (art. 33 ust. 1 ustawy). Ci płatnicy opłacając składki wyliczone przez siebie według wskazanej stopy, a po trzech kolejnych latach składania informacji zawierającej dane umożliwiające ustalenie kategorii ryzyka, mogą uzyskać ustalenie kategorii ryzyka i zawiadomienie Zakładu o wysokości stopy procentowej składki ze współczynnikiem korygującym (niższej niż określona dla grupy działalności). Druga grupa, to płatnicy, którym ZUS ustalił już kategorię ryzyka i, którzy otrzymali zawiadomienie Zakładu o wysokości stopy procentowej składki ze współczynnikiem korygującym. Sporny problem sprowadzał się do ustalenia, do której z tych dwóch grup płatników składek należał odwołujący się w okresie objętym decyzją.

Niesporną była okoliczność, że spółka dzielona zaliczała się do drugiej grupy i na rok składkowy 2008-2009 nowo powstałą spółkę należało zaliczyć także do drugiej grupy płatników. Należało także uznać za niesporne, że w związku z przekształceniem organizacyjno - prawnym po stronie płatnika nie doszło do zmiany osób ubezpieczonych (art. 28 ustawy wypadkowej) nie zmieniły się kategorie ryzyk wypadkowych uzależnione od wskaźników częstości zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych, w tym ich skutków (art. 30 tej ustawy), które wymagały lub usprawiedliwiały podwyższenie dotychczasowej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe z tytułu zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń lub zagrożeń wypadkowych (art. 33 tej ustawy). Spór zatem ogranicza się do odpowiedzi na pytanie, czy w ustalonym przez Sąd Okręgowy stanie faktycznym sprawy, płatnik składek - wnioskodawca, może w kolejnych latach składkowych być traktowana jak płatnik, któremu ZUS ustalił kategorię ryzyka i, który otrzymał zawiadomienie Zakładu o wysokości stopy procentowej składki ze współczynnikiem korygującym, czy też poczynając od roku składkowego 2009-2010 i 2010-2011 ma być traktowany jako nowy płatnik, któremu ZUS nie ustalił kategorii ryzyka i w związku z tym obowiązany jest płacić przez trzy kolejne lata składkę obliczoną jak dla nowych płatników. W ocenie Sądu wnioskodawca w kolejnych latach składkowych należy do grupy płatników, którym ZUS ustalił kategorię ryzyka i którzy otrzymali zawiadomienie Zakładu o wysokości stopy procentowej składki ze współczynnikiem korygującym. Skoro bowiem wnioskodawca na skutek sukcesji uniwersalnej wstąpił w prawa i obowiązki przedsiębiorstwa Fabryki (...) S.A. w P. to nie można twierdzić, że wstąpienie to ogranicza się tylko do roku składkowego 2008-2009. Niewątpliwie skutek tego wstąpienia, w postaci zaliczenia wnioskodawcy do grupy płatników, którym ZUS ustalił kategorię ryzyka, rozciąga się na kolejne lata. Wobec tego, że okoliczności, od których zależy wysokość stopy procentowej składki nie zmieniły się w porównaniu do roku 2008-2009, to zasadne jest zastosowanie dalej wyliczonej na wniosek odwołującego się stopy procentowej z uwzględnieniem jego sukcesji praw.

Konsekwencje przekształcenie spółki rozciągają się bowiem na kolejne lata. Skoro zatem spółka dzielona zaliczona była do tych płatników, którym ZUS ustalił wysokość stopy procentowej składki, to wnioskodawca, jako następca prawny spółki nowo powstałej, nabył to uprawnienie. I nie tylko na rok. Nie może być zatem po upływie roku traktowana jako płatnik, któremu ZUS nie ustalił wysokości stopy procentowej. Wyliczone przez ZUS stopy procentowe zostały zaakceptowane przez płatnika składek i Sąd Okręgowy.

Powyższe jest następstwem uniwersalnego przekształcenia organizacyjno - prawnego, o którym mowa w art. 93a Ordynacji podatkowej, a które odnosi się podziału dotychczasowego przedsiębiorstwa przez wydzielenie nowo powstałej osoby prawnej. Skoro nowy podmiot jest uniwersalnym sukcesorem prawnym spółki dzielonej w każdym zakresie praw i obowiązków podatkowych, to z mocy odesłania do art. 93a Ordynacji podatkowej zawartego w art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – również w zakresie praw i obowiązków dotyczących należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie wypadkowe. Nowopowstała osobowa spółka zachowuje zatem prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według dotychczasowej stopy procentowej (obowiązującej jego poprzednika prawnego). Zmiana stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości może być dokonana tylko w razie wystąpienia okoliczności istotnych z punktu widzenia zmian ryzyka wypadkowego. ( tak por. ww. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 2010 roku; wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 6 marca 2014 roku, IIIAUa 905/13, LEX). W tym zakresie wypowiedział się również Sąd Apelacyjny w Łodzi w sprawach wskazanych w odwołaniu ( np. III AUa 465/12)

Zarzuty wnioskodawcy z odwołania należało zatem uznać za zasadne. Biorąc wszystkie powyższe względy pod uwagę Sąd Okręgowy na mocy art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł, jak w pkt 1 sentencji wyroku.

O kosztach zastępstwa procesowego Sąd orzekł na podstawie art. 98 k.p.c. oraz § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1349 z późn. zm.)